Přehled tisku

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kalousek mi vyhrožoval, stěžuje si šéf policie. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Ministr financí Miroslav Kalousek volal 4. července policejnímu prezidentovi Petru Lessymu a vyčítal mu vyšetřování své stranické kolegyně Vlasty Parkanové. Lessy telefonáty přiznal na slyšení bezpečnostního výboru sněmovny.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Kalousek mi vyhrožoval, stěžuje si šéf policie. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Ministr financí Miroslav Kalousek volal 4. července policejnímu prezidentovi Petru Lessymu a vyčítal mu vyšetřování své stranické kolegyně Vlasty Parkanové. Lessy telefonáty přiznal na slyšení bezpečnostního výboru sněmovny. Také řekl, že mu Kalousek telefonoval třikrát po sobě. Z Lessyho slov vyplynulo, že se ho ministr ptal, „jestli hodlá stíhat je všechny“, míněno poslance. Kalousek dokonce Lessymu telefonoval v týž den, kdy ho předseda vlády Petr Nečas veřejně pokáral za podobný telefonát vyšetřovateli kauzy letadel CASA Jiřímu Mazánkovi. Kalousek však popřel, že by Lessyho zastrašoval. „Má-li pan policejní prezident jakýkoliv důkaz, že jsem ho zastrašoval a následně se mu omlouval, ať ho okamžitě předloží a já odstoupím ze všech svých funkcí,“řekl Kalousek. V opačném případě by podle něj měl odstoupit sám Lessy. Předseda vlády Nečas chce, aby celou věc prošetřila vládní inspekce. „Slova pana policejního prezidenta jsou velmi závažná. Nepochybuji, že je může dokázat. Předpokládám také, že je schopen i vysvětlit, proč tak závažnou věc neohlásil ministru vnitra,“řekl Nečas.


Pavel Blažek,  foto: Vláda ČR
Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek se ve čtvrtek poprvé oficiálně sešel se šéfkou Unie státních zástupců a nominovanou pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Informují o tom Lidové noviny. Blažek nesouhlasí s návrhem zrušit vrchní státní zastupitelství a v současnosti zvažuje další kroky kolem připravované novely zákona. „Samotný návrh zákona sice přibližuje státní zastupitelství justici a soudům, ale vytváří jim odlišnou strukturu. Což je logický nesoulad,“řekl Blažek Lidovým novinám s tím, že chce o návrhu předloženém jeho předchůdcem Jiřím Pospíšilem dál jednat. Kdyby byla novela zákona odložena, oddálil by se tím vznik úřadu pro boj s korupcí a závažnou kriminalitou, který měl vrchní státní zastupitelství zčásti nahradit a získat oproti nim i silnější postavení. Jako o jedné z tváří nového úřadu se mluví právě o Lence Bradáčové. Ta je kandidátkou na vedení potenciálně zrušeného vrchního státního zastupitelství v Praze, ale s jeho koncem souhlasí. To potvrdila i ministru Blažkovi. Novelu zákona podporují i další státní zástupci. Nový zákon by měl totiž posílit jejich nezávislost, více je oddělit od výkonné moci a stanovit jasná pravidla pro jejich jmenování a možné odvolání. Komentátorka Lidových novin pak poukazuje na nebezpečí centralizace moci v rukou nejvyššího státního zástupce v případě, že poslanci novelu zákona schválí.


Foto: Evropská komise
Zemědělci zažili rok snů, měli rekordní sklizeň i výdělky, píše Mladá fronta Dnes. Zatímco v tomto roce zemědělci pláčou nad vedry, která jim ničí úrodu, loňský rok jim přinesl rekordní sklizeň, zisky i vyšší platy. Tyto informace přinesla zpráva ministerstva zemědělství schválená vládou tento týden. Podle zprávy byl pro zemědělce minulý rok ekonomicky nejúspěšnější od sezóny 1998, kdy začal statistický úřad údaje sledovat. Celková výroba vzrostla o téměř 14,4 procenta. Dařilo se většině zemědělských odvětví, zemědělci tak vydělali přes 16 miliard korun, což je oproti minulému roku dvojnásobek. Ze třetiny jim však napomohly státní a unijní dotace. To, zda si zemědělci rekordní zisky zopakují i letos, je však nejisté. Problémy mají především mlékaři, protože ceny mléka několik posledních týdnů prudce klesají. Kvůli současnému suchu se zřejmě nebude opakovat ani loňský úspěch obilnin.


Krteček vyrazil dobýt Čínu. Doprovází ho Škromach a Klausová, píší Hospodářské noviny. Ve čtvrtek se na slavnostní recepci v Pekingu sešli první dáma České republiky Livie Klausová, senátoři Zdeněk Škromach, Jaroslav Doubrava a Marta Bayerová a rovněž vnučka loni zesnulého výtvarníka Zdeňka Millera Karolína. Na obrazovky nejrozšířenější čínské státní televize se totiž po letech vrací oblíbená animovaná postavička českého Krtečka. Podle deníku se první dáma a spol. ocitli na recepci po boku lidí ze skupiny PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner. Právě jeho společnost Home Credit totiž na Krtečka pro čínskou televizi koupila vysílací práva. V Číně se Kellner také snaží rozjet svůj finanční byznys a získat licenci na poskytování půjček ve velkém. Podle prezidenta Smíšené česko-čínské obchodní komory Jana Kohouta hradil cestu Klausové i senátorům čínský Institut pro zahraniční vztahy. V Číně jsou hračky s motivem Krtečka dlouhodobě oblíbené a Číňané teď mají zájem i o další animované postavičky. O spolupráci v Číně už vyjednával i generální ředitel České televize Petr Dvořák.