Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce vyhnat kuřáky z restaurací. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Jde o dosud nejradikálnější omezení kouření nejen v restauracích, ale i v barech, nočních podnicích nebo vesnických hospodách. Jedinou výjimkou, kterou je ministr ochoten tolerovat, je stavebně oddělená místnost pro kuřáky. Kouření na letních venkovních zahrádkách omezeno nebude, pokud ovšem nebudou zastřešené. Návrh zákona o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami půjde do připomínkového řízení už v létě a vláda se jím bude zabývat po prázdninách.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce vyhnat kuřáky z restaurací. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Jde o dosud nejradikálnější omezení kouření nejen v restauracích, ale i v barech, nočních podnicích nebo vesnických hospodách. Jedinou výjimkou, kterou je ministr ochoten tolerovat, je stavebně oddělená místnost pro kuřáky. Kouření na letních venkovních zahrádkách omezeno nebude, pokud ovšem nebudou zastřešené. Návrh zákona o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami půjde do připomínkového řízení už v létě a vláda se jím bude zabývat po prázdninách. Jedná se přitom o mírnější verzi zákona. Úplný zákaz kouření ve všech restauracích chce prosadit poslanec ODS Boris Šťastný, bez ohledu na oddělené prostory pro kuřáky. Podle něj je takové řešení nejspravedlivější pro samotné provozovatele. Návrh má velkou šanci projít, protože protikuřácké tažení má vláda ve svém programovém prohlášení. Přesto se o zákonu podle Mladé fronty Dnes bude ještě hodně debatovat, například o tom, co vlastně znamená zastřešení zahrádky.


Foto: Barbora Kmentová
Hospodářské noviny komentují podporu, kterou chce stát poskytovat firmám, které se dostaly do dočasných potíží. Od září začne totiž v perspektivních firmách dotovat platy. Firmy by si tak mohly udržet zaměstnance, pro které přechodně nemají kvůli poklesu zakázek práci. Zaměstnanci budou mít příjem, píše se v 99 slovech Hospodářských novin, stát ušetří na podporách, vybere víc na daních a udrží se spotřeba domácností. A s návratem lepších časů výrobci hned přeřadí na plný výkon. Němce přišlo zavedení práce na zkrácený úvazek na miliardy eur, i tak si ho ale vychvalují. Tato podpora má v těžkých časech velký smysl. Jenže ze stejně dobrých ekonomických důvodů potřebují firmy a podnikatelé i dlouhodobou podporu, nižší daně a byrokracii nebo pružnější pracovní právo. Taky nejlépe od 1. září, připomíná deník.


Policie chce, aby měla větší pravomoci při odebírání řidičských průkazů například u opilých řidičů. Informují o tom Lidové noviny. Odvolává se přitom na nedávný případ lobbisty Romana Janouška, který v opilosti svým vozem srazil ženu a ještě se pokoušel od nehody ujet. Policisté ho sice dostihli, na místě mu ale nemohli řidičák odebrat. Janouškovi stačilo říct, že ho nemá u sebe. Deník Blesk ho přitom zastihl, jak v současné době jezdí v Chorvatsku v luxusních vozech nebo na skútru. Policisté chtějí znát jasný názor legislativců, jak si v podobných případech počínat. Šéf dopravní policie Leoš Tržil by uvítal, kdyby policisté minimálně u hrubých porušení dopravních předpisů měli pravomoc zadržet doklady dodatečně. Podle deníku má novinka naději projít. Souhlasí s ní například ministr dopravy Pavel Dobeš, pro jsou i zástupci opozice. Znovu se uvažuje o možnosti, že řízení bez řidičského oprávnění by měl být trestný čin, píší Lidové noviny.


Foto: ČTK
Čeští reprezentanti v kopané odletěli ve středu z Vratislavi do Varšavy na čtvrteční čtvrtfinálové utkání EURa s Portugalci vládním speciálem. Další cestu airbusem chtějí využít i někteří politici. Píše o tom Právo. Například ministr obrany Alexandr Vondra, který získal na zápas volnou vstupenku, ale nepoletí. Rozeslal prohlášení, že nechce zavdat příčinu k pomluvám. Raději bude fandit našim fotbalistům doma u televize. Svou účast na zápase naopak potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš, který si ovšem zpáteční letenku speciálem pro sebe a manželku koupil. Deníku zaslal kopii faktury na 21 tisíc korun. O zapůjčení vládního speciálu požádala Fotbalová asociace. Ta také hradí všechny náklady, které by neměly přesáhnout 400 tisíc korun, píše Právo. Použití speciálu schválila na svém zasedání vláda.


Foto: ČTK
Do sporu o kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy se vložila Evropská unie. Komisař EU pro životní prostředí Janez Potočnik je znepokojen nad tím, co se na Šumavě pod současným vedením národního parku děje, a oficiálně požádal o nápravu. Vyplývá to z dopisu, který Potočnik 14. června poslal českému ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi, píšou Lidové noviny. "Evropská komise obdržela znepokojující důkazy o tom, že opatření přijatá z fytosanitárních důvodů minulý rok významně zasáhla chráněné druhy, které na místě žijí, zvláště tetřeva hlušce, a způsobila podstatný úpadek smrkového lesního biotopu," stojí mimo jiné v dopisu. "Naléhavě vás tedy žádám, abyste zastavil velkoplošné kácení v národním parku Šumava," napsal eurokomisař Chalupovi. Podle svých slov nemůže Potočnik vyloučit, že navrhne Evropské komisi, aby vůči ČR přijala právní opatření kvůli porušení směrnic. Ministerstvo životního prostředí dopis ještě neobdrželo, proto se k němu nemůže vyjádřit, řekl deníku mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.


Státní kasu dohánějí trestní kauzy Vladimíra Železného, které skončily osvobozujícím rozsudkem. Uvádí to deník Právo. Dva právníci, kteří byli s někdejším šéfem televize Nova řadu let stíháni, dostali podle deníku od ministerstva spravedlnosti na odškodném dohromady před 1,5 milionu korun. Tato částka znovu navýšila sumu odškodnění, kterou stát vyplácí za nezákonné nebo zpackané stíhání či věznění lidí. Jen za letošních prvních pět měsíců ministerstvo na odškodném zaplatí před 20 milionů. Dalších více než 45 milionů vyplatilo proto, že mu to přikázaly soudy. Loni takto úřad uhradil přes sto milionů korun.


Cena uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by mohla i s emisními povolenkami dosáhnout 20 miliard korun. Řekl to v rozhovoru v Mladé frontě Dnes spolumajitel uhelné společnosti Czech Coal Pavel Tykač. Prodej obou elektráren zvažuje energetická společnost ČEZ, zájem o ně vedle Czech Coalu má Energetický a průmyslový holding. "Dáme ČEZ velmi dobrou nabídku. Neumím si představit, že ji kdokoli jiný přeplatí,"řekl Tykač. Nákup by financoval částečně z vlastních zdrojů, zbytek úvěry, uvedl. Do obou elektráren je třeba investovat, aby splnily nové emisní limity platné od roku 2016. Analytici společnosti Patria Finance už dříve odhadli, že prodejní cena za obě elektrárny by mohla dosáhnout 30 až 40 miliard korun. Czech Coal vede s firmou ČEZ již několik let spory o budoucí cenu uhlí dodávaného do Počerad, nynější kontrakt vyprší letos. Při jednání s ČEZ byl podle Tykače pro elektrárny ve hře společný podnik, dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí a prodej elektráren. Z možností zůstal už jen prodej, i proto, že ČEZ nabízel kontrakt na odběr uhlí jen na pět až sedm let, uvedl Tykač.


Rakouský rychlovlak Railjet,  foto: Siemens.com
České dráhy jsou těsně před podpisem smlouvy na nákup sedmi vysokorychlostních vlaků Railjet od německé společnosti Siemens za zhruba 2,5 miliardy korun, napsala Mladá fronta Dnes. Před dvěma měsíci přitom dopravce uvedl, že definitivně odstoupil od nákupu 16 těchto souprav, protože na nákup za zhruba pět miliard korun nemá peníze. Podle Hospodářských novin musí ještě kontrakt schválit orgány drah, podpis kontraktu se čeká během příštího týdne. Původně měly být soupravy od Siemensu nasazeny pro spoje do Německa, dráhy koncem dubna od záměru je koupit upustily s odůvodněním, že peníze budou potřebovat na nákup vlaků, se kterými se budou účastnit výběrových řízení na českých liberalizovaných tratích. Vlaky z chystaného kontraktu mají jezdit na trati z Prahy do Vídně a Štýrského Hradce, jejich použití je podmínkou ze strany rakouských drah, napsaly oba deníky. České dráhy bude každá souprava stát stejně, jako kdyby nákup provedly v původně plánovaném rozsahu, píše MfD. Se sedmi soupravami mají České dráhy podle HN na trase do Rakouska provozovat 70 procent spojů, rakouské dráhy zbylých 30 procent.