Přehled tisku

0:00
/
0:00

Král Šumavy se 'vrací'. Chce najít hrob zastřeleného bratra. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, spolu převedli z komunistického Československa přes železnou oponu desítky uprchlíků. Spolu se také rozhodli žít ve svobodném světě. Jeden tam žije dodnes, druhý leží v neznámém hrobě. Záhada, kde je pohřben Bohumil Hasil, bratr legendárního převaděče Josefa Hasila, bude možná konečně vyřešena.

Král Šumavy se 'vrací'. Chce najít hrob zastřeleného bratra. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, spolu převedli z komunistického Československa přes železnou oponu desítky uprchlíků. Spolu se také rozhodli žít ve svobodném světě. Jeden tam žije dodnes, druhý leží v neznámém hrobě. Záhada, kde je pohřben Bohumil Hasil, bratr legendárního převaděče Josefa Hasila, bude možná konečně vyřešena. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman společně s Konfederací politických vězňů chtějí najít místo jeho posledního odpočinku a přeměnit je na důstojné pietní místo. Josef a Bohumil Hasilové se v roce 1950 vydali přes železnou oponu. Narazili však na pohraničníky. Z přestřelky vyvázl živý jen Josef, dnes žije v USA. Bohumila pohřbili na neznámém místě, zřejmě na hřbitově v Českých Žlebech. Teď se má zjistit, zda je to tak. Josef Hasil už přislíbil, že poskytne vzorky DNA pro případnou identifikaci bratrova těla. Podle nařízení komunistů totiž uprchlíci či agenti chodci zastřelení na železné oponě měli být pochováni na neoznačeném místě. Právě proto, aby je na jejich hrobech nemohl nikdo uctívat jako hrdiny.


USA nabízejí České republice zhruba půl miliardy korun, které utržily za prodej luxusní horské chaty Viktora Koženého v Coloradu. Částečného odškodnění by se tak mohli dočkat akcionáři harvardských fondů. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech několikamiliardovou škodu Harvardskému průmyslovému holdingu. Akcionáři však mají na získání peněz pouhých deset dní, píše Mladá fronta Dnes (MfD). V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím. Letos na konci března ale USA neuspěly s žádostí o vydání Koženého z Baham a prokurátoři tak musejí podnikateli peníze do 25. května vrátit, což nechtějí. Spojené státy proto informovaly české úřady, které mohou na peníze vznést nárok.


Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) si od firmy IBM pronajme systém, který má zabránit chybám a podvodům při vyplácení sociálních dávek spojených se zdravotním stavem žadatele. Česko by tím mělo ušetřit až pět miliard korun ročně, píšou Hospodářské noviny (HN). V zahraničí již podobný systém funguje. "Projekt už schválila vláda, teď připravujeme smlouvu,"řekl deníku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Kromě žadatelů o dávky bude program kontrolovat také úřady a posudkové lékaře. Propojí a následně vyhodnotí informace ze všech dostupných databází. Odhalit tak může například ordinace, kde je vysoký nebo naopak příliš nízký počet prohlídek. Zjistí také, kteří lékaři kontrolují v nezvyklých časech. Systém může odhalit také protichůdné nebo příliš vysoké dávky. Ministerstvo na systém nevypíše klasické výběrové řízení. Firma IBM ale za kontrolu dávek nedostane nic, dokud systém nezačne přinášet úspory.


Tisíc Čechů pyká v cizině za mřížemi, píší Lidové noviny. I třiadvacetiletá Eliška Novotná stojí v těchto dnech před britským soudem. Viní ji z vraždy Litevce, s nímž žila na farmě ve Skotsku. Češka se na policii přihlásila sama, jednala prý v sebeobraně. Pokud ji porota odsoudí, bude mít šanci, že si trest odpyká v relativně civilizovaném evropském vězení. Desítky jiných Čechů už takové štěstí nemá. Například v Africe musí i několik let strpět nesnesitelné vedro, šikanu a často i přeplněnou celu. Podle statistik ministerstva zahraničí v současnosti výrazně přibylo Čechů, kteří se v zahraničí dostávají do konfliktu se zákonem. Na začátku letošního roku bylo ve vazbě či ve výkonu trestu za hranicemi rekordních 1034 Čechů. Ještě před rokem to bylo 'jen' 662. Ministerstvo eviduje oproti minulosti více občanů Česka, kteří vlastní vinou či naivitou padnou do osidel překupníků drog v Latinské Americe. Zadrženými jsou zpravidla mladí lidé, často dívky. České úřady přitom mají omezenou pravomoc jim pomoci.


I k nám dorazily módní úvěry na prázdniny, uvádí Lidové noviny. Za zdravé banky, které bez větší úhony přestály krizi, vděčíme konzervativnosti domácích bankéřů. Ne že by byli o tolik uvědomělejší než američtí či francouzští kolegové, ale naštěstí nedostali dost času, aby se propracovali k hypotékám na 150 procent ceny domu nebo kreditním kartám pro nezaměstnané závislé na sociálních dávkách. Teď i k nám přichází móda, kterou si v posledních letech na plno užili irští, španělští, portugalští či řečtí zákazníci. Oficiální brožurka Evropské komise z roku 2007 zní svůdně: "Díky euru a nízkým úrokům si lidé můžou levně půjčovat třeba na zaplacení dovolené". Slibuje komise cestu pro nás do tehdy ještě nedostupného ráje půjček na prázdniny, který panoval v jižní Evropě, kde byly často úroky nižší než inflace. České banky naštěstí začaly úvěry na dovolenou propagovat až teď. V čase hospodářského útlumu a strachu z nezaměstnanosti je velká šance, že finančních sebevrahů moc nenajdou. Čeští bankéři správně oceňují riziko, do jakého se při takových úvěrech pouští, uvádí Lidové noviny.


Věřitelům zkrachovalé Sazky bude vyplaceno zhruba deset až 20 procent z jejich pohledávek. V současné době na ně zbývá 2,8 až tři miliardy korun, řekl deníku E15 insolvenční správce Josef Cupka. Peníze by se měly rozdělovat mezi dva tisíce věřitelů, jimž insolvenční správce uznal pohledávky v celkové výši přesahující 15 miliard korun. Konkurz na Sazku byl uvalen koncem května 2011. Jedinou výjimkou mezi věřiteli je The Bank of New York Mellon, které Cupka už v březnu zaslal 567 milionů Kč z prodeje majetkové podstaty podniku. Část pohledávky totiž byla zajištěná. Ostatní věřitelé dostanou maximálně pětinu ze svých pohledávek. Stane se tak ovšem pouze v případě, že soud nevyhoví žádné z žalob, které prodej Sazky zpochybňují. Stale ale není jasné, kdy se s výplatami peněz začne. Sazku získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč.


Premianti se modlí za trojky. Většina studentů dostane dvojky a trojky, oznámili organizátoři státních maturit poté, co přehodnotili zkažený test z matematiky. Například pro Lenku Houškovou z gymnázia v Českém Krumlově je rozhodující, aby měla šanci zachránit své studium ve skotském Glasgow. Jak píše Mladá fronta Dnes, premiantka třídy se teď potřebuje přehoupnout ze skupiny čtyřkařů mezi trojkaře. Vybrala si totiž těžší verzi zkoušky z matematiky, jejíž přípravu organizátoři pokazili. Lenka by se do problémů nedostala, kdyby společnost Cermat nevybrala sérii příliš obtížných testů, na které dala studentům tak málo času, že je v limitu nespočítali ani matematici, kteří se tím profesionálně živí. Po vlně protestů Cermat změnil hodnocení. Počet žáků, kteří dosáhli plného počtu bodů zůstal stejný: čtyři, kteří měli matematiku jako jeden z povinných předmětů, a jeden, který si ji vybral navíc.


Katolíci z polské Vratislavi, kde se v červnu při EURU 2012 představí i fotbalisté ČR, chtějí české fanoušky obracet na katolickou víru, uvádí Právo. Podle kněze Stanislava Jóžwiaka z vratislavské arcidiecéze plánují věřící v zóně pro fanoušky rozvěsit transparenty s nápisy Ježíš položil život i za Čechy a intenzivně je ovlivňovat rozhovory o víře. Kněz Zbigniew Czendlik, který už působí téměř dvacet let v Lanškrouně, to považuje za riskantní nápad. Nevylučuje, že přinese opačný výsledek a jen posílí v očích Čechů stereotyp Poláka jako fanatického katolíka. Jak dodal, čeští hosté mohou získat pocit, že jim Poláci svou víru vnucují. Kromě toho fanoušci přijedou do Polska kvůli fotbalu a ne proto, aby se podrobovali náboženským vlivům. Představa, že takové akce sblíží Čechy s Poláky, je chybná a její autoři jen ukazují, že vůbec neznají naše sousedy, zdůraznil duchovní. Podle něj by stačila mše v češtině pro zájemce.


Savoy Royal Hotel
Vlajková loď mezi krkonošskými hotely, špindlerovský Savoy Royal Hotel krachuje. Zařízení, překypující luxusem, kde si dopřávala česká smetánka, museli v pondělí předčasně opustit hosté. Jak píše Právo, nájemce a provozovatel hotelu se dostal do finančních potíží. Provozovatelé zmizeli s aktivy hotelu už minulý čtvrtek a podnik nechali napospas personálu. Majitel zachytil alespoň poslední auto s věcmi, z nichž většina zmizela na Slovensku, tvrdí jeden ze zaměstnanců. Nájemci dluží majiteli před dvěma lety kompletně zrekonstruovaného objektu desítky miliónů korun. Čelem vzad museli udělat na recepci i manželé z Karlových Varů. Radost jim prostřednictvím nabídky zvýhodněného pobytu chtěly udělat děti. Krach mnozí přičítají právě tzv. slevomatům, kdy hoteliéři jdou leckdy na hranici provozních nákladů.


Původně měl Rožmberský rok 2011 oživit jihočeské památky a hrad Rožmberk. Jenže výsledkem mnoha akcí pro turisty byl devítiprocentní pokles tržeb. Jak píší Hospodářské noviny, posluchači pražské Vysoké školy obchodní - budoucí byznysmeni - to označili za propadák. Ale zároveň to pojali jako výzvu: pro Národní památkový ústav připravili projekty, které mají kromě Rožmberku zlepšit tržby dalším čtyřem památkám v zemi. Studenti sepsali projekty na míru pro klášter v Plasích, hrad Rožmberk či zámky v Ratibořicích, Velkém Březně a Jaroměřicích nad Rokytnou. Asi nejambicióznějším projektem je oživení kláštera v Plasích na Plzeňsku. Studenti přišli s nápadem pořádat zde soutěže podobné pořadu Pevnost Boyard - stavba je totiž unikátní v tom, že stojí na vodě. Kromě toho navrhují i komentované prohlídky s názvem Živá voda pro klášter, které popisují architektonicky unikátní stavbu Jana Blažeje Santiniho. Spolupráce ekonomické školy a památkářů je v českých podmínkách ojedinělá. Navíc nejde jen o soubor nápadů. Studenti všechny projekty nachystali tak, že jsou připraveny ke spuštění.