Přehled tisku

Alois Hadamczik, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Policie prošetřuje práci přítelkyně kouče české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika pro Pozemkový fond České republiky, který spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, píší Hospodářské noviny.

Alois Hadamczik,  foto: ČTK
Policie prošetřuje práci přítelkyně kouče české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika pro Pozemkový fond České republiky, který spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, píší Hospodářské noviny. Lucie Placzková, dvaadvacetiletá absolventka střední školy bez praxe, dostala 270 tisíc korun za ekonomické poradenství. Policii zajímá také skutečnost, že Alois Hadamczik pronajal Pozemkovému fondu dům v Ostravě za dvojnásobek částky, kterou fond platil za své předchozí tamní sídlo. Kriminalisté podle deníku pracují s verzí, že Lucie Placzková byla sice na výplatní listině Pozemkového fondu, a to s platem 500 korun na hodinu, ale ve skutečnosti pro fond nepracovala. Dívka už dříve Hospodářským novinámřekla, že Pozemkovému fondu pomáhala s papírováním. "Policii jsme předali všechny dokumenty. Nemyslím si, že by mohla najít něco nezákonného," sdělil deníku dnes již bývalý šéf Pozemkového fondu Radim Zika, který se podle Hospodářských novin s Aloisem Hadamczikem přátelí. Alois Hadamczik uvedl, že přátelství s ředitelem fondu a dohoda o pronájmu spolu nesouvisely. "O hokej se zajímá celý český národ. Mě zná spousta lidí, i ti, kteří mají významné funkce,"řekl Hospodářským novinám reprezentační trenér.


Václav Klaus,  foto: ČTK
Finančník Petr Kellner pronajal pro Institut Václava Klause pražský Hanspaulský zámeček. Václav Klaus zde začne působit hned po odchodu z Hradu, do svého prvního civilního zaměstnání od revoluce v roce 1989 sem zamíří v pátek 8. března 2013, napsaly Lidové noviny. V sídle už začala rekonstrukce, kterou Kellnerova společnost PPF financuje stejně jako provoz barokní budovy na několik desítek let. Místo si podle deníku vybral sám Václav Klaus. "Finišují jednání se sponzory. Až budeme jasně vědět, s čím můžeme počítat, začneme dávat dohromady program konferencí, přednášek a dalších aktivit,"řekl Lidovým novinám kancléř Jiří Weigl, který je i ředitelem institutu. Ten má ještě během podzimu změnit jméno: z obecně prospěšné společnosti Institut Václava Klause se stane Vzdělávací institut Václava Klause. Petr Kellner svůj záměr postarat se druhému českému prezidentovi o zázemí ohlásil už před několika měsíci. Podmínku, aby v Hanspaulském zámečku vše bylo připraveno tak, aby prezident nezůstal ani jediný den doma a mohl hned další ráno po odchodu z Hradu zamířit do své nové kanceláře, si podle deníku dala Livia Klausová.


Foto: Evropská komise
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo takzvanou "Národní strategii pozitivního stárnutí" na následující léta. V čem tato strategie spočívá? Jde hlavně o dvě základní oblasti - zdraví a celoživotní učení, uvádí Mladá fronta Dnes. Statistika například ukazuje, že vysokoškolsky vzdělaní lidé žijí až o tři roky déle než lidé s nižším vzděláním. O své zdraví totiž více pečují a obecně se starají o svůj způsob života. Plán také počítá s rozšířením vzdělávacích aktivit pro seniory, hlavně v rámci univerzit třetího věku. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce do budoucna systém těchto univerzit ještě rozšířit o takzvané virtuální univerzity, které by byly dostupné i seniorům v malých městech, uvádí Mladá fronta Dnes.


Státní podnik Letecké opravny Malešice (LOM Praha) získal letos v květnu oficiální povolení k opravám motorů podzvukových letadel Aero L-39 Albatros. Uvedl to deník E15. Skončil tak 18 let trvající spor české společnosti s ukrajinským výrobcem motorů Albatrosů, firmou Motor Sich. Právě neshody LOM Praha s ukrajinskou firmou vedly loni k ukončení bojového provozu devíti Albatrosů české armády. LOM Praha a Motor Sich podepsaly smlouvu povolující českému státnímu podniku servis motorů letadel Albatros a také startérů vrtulníků Mi-17 a Mi-24. "Znamená to, že ve velmi krátké době budeme plně certifikovaným servisním podnikem motorů AI25-TL, což byla podstata problému,"řekl deníku generální ředitel LOM Roman Planička. Albatros je nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě. Existují i verze umožňující montáž lehké výzbroje. Vyrobilo se jich přes 2800 a sloužily či slouží v téměř 40 zemích celého světa, uvádí deník E15.


Fotbalový stadion v pražském Edenu je opět na prodej. Investiční skupina Natland Group chce prodat jeho vlastníka, firmu E-Side Property, píší Hospodářské noviny. Natland Group zjistila, že aktiva E-Side Property byla nadhodnocena o 922 milionů korun. Hodnota stadionu sice činí zhruba miliardu korun, ale jeho vlastník se potýká se stamilionovými dluhy a hrozí mu bankrot, uvedl deník. "Jednáme o prodeji, ale nemohu běžící jednání komentovat,"řekl listu šéf Natlandu Tomáš Raška. Dohoda navíc podle něj zatím není jistá. Podle deníku může být jedním zájemcem majitel fotbalového klubu Slavia Praha Aleš Řebíček. Domovským stadionem Slavie je právě Eden a Aleš Řebíček loni koupil Slavii od Natlandu. Dalším kupcem by prý mohl být Vladimír Kroužecký, který ještě do loňského podzimu E-Side Property ovládal. Ani Aleš Řebíček, ani Vladimír Kroužecký však Hospodářským novinám neodpověděli na dotazy a Natland Group jejich účast popírá. Největším věřitelem E-Side Property je Česká spořitelna, která firmě půjčila 323 milionů korun. Dalšími věřiteli jsou držitelé dluhopisů. Nejvíce jich mají městské části Praha 6 a Praha 10, dohromady asi za 165 milionů korun. Podle šéfa Natland Group ale případný kupec nebude investor, ochotný navýšit kapitál firmy a splatit dluhy. "Kdybychom E-Side prodali, vyřešila by se tím naše pozice, nikoli pozice věřitelů E-Side,"řekl Hospodářským novinám Tomáš Raška.


V lokalitě Na Ztraceném u Modravy v šumavském národním parku, kde loni aktivisté blokovali kácení, budou lesníci opět porážet kůrovcem napadené stromy. V takovém případě jsou aktivisté připraveni ihned zahájit blokádu, píše ve svém regionálním vydání Mladá fronta Dnes. V lokalitě je přes tisícovku napadených stromů, které správa parku začala nastojato odkorňovat. Je to ale drahý a pomalý postup. Dělníci nepostupují tak rychle, aby stihli kůrovce zastavit, a proto zde bude park kácet. Aktivisté oznámili, že s prvním poraženým stromem okamžitě zahájí blokádu. Nepomohla ani tajná vyjednávání správy parku, obce Modravy a aktivistů. Kácení potvrdil deníku i mluvčí správy parku Pavel Pechoušek. Podle mluvčího loňské blokády Vratislava Vozníka je okamžitě připraveno vyjet na Šumavu třicet až čtyřicet lidí, pokud park neustoupí od plánů kácet stromy. Na postup se připravila i Modrava, která měla podle soudu loni právo blokádu rozpustit. "Mám připravené rozhodnutí o rozpuštění blokády ve třech jazykových mutacích, jsem v kontaktu s policií,"řekl listu starosta Antonín Schubert.


Najít zapáleného a zručného brusiče a zlatníka je čím dál těžší, píše deník Právo. I když má v Čechách tento obor dlouholetou tradici, pod značkou Precious se zde brousí už od roku 1922, není podle deníku mezi mladými o tento obor příliš velký zájem. Protože se pracuje s velmi drahým materiálem, je tlak na dokonalost a bezchybnost ze strany zadavatelů silný, a to pak může případné zájemce odradit. "I když celosvětově ustupuje podíl ruční práce, my sázíme právě na ni,"řekl listu Miloslav Šorejs, předseda družstva Granát Turnov, které je tradičním výrobcem šperků s českými granáty. Současný "brusičský" dorost mu vychovává turnovská střední umělecko-průmyslová škola, píše deník Právo.