Přehled tisku

0:00
/
0:00

Případ Rath poškozuje opozici, ale vládě na důvěře nepřidá, píše autor 99 Slov Hospodářských novin. Nečas a spol. si musí její případné obnovení odpracovat. Máme pro ně nápad: respektujte rozsudek Nejvyššího správního soudu a zveřejněte, kolik berou státem najatí lidé. Koneckonců - občané se na ně skládali placením daní a je neslýchané, aby management firmy odmítl poskytnout majiteli informace o výplatních páskách...

Případ Rath poškozuje opozici, ale vládě na důvěře nepřidá, píše autor 99 Slov Hospodářských novin. Nečas a spol. si musí její případné obnovení odpracovat. Máme pro ně nápad: respektujte rozsudek Nejvyššího správního soudu a zveřejněte, kolik berou státem najatí lidé. Koneckonců - občané se na ně skládali placením daní a je neslýchané, aby management firmy odmítl poskytnout majiteli informace o výplatních páskách... Nemluvíme ani o samoúčelné zvědavosti: průhlednost je základ tažení proti korupci. A když stát škrtá peníze občanům, nemůže zároveň tajit, jak se rozdělují odměny na ministerstvech. Takže - luskne Petr Nečas prsty a databáze se otevřou? Jistě půjde příkladem a začne u šéfky svého kabinetu Jany Nagyové, uzavírá autor 99 Slov Hospodářských novin.


Martin Kocourek
Na titulní stranu českých deníků se dostal další politik, tentokrát bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS, kterého policie obvinila z odklonění 16 milionů při rozvodovém řízení. Vypadá to jako pokračování seriálu z městečka Hostivice. Martin Kocourek je totiž dalším jejím obyvatelem, který si schovával miliony, v tomto případě při rozvodovém řízení. Loni na nesrovnalosti v penězích upozornila Mladá fronta Dnes, když zjistila, že před manželkou při rozvodu zatajil 16 milionů, které schoval pod jménem své matky ve společnosti Key Investment. To ho stálo ministerské křeslo. Nyní Martinu Kocourkovi hrozí až osm let vězení, a údajně policie obvinila i jeho matku. Soud už v předběžném opatření vyhověl bývalé manželce Martina Kocourka Olze a obestavil exministrovy nemovitosti - dům v Hostivici a byt s garáži v Praze 6. Exmanželka se chce domoci poloviny z ukrytých peněz, tedy osmi milionů. "Je to situace, která nás nemůže těšit. Na druhou stranu přijal politickou odpovědnost a dávno před obviněním odstoupil," reagoval pro Mladou frontu Dnes místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Když loni v listopadu ministr průmyslu Martin Kocourek vysvětloval, že tajemných šestnáct milionů "odklonil" před manželkou v rozvodovém řízení, stala se tato linie obrany předmětem lidového veselí - a od pondělí i trestního stíhání. Než se oddáme uspokojení, že mocným zahořel další kousek půdy pod nohama, je dobré uvědomit si rozdíly mezi listopadem a dneškem, píše autor Sloupku Lidových novin. Dnes už je Kocourek politik bývalý, dramaticky tedy klesají nároky veřejnosti na to, jak zvládal své privátní záležitosti. V jeho případě rozvodem vrcholila jedna konkrétní nechutná situace - do které je nám asi tolik jako do tisíců jiných konkrétních rozvodem vrcholících situací. Policie uplatňuje paragraf o poškozování věřitele. Tady ale věřitelem není nějaký obchodní partner, ale tehdejší ministrova žena, která čekala nemanželské dítě a dnes větří peníze. Doufejme, že nikoho na příslušných místech ani nenapadlo utišovat hlad veřejnosti po velkých rybách právě tímto soustem. Mnohem důležitější než distribuce peněz bude jejich původ. Od toho je tu protikorupční policie. Martin Kocourek se v listopadu dušoval, že peníze patří "historicky" jemu, tak ať to doloží. Změny v majetkových poměrech politika zůstávají předmětem veřejného zájmu i po odchodu do civilu - doživotně, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Foto: Stock.XCHNG
"Rostoucí dluhy poženou Čechy do náruče lichvářů" - varuje už titulek na úvodní straně deníku Právo. Autor článku pak uvádí, že vysoká zadluženost domácností přesahující bilión korun začne podle některých ekonomů i specialistů na hypotéky stále více Čechů nahánět do náruče lichvářů. Do prekérní finanční situace se mohou brzy dostat desítky tisíc lidí, dosud řádně splácejících úvěry na bydlení. Své rozpočty mají už tak na hraně, že disponují rezervou sotva na pár měsíců. A do toho je čeká zdražování kvůli vyšší DPH, píše list. "Dopady vládních reforem se odrazí na trhu domácích spotřebitelských úvěrů," míní člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík. Očekává, že reformy mohou nastartovat novou vlnu přeúvěrovávání, na kterém budou vydělávat právě lichváři. "Lidé se splátkami hypoték dostávají až na polovinu svého měsíčního příjmu. Zdravá hranice se však pohybuje kolem jedné třetiny příjmu žadatele," varuje v deníku Právo Jiří Paták z finančního portálu ChytryHonza.cz.


I přes prodlouženou akreditaci se o svou budoucnost bojí plzeňští studenti práv. Prchají jinam, píší Lidové noviny. Nedůvěra studentů i přes prodloužení akreditace o čtyři roky pokračuje. Někteří studenti mají od října v plánu studovat jinde. O přestup požádali většinou studenti prvních a druhých ročníků. Největší zájem mají o pražskou Karlovu univerzitu. Tam podalo žádost zhruba sto studentů. Přijímací komise doporučí děkanovi k přijetí patnácti z nich. V Brně z deseti žádosti šesti plzeňským studentům prominuli přijímací zkoušky. Nejpřísnější pravidla má olomoucká univerzita, jejíž studijní řád žádosti o přestup nezná. Plzeňská práva jsou poznamenaná tři roky starou kauzou s opisováním a rychlostudiem. Nyní jsou nově spojena s nestandardně prodlouženou akreditací. Že studenti chtějí odejít, škola zaznamenala. Kolik přesně studentů do nového akademického roku nastoupí, se škola dozví až v říjnu, uzavírají Lidové noviny.


Praha a Středočeský kraj se chystají sloučit integrovanou dopravu, píše deník Právo. Po odchodu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha zmizely překážky v jednání mezi Středočeským krajem a Prahou o vytvoření sloučené integrované dopravy pro oba kraje. Do hlavního města dojíždí denně statisíce Středočechů, kteří si musejí koupit jednu jízdenku například v autobuse z Kladna a v Praze další. Pokud politici dotáhnou sliby do konce, bude cestujícím stačit už jediný lístek. Najít řešení financování ale bude složité, připouští náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík z ČSSD. Podle krajské zastupitelky Věry Kovářové už je propracován základní rámec propojení obou systémů dopravy. Vedení kraje v čele s Davidem Rathem podle ní naprosto odmítalo jednat se starosty středočeských obcí a pražským magistrátem. Chtělo dopravně izolovat Středočeský kraj od Prahy, uvádí deník Právo.