Přehled tisku

Roman Janoušek, foto: TV Nova
0:00
/
0:00

Vietnamská žena, kterou 23. března v opilosti srazil svým autem kontroverzní podnikatel a lobbista Roman Janoušek, mu při středečním výslechu u policie dost pomohla. Uvádí to Mladá fronta Dnes.

Roman Janoušek těsně po nehodě,  zdroj: TV Nova
Vietnamská žena, kterou 23. března v opilosti srazil svým autem kontroverzní podnikatel a lobbista Roman Janoušek, mu při středečním výslechu u policie dost pomohla. Uvádí to Mladá fronta Dnes. Žena totiž nepotvrdila, že by ji Janoušek srazil úmyslně. Ani to, že by na ni najížděl opakovaně, jak tvrdili někteří svědkové. Uvedla, že si stoupla před Janouškův vůz, aby s ním vyřešila nehodu, kterou jí způsobil. Poté auto pomalu obcházela, neví ale, zda ji při tom Janoušek viděl. Teprve pak se auto rozjelo a srazilo ji bokem či zrcátkem. Pokud by ji chtěl Janoušek úmyslně srazit, mohl to podle ní udělat, když stála před jeho autem. Tato slova jsou podle deníku důležitá, protože Janoušek je obviněn z úmyslného ublížení na zdraví. Za to mu hrozí vězení. Pokud by policie čin překvalifikovala na neúmyslný, mohl by odejít s podmínkou. Žena strávila několik týdnů v nemocnici a musela se podrobit operaci. Janoušek jí nabídl odškodnění, dodává Mladá fronta Dnes. Jeho výše ale nebyla zveřejněna.


Květnové svátky stály českou ekonomiku desítky miliard korun. Píší o tom Hospodářské noviny. Podle odhadů mohlo jít až o 60 miliard, protože podniky nestály jen o svátcích 1. a 8. května, které připadly na úterý, ale i o pondělcích před nimi. Analytik Zdeněk Hrdlička z poradenské společnosti Pricewaterhouse odhaduje, že jednodenní výpadek v tvorbě HDP znamená zhruba 12 až patnáct miliard. Horní hranice by ovšem platila, kdyby zůstaly zavřené i všechny nepřetržité provozy, obchody, hotely, zdravotnická zařízení a podobně. V souvislosti s výpadky ekonomiky o svátcích se tu a tam volá i po jejich redukci. Tato otázka je teď aktuální na Slovensku, které má patnáct státem uznaných svátků do roka. Nová vláda Roberta Fica usiluje o to, aby dva z nich byly zrušeny. Česko podle analytiků svátky rušit nemusí. Většina podniků má dostatek volných kapacit, kam může přesunout produkci ze svátečních dní. Češi navíc mají méně svátků než většina evropských zemí. V práci tráví v průměru 40,4 hodiny týdně. Spolu s Estonskem jsme tak délkou pracovní doby na sedmém místě, uvádějí Hospodářské noviny.


Tři poslanci se pokusili týden vyjít s částkou, s níž musí se svým průměrným platem vystačit naprostá většina českých občanů. Přijali výzvu Mladé fronty Dnes, aby vyšli s 2800 korunami na pracujícího člena domácnosti. Jan Chvojka žil sice podle svých slov ke konci týdne v napětí, jak pokus dopadne, protože synovi již dříve slíbil návštěvu zoologické zahrady. A to pěkně leze do peněz. Nakonec se podařilo vejít do rozpočtu nejen jemu, ale i jeho kolegům Lence Kohoutové a Petru Gazdíkovi. Ten dokázal dokonce ušetřit. "Jsme zvyklí žít skromně," uvádí v deníku. Proto ho zaskočilo, že během testu dostal od kolegů poslanců 34 pozvání na oběd, pro případ, že by hladověl...


Foto: Evropská komise
Češi si oblíbili čínské internetové obchody. Nakupují zde elektroniku, mobily, šaty, vybavení do domácnosti i hračky. A to i o tisíce korun levněji než v Česku. Kupující navíc nemusí platit poštovné a přepravní náklady. Jak ale uvádějí Lidové noviny, riskují tím, že koupí padělek. Nemají ani žádnou reálnou možnost reklamace zboží. Asijské e-shopy se padělky podle deníku dokonce ani netají. Podle mluvčí České obchodní inspekce Miloslavy Fléglové by seriozní obchodník měl v případě reklamace zajistit bezvadný výrobek. "U padělků ale něco takového nelze očekávat,"říká mluvčí. Přesto je zájem Čechů o nákupy v Číně velký. Téměř polovinu zboží mimo Evropskou unii pořizují právě přes weby v jihovýchodní Asii. Podle Jiřího Bartáka z Generálního ředitelství cel se to výrazně projevilo i na tom, že dříve šlo kolem 70 procent zásilek z USA. Nyní se tento poměr výrazně snížil ve prospěch Ruska, Číny nebo jiné země z Dálného východu.


Foto: Mirace,  www.wikimedia.org
Hospodářské noviny upozorňují, že tento týden byla zahájena dostavba posledního úseku dálnice D8, která povede přes chráněnou oblast České středohoří. O její stavbu vedli ekologové soudní spory patnáct let, protože právě zde podle nich dálnice ohrozí přírodu. Proti tomu se ale stavělo jak Ředitelství silnic a dálnic, tak zejména obyvatelé a vedení obcí, kterými zatím projížděly tisíce aut a kamionů denně. ŘSD ve sporu argumentovalo i počty mrtvých, které údajně mají ekologové na svědomí tím, že se dostavba dálnice tak dlouho oddalovala. V čele těchto protestů byl ekolog Miroslav Patrik, kterého ovšem Vít Bárta ještě ve funkci ministra dopravy zařadil do svého týmu. V r. 2010 začal Patrik psát manuál, podle kterého se měla dálnice dokončit. Úředníci se ho až dodnes drží, píše deník. Proti posledním soudním rozhodnutím, která umožňují dostavbu dálnice, se ekologové už nehodlají odvolávat. Jejich odvolání by už totiž nemělo odkladný účinek. Na třináctikilometrový úsek dálnice za 12 miliard korun vyjedou řidiči na konci r. 2014, píší Hospodářské noviny.


Obtížnější úkoly než loni, málo času na přípravu, nesmyslná zadání. To jsou hlavní důvody, pro které se letos část studentů bouří proti maturitním zkouškám z matematiky. Jsou to ti, kteří si v matematice zvolili náročnější verzi zkoušky dospělosti. Podle Lidových novin se nespokojení studenti dokonce spojili prostřednictvím sociálních sítí. Své výtky shrnuli i v otevřeném dopise Cermatu, tedy školské organizaci, která zadání maturit připravuje. Pod dopis se už podepsalo přes tisíc studentů, pedagogů i rodičů. Na maturity z matematiky si totiž nestěžují jen studenti, výhrady mají i sami učitelé. Při většině úloh se podle nich totiž studenti museli nejprve důkladně zamyslet, na co se vlastně zadavatelé v úloze ptají. A to zabere čas. I dobří studenti, kterým jinak matematika nedělá potíže, proto nestihli spočítat všechny příklady. Mluvčí Cermatu sice studenty uklidňuje, že pokud se prokáže, že letošní testy byly obtížnější nežli ty loňské, budou maturitní výsledky přepočítány. Letošní maturanti by tak neměli být poškozeni. Podle komentáře Lidových novin to je ale důkaz dalšího selhání Cermatu.


V autobusech společnosti Student Agency se začaly objevovat kamery. Podle vedení mají sloužit ke sledování zavazadel a jako důkaz při případné nehodě. Zaměstnanci se však bojí sledování. Nikdo s nimi prý umístění kamer ani jejich účel neprobíral. Mají obavy, že úkolem kamer je sledovat jejich práci během cesty. Podle mluvčího společnosti Aleše Ondrůje jde ale o to, aby řidič mohl sledovat zavazadlové prostory z boku autobusu, a předejít tak případným krádežím. Čelní kamera je na autobuse umístěna kvůli prokazování viny při dopravních nehodách. O umístění kamer v autobusech neví Úřad na ochranu osobních údajů. "To, že ve vozech fungují kamery, se dozvídám až nyní. Student Agency nás o registraci kamer skutečně požádala. Pro to jsou ale nezbytné další informace, které jsme si vyžádali a zatím neobdrželi. Do té doby nemůžeme rozhodnout,"řekla MfD mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Používání neschválených kamer podle ní odporuje zákonu. Natáčení samotných zaměstnanců odporuje zákonu vyjma speciálních případů, jako jsou banky nebo směnárny.