Přehled tisku

0:00
/
0:00

Sto tisíc korun zatím dostalo jen 76 bojovníků proti komunismu, píší Lidové noviny. Osmasedmdesátiletý Vladimír Stehlík z Brna strávil v komunistických kriminálech pět let. Zažádal o ocenění spojené se stotisícovým odškodným. Pouhý den od chvíle, kdy zákon o třetím odboji vstoupil v platnost. Uplynulo osm měsíců a Stehlíkovu žádost dosud nikdo nevyřídil.

Bohumil Laušman,  foto: ČTK
Sto tisíc korun zatím dostalo jen 76 bojovníků proti komunismu, píší Lidové noviny. Osmasedmdesátiletý Vladimír Stehlík z Brna strávil v komunistických kriminálech pět let. Zažádal o ocenění spojené se stotisícovým odškodným. Pouhý den od chvíle, kdy zákon o třetím odboji vstoupil v platnost. Uplynulo osm měsíců a Stehlíkovu žádost dosud nikdo nevyřídil. "Jestlipak se toho dožiju?" obává se muž, který skončil v 50. letech v uranových dolech, protože chtěl vyvolat ozbrojené povstání proti režimu. Většině žadatelů je také přes 70 let, i oni marně osm měsíců čekají na uznání. Ministerstvo obrany eviduje tři a půl tisíce žádostí, ale jen o 428 zatím rozhodlo. Přitom odhady mluví o tom, že na obranu by mohlo dorazit až deset tisíc dopisů od odbojářů či jejich pozůstalých. Tímto tempem by se poslední žadatel dočkal ocenění za patnáct let. Ministr obrany Alexandr Vondra vyjádřil lítost, že je to pomalé. Zákon je však podle jeho slov pojatý tak, že se k němu vyjadřují instituce mimo resort. Například archivy, kde badatelé musí složitě vyhledávat informace k osobě žadatele. Pan Stehlík nechápe, proč to tak dlouho trvá. Podle jeho slov o něm měla StB záznamy na čtyřech tisících stranách z třináctiměsíčního výslechu.


Lenka Bradáčová
Nechci, aby Bradáčová spustila bezdůvodné čistky, vysvětluje ministr spravedlnosti Pavel Blažek svá váhání, píší Hospodářské noviny. S klíčovým rozhodnutím, zda jmenovat ústeckou krajskou žalobkyni Lenku Bradáčovou do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze, váhá už třiadvacátý den. Teď poprvé v obsáhlém rozhovoru naznačil, proč váhá. Měl by to být takový vrchní státní zástupce, jehož úkolem bude mír v celé té soustavě, nikoliv vyvolávání dalších sporů, řekl Hospodářským novinám ministr. Jmenováním Bradáčové by mohl Blažek podle svých slov znovu začít válku státních zástupců. I proto teď podle informací listu s Bradáčovou a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem konzultují kroky, které by rázná žalobkyně chtěla po svém nástupu začít dělat. Nebylo by vhodné, aby docházelo k dalším, ne dost dobře odůvodněným personálním čistkám v soustavě státního zastupitelství, obává se Blažek. Spravedlnost převzal po Jiřím Pospíšilovi, který byl připravený Bradáčovou na Zemanův návrh jmenovat. Nestihl to, protože jej odvolal premiér Petr Nečas. Ministr Blažek slibuje, že se Zemanem už tento týden oznámí datum, kdy padne definitivní rozhodnutí.


Foto: Ministerstvo obrany ČR
Podnikatel Richard Háva "absolutně" odmítl, že by letouny CASA dodané firmou Omnipol české armádě byly předražené. Za kauzou CASA podle něj může být snaha zájmových skupin odstranit ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jehož úřad upozorňuje na finanční machinace. Háva, jehož je Kalousek dlouholetým přítelem, to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). Zájmovým skupinám podle Hávy vadí, že Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí má možnost prověřovat podezřelé pohyby na účtech a daňové operace i v zahraničí. Informace o předražení letounů CASA na základě posudku od společnosti American Appraisal zpochybnil. Omnipol si podle něj vyžádal názor od auditorů PricewaterhouseCoopers a Deloitte Touche, kteří ale nedokázali posoudit výši marže bez kompletní dokumentace. "Můžu se jen ptát, proč policie nemá oponentní posudek a proč si pořád najímá zrovna American Appraisal,"řekl Háva MfD. Nicméně zdůraznil, že už sedm let není v žádných orgánech zbrojařské firmy Omnipol.


Díky za rozhodnutí Ústavního soudu, který přistřihl křídla vymahačům pokut, uvádí komentář Lidových novin. Kromě toho, že ctí přirozený cit pro spravedlnost, dělá pro naši konkurenceschopnost víc než kdekteré opatření vládní ekonomické politiky. Uznání ovšem patří i krajským soudům, které již dřív přestaly vymahačům pokut uznávat náklady za služby advokáta při rutinních, tzv. formulářových žalobách. Ústavní soud se za ně jen postavil. K tisícikorunové pokutě vymáhala firma Grato ještě náklady za právníka ve výši 7920 korun. A takových žalob je u ostravského krajského soudu osm tisíc. "Můžete si lehce vynásobit, jaké velké podnikání jsme tímto nálezem ohrozili," uvedla soudkyně Ivana Janů. Těch téměř 64 miliónů korun, jež plynulo právníkům jako renta, budou lidé moci vynaložit na něco jiného.


Sázkaři a hráči se už nemusí obávat, že by jim jejich výhry - ani ty miliónové, stát zdanil. Jak píše deník Právo, ačkoliv to ministerstvo financí ještě nedávno zvažovalo, nyní od tohoto záměru ustoupilo. Ukázalo se totiž, že uplatnit zásadu, že každý příjem musí být zdaněn, není tak jednoduché, jak to vypadá. Analýza, kterou si zadaly finance, došla totiž k závěru, že 'všeobecné zdaňování na úrovni výherců, je prakticky nereálné'. Třeba i proto, že by se musela zavést evidence všech výherců. To se v ČR neděje, protože většina sázek se přijímá i vyplácí anonymně. Jde o nejběžnější hry na automatech, sázkové hry v kasinu, číselné a okamžité loterie. Evidují se pouze kurzové sázky přes internet. Analýza tvrdí, že vynaložené náklady by neodpovídaly tomu, co by stát daní získal. Představte si situaci, kdy tisíce lidí přicházejí do on-line prodejny tabáku a odevzdávají prodavači, který jim kontroluje tiket, své jméno a adresu a ten kontroluje občanský průkaz. Prodavač by se měl zajímat, kdo kolik tiketů vůbec podal a zda nevyhrál i na některý další. Problematická by byla i forma daňového přiznání, ve kterém by občan musel výhru zahrnout ke všem ostatním příjmůmm, na které předcházející rok dosáhl.


Foto: Stock.XCHNG
Ve vlacích jsou dvojí ceny. Polévka za 49, soup za 94. Jak píše Mladá fronta Dnes, stejný vlak, stejný jídelní vůz, dva stoly - u jednoho Čech, u druhého cizinec. Zatímco první zaplatí za svíčkovou s knedlíkem 129 korun, druhého stojí tradiční česká specialita dvojnásobek. S dvojími cenami se tak zahraniční turista v Česku už dávno nesetká jen tam, kde jej varují průvodce - v taxících nebo restauracích v centru Prahy. Redaktoři v minulých dnech otestovali čtyři takové vlaky. Ve všech z nich se setkali s neuvěřitelnou praxi. Na českém jídelním lístku stojí gulášová polévka 49 korun, cizinec si vybírá z dražšího menu, kde za stejnou polévku zaplatí 94 korun. Je to nepřípustná diskriminace, říká mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. Za takový prohřešek hrozí firmě JLV, která provoz jídelních vozů zajišťuje, sankce v řádech statisíců. Vedení firmy tvrdí, že je taková praxe překvapila a chce proti pracovníkům tvrdě postupovat. Vedení drah teď shodou okolností vybírá firmu, která bude servis v restauračních vozech zajišťovat další čtyři roky.


Pavel Dobeš,  foto: ČTK
Mýtus padl. Problematický registr aut nezdědil ministr dopravy po svých předchůdcích. Podle zjištění Mladé fronty Dnes Pavel Dobeš vytvoření databáze zadal sám a na poslední chvíli. Ani ve středu registr mnohde nefungoval. Právě Dobešovo ministerstvo podle listu podepsalo smlouvu na vytvoření registru s firmou ATS Telcom bez soutěže, ač mohlo vypsat výběrové řízení. Zakázku navíc zadalo až letos v lednu, ač je Dobeš ve funkci zhruba rok. A když se ukázalo, že systém není připraven, mohl požádat ministerstvo vnitra, aby ještě nějaký čas spravovalo starý, ale fungující systém. Neudělal ani jedno. Registr opět spadl. V Brně znovu volali strážníky, aby chránili úředníky před rozzuřenými lidmi. Na internetu už kolují vtipy. V jednom policisté řidiče favoritu přesvědčují, že podle registru jede v lokomotivě. Premiér Nečas pak potvrdil ultimátum: Pokud registr nebude do pátku bezchybný, Dobeš končí.

Značky na auto pro dceru se dočkal po třech dnech čekání, popisuje deník Právo potíže lidí s centrálním registrem vozidel. V pondělí přišel na registr v půl sedmé ráno. Odešel bez pořízení. V úterý si přivstal dokonce na šestou. Zase zbytečně. Ve středu konečně slavil úspěch. Deset minut po půl jedenácté dopoledne byl pan Hošek prvním šťastným úspěšným žadatelem o novou registrační značku na brněnském magistrátu. Jak řekl Právu, zlost už ho přešla. Den před tím by prý však ze sebe nedostal jediné slušné slovo. Jak dodal, úředníky za přepážkami za nic neviní. Nová značka přijde na vůz, který jeho dcera dostala jako dar k promoci.


Dítě lze neustále sledovat přes jeho mobil. Podle psychologů je to na hraně. Když vám ukradnou auto vybavené sledovacím zařízením, zavoláte do firmy, abyste zjistili, kde se vůz pohybuje. Nyní můžete podobně ohlídat i své dítě, píše Mladá fronta Dnes. Pokud se dlouho nevrací ze školy nebo kroužku a nezvedá telefon, zavolá rodič do operačního centra projektu Najdute.cz. Tam mu řeknou, kde se nachází mobil dítěte. Program určí polohu za necelých deset vteřin s přesností na desítky metrů. Systém umí i vyhlásit poplach. Když dítě uteče, ztratí se nebo ho někdo unese, spolupracuje firma s policií. Podle psychologa Slavomíra Hubálka je sledování dítěte na hraně. Podle jeho slov by se takové omezení svobody mělo využívat jen ve speciálních případech. S plošným rozšířením by byl opatrný. Oním speciálním případem myslí třeba hyperaktivní dítě, které se často ztrácí. A problém číslo dvě. Žárlivý partner nebo partnerka můžou systém krátkodobě zneužít ke sledování dospělého. Firma potvrdila, že se na ni obrací i dospělí, ale to nepovolují. Pokud by tam však telefon pronikl, je to možné odhalit podle míst, kde se pohybuje.