Přehled tisku

Vít Bárta, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český tisk komentuje současnou krizi a podobu budoucí vlády. Mladá fronta Dnes mimo jiné píše: opírat další existenci Nečasovy vlády o skupinu náhle osvícených odpadlíků z Věcí veřejných je špatně. Raději předčasné volby.

Vít Bárta,  foto: ČTK
Český tisk komentuje současnou krizi a podobu budoucí vlády. Mladá fronta Dnes mimo jiné píše: opírat další existenci Nečasovy vlády o skupinu náhle osvícených odpadlíků z Věcí veřejných je špatně. Raději předčasné volby. "Nemusíme zrovna propadat paranoidní představě, že 'puč' Karolíny Peake je součástí Bártovy strategie na udržení u moci. Stačí si jen představit, co se teď odrodilcům od strany připomínající spíše sektu může stát. Nenajde třeba Peake štěnici pod postelí jako varování? Nebudou se zveřejňovat kompromitující nahrávky o soukromí dalších 'peakovců'? Nebudou vydíráni? A s nimi i vláda, už dnes dosti sužovaná velkou nedůvěryhodností u veřejnosti? Ne, vláda s odpadlíky není dobrá cesta. Dobré by bylo přiznat, že voličům experiment s 'novou, neposkvrněnou stranou' nevyšel a vláda, ač odhodlaná k nepopulárním krokům, už nemá o co opřít svůj mandát ... A jít v červnu znovu k volbám," píše Mladá fronta Dnes.

Petr Nečas a Karolína Peake,  foto: ČTK
Také Lidové noviny píšou, že vládnutí s hrstkou přeběhlíků, které premiér slovně odmítá, avšak blíží se mu fakticky, způsobuje občanům nejen estetické utrpení, ale i fakticky poškozuje tuzemskou politiku. Utvrzuje totiž v občanech představu, že vlastně není ničím jiným než cynickým kšeftem. "Přijmeme-li premisu, že lepší reformní vládu mít nemůžeme a že s levicí přijde přinejmenším ekonomická katastrofa, pak bychom měli možná republiku rovnou rozpustit. Lepší důkaz nízkého sebevědomí a nevíry v demokracii a voličovu svéprávnost aby jeden pohledal," píše se v sloupku Lidových novin. Podle Hospodářských novin musí mít ODS z případných voleb v červnu nelíčenou hrůzu. Stačí se jen podívat na průzkumy, které sice po zkušenosti z minulých voleb nelze brát doslova, nicméně trend a rozestup mezi ČSSD a ODS je snad jasný úplně každému. Frázi 'předčasných voleb se nebojíme' proto komentátor doporučuje doplnit slovy 'o nic méně než ti, které teď přemlouváme pro svou novou většinu'.

Jiří Dienstbier
Sociální demokraté, kteří vedou tabulky volebních preferencí, v případě vítězství v předčasných volbách nevylučují vládnutí s podporou komunistů. Píšou to Lidové noviny s odvoláním na výsledky ankety mezi čelními představiteli socialistů. Nejvíce by si jich přálo menšinový kabinet s podporou KSČM. "My nemůžeme spolupracovat s TOP 09 a ODS, moje současné odhady jsou menšinová vláda s podporou komunistů. Například v zahraničněpolitických otázkách by ta spolupráce mohla být i širší," citují místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera. Pokud nebudou sociální demokraté schopni vytvořit většinovou vládu nebo koalici, je na menšinovou variantu připraven i šéf strany Bohuslav Sobotka. "Koalici s komunisty si představit nedokážu, o menšinové podpoře bychom ale určitě mohli jednat," dodává šéf poslaneckého klubu Jeroným uvedl Tejc. Někteří poslanci jdou prý ještě dále. Mimo záznam přiznávají, že hodlají iniciovat zrušení tzv. bohumínského usnesení, které sociálním demokratům otevřenou vládní spolupráci s KSČM zakazuje.


Foto: Mihow / Stock.XCHNG
Šetříme, tvrdí vláda doma. Zvedáme daně, přiznává Bruselu. Jak píše Mladá fronta Dnes, někdo by to nazval kouzlením s čísly, jiný přiznáním. České veřejnosti vláda říká, že díry v rozpočtu látá hlavně šetřením, a ne zvyšováním daní. Když ale musí reportovat do Bruselu, přiznává, že poměr je opačný. Úspory jsou jen 40 procent, zato daně 60. Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden odráželi kritiku, že vláda nyní hlavně zvyšuje přímé i nepřímé daně, prezentací 'kouzelné' tabulky. Na ní nakreslili: zvyšování daní versus škry 1:2. Do tabulky však zahrnuli i škrty z minulých let a znovu do ní započítali úspory, které už byly jednou udělány. To ale v pravidelném materiálu, který brzy pošlou do Bruselu, nedělají. Zvýšení daní v něm vyčíslili na celkem 192 miliard, zatímco úspory na 130 miliardy, uvádí Mladá fronta Dnes.


Exekuce | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Majetek ženy z Brna přijel zabavit soudní exekutor ze západních Čech. Vymáhanou částku tak ještě zvýšil o cestovní náklady všech, kteří majetek zajišťovaly. Do stolu teď bouchl ombudsman Pavel Varvařovský. Podle Lidových novinžádá, aby kvůli podobným případům poslanci a vláda jasněji vymezili práce soudních exekutorů. Je-li dluh tisíc korun, nikdo na něj neupozorní, a po čase vyroste na čtyřicet tisíc, je to nemravné, poznamenal Varvařovský. Jedním z důvodů obrovských nárůstů je právě to, že se k vymáhaným nákladům připočítávají náklady exekutorů z druhého konce republiky. Řešení je podle Varvařovského jednoduché - ukotvit územní příslušnost exekutorů stejně, jako je tomu například u notářů. Exekutorská komora zatím stanovisko nezaujala. Její nové vedení se teprve nedávno ujalo funkce, takže nestihlo s ombudsmanem jednat.


Stále více zoufalých Čechů hledá záchranu před dluhy a exekucemi v bankrotu. Jak ale deník Právo zjišťuje, věřitelé a exekutorští vykonavatelé často nechtějí tento režim respektovat a dlužníky tlačí do dalších úhrad právních nákladů i nad rámec splátkového kalendáře. Insolvenční zákon platí od ledna 2008. Od té doby do konce února 2012 podalo návrh na vyhlášení osobního bankrotu zhruba 32500 lidí. Z toho soudy vyhověli přibližně 23400. Počet osobních bankrotů rok od roku stoupá, sdělila Právu Věra Kameníčková ze společnosti CCB-Czech Credit Bureau.


Kampaň, která bude od května lákat Brity do Prahy během letní olympiády v Londýně, se bude muset obejít bez 'pijáckých' obrázků, píšou Hospodářské noviny. Jak listu potvrdil magistrát i agentura, v reklamě se neobjeví 'synchronizované popíjení', což byla variace na olympijskou disciplínu synchronizované plavání. Neobjeví se ani 'ranní slalom', na kterém se dvě postavičky potácejí mezi lampami městského osvětlení. Oba by mohly být vnímány jako pobídka k neuváženému pití, což může snadno napadnout britský regulační úřad pro reklamu ASA. Podle britských právníků je aktuálně ještě vyšší pravděpodobnost, že by si někdo mohl na spot stěžovat. Britská vláda totiž nedávno představila novou národní strategii, v rámci níž plánuje v království reklamu na alkohol jestě více omezit. Ve hře je i její úplný zákaz.


Vlastní cestovní doklad musí mít od 27. června každé dítě. Na dětské pasy se už teď stojí fronty, uvádí Mladá fronta Dnes. Vyřízení dokladů trvá měsíc. Proto se ještě větší nápor čeká v příštích týdnech. Rodič navíc musí počítat s tím, že vyřizování dokladů pro dítě trvá delší dobu. Na pas se mu snímá otisk prstu a fotí se přímo na úřadě. Zvláště ty nejmenší děti a kojenci jsou vystresovaní a správné nafocení trvá dvacet minut i půl hodinu, upozorňuje Pavel Válek z teplického magistrátu. Úředníci se obávají, že novou povinnost mnozí rodiče ani nezaregistrovali. Někteří rodiče to mohou zjistit až na hranicích. Nařízení, které ruší zapisování dětí do dokladů dospělých, je závazné pro všechny členské státy EU.


Na seznam UNESCO chce Česko zařadit i rybníky, uvádí Lidové noviny. Česko má na Seznamu světového dědictví 12 zápisů, od prvních tří letos uplynulo 20 let, ale od roku 2003 žádná nová památka na seznam nepřibyla. Aspirantů je však 15. Mezi nimi jsou asi největšími favority Hornická kulturní krajina Krušnohoří, západočeský lázeňský trojúhelník, archeoskanzen Mikulčice-Kopčany a třeboňské rybníky. Pro výbor UNESCO je nyní při posuzování žádostí mimo jiné důležité, zda se nominace připravují ve spolupráci s další zemí - tak je tomu v případě Mikulčic, lázní i Krušnohoří.