Přehled tisku

0:00
/
0:00

Krize kosí už i manažery. Lidové noviny uvádí příklad manažera, který vedl pobočku zavedené české firmy v Rusku. S královským platem 160 tisíc měsíčně, služebním autem a bytem v Moskvě. V pondělí ale slyšel: "Máte výpověď." A důvod? "Jste pro nás moc drahý."

Krize kosí už i manažery. Lidové noviny uvádí příklad manažera, který vedl pobočku zavedené české firmy v Rusku. S královským platem 160 tisíc měsíčně, služebním autem a bytem v Moskvě. V pondělí ale slyšel: "Máte výpověď." A důvod? "Jste pro nás moc drahý." Manažer, který si nepřeje zveřejnit své jméno, navíc pracoval na živnostenský list, a tak odešel bez koruny odstupného. Na volné místo pak nastoupil jeho zástupce. Za poloviční plat. Podobný osud letos kvůli propadu ekonomiky čeká stovky manažerů velkých českých firem. Vysvětlení je vždy stejné: nemáme peníze na vaše příliš vysoké platy. Mzdové náklady na jednoho člověka ve vedoucí funkci bývají zpravidla několikanásobně vyšší než u řadových zaměstnanců. Pro společnost je tak rušení manažerských míst méně bolestivé, mimo jiné i proto, že jsou tyto pozice často nadbytečné. Propuštění manažeři mají ovšem často problém s hledáním nové práce, protože se velmi neradi spokojí s výrazně nižším příjmem než dosud. Jejich dosavadní výplata obvykle neklesá pod sto tisíc korun.


Foto: ČTK
Reforma vysokých škol je nevyhnutelná, současná situace neudržitelná, na tom se shodne premiér Petr Nečas i tisíce studentů a učitelů vysokých škol, kteří pochodovali městy na závěr Týdne neklidu. Sloupek Lidových novin se ptá, v čem je tedy problém? Ten nejviditelnější se jmenuje Josef Dobeš, jeho jméno skandovali demonstrující nejčastěji. Bez něj má reforma větší šanci, uvádí list. Co však studenti i učitelé podcenili, je způsob komunikace s veřejností. Na mnohé z těch, kteří nešli v průvodu, působili jako asociálové, kteří v době, kdy se chystá zvyšování daní a mluví o zmrazování důchodů, požadují jen neomezený příliv prostředků i autonomii v rozhodování, co s nimi. My jsme hodní a chytří vzdělanci, politici jsou hloupí a zlí, vy všichni ostatní nám musíte dát peníze a na nic se neptat. Jsou vůbec vysoké školy ochotné přistoupit na změny, které by bolely, nebo hrají politické divadýlko? Být rozumný a sympatický v konfrontaci s panem Dobešem je příliš snadné, uvádí sloupek Lidových novin.


Drahá nafta ničí české dopravce a zvyšuje inflaci, píše titulek Hospodářských novin. Cena nafty během pouhého roku stoupla o čtyři koruny a škodí české ekonomice. Brzdí růst hrubého domácího produktu /HDP/ a navíc zvyšuje inflaci. Důsledky mohou být ještě horší. Dopravci totiž část svých zvýšených nákladů zatím nepromítly do cen zákazníkům. A mnozí to zřejmě brzy udělají. Současné ceny pohonných hmot nemají v Česku obdoby. A jsou tak tahounem inflace. Nižší marže a nižší zisk firem nedovolují potřebné investice. To se u některých dopravců zcela jistě projeví tak, že budou muset skončit, prorokuje ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Je však pravděpodobné, že řadě dopravců se letos prosadit vyšší ceny může podařit. To bude znamenat zdražení v celém řetězci firem - od rohlíků po výrobu automobilů. Zhruba dvanáctiprocentní meziroční nárůst cen nafty zvyšuje spedičním firmám a dalším dopravcům celkové náklady na jediný ujetý kilometr o korunu. Stejný problém řeší i za hranicemi. Stát má v rukou páku, jak ceny snížit. Snížit spotřební daň, která je jedna z nejvyšších v Evropě. Majitelé čerpacích stanic tvrdí, že případným snížením této daně o nějaké dvě koruny by se česká nafta dostala pod úroveň okolních zemí, a to by přitáhlo k tankování tisíce kamionů, které se dnes českým pumpám obloukem vyhýbají.


Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International
Notoričtí neplatiči se stávají černou můrou pronajímatelů bytů, píše deník Právo. Zájem o nájmy v poslední době sice roste, ale pronajímatelům přibývá velká starost: ve výběru nových nájemníků musí být stále ostražitější. Roste totiž počet nájemníků, kteří buď vůbec nechtějí platit nájemné, anebo řada z nich je už tak zadlužená, že ani nemá nájem z čeho hradit. Podíl problémových nájemníků totiž rozhodně stoupá, řekla Právu tisková mluvčí Občanského sdružení majitelů domů Aneta Červenková. Jak pronajímatel pozná, že se o byt u něho uchází řádný solventní nájemní? Může zabránit, aby kvůli jiným dluhům nájemníka do domu nepřišel exekutor a ten v dražbě - s vírou, že věd patří nájemníkovi - neprodal i pronajímateli majetek? Základem je dobrá smlouva.


Stát by mohl v příštích dvou letech propustit až dva a půl tisíce zaměstnanců státních úřadů. Jak píše Právo, sloučením různých institucí by stát mohl ušetřit až dva a půl miliardy korun. Další miliardy by se ušetřily odstraněním duplicit, snižováním byrokracie. Konkrétní kroky obsahuje návrh na úspory výdajů státního rozpočtu, který předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Analytici upozorňují, že se žádnému ministru financí ještě nepodařilo obdobné návrhy prosadit pro odpor resortních kolegů. Podle odhadu by například jen optimalizací regionálních škol všech typů mohlo dojít k šestimiliardové úspoře, optimalizací agend policie k téměř dvoumiliardové úspoře.


Když nechodí průvodčí, lidé neplatí. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, průvodčí Českých drah mohou být zatím bez obav, že by jim automaty na jízdenky sebraly práci. Dráhy si kvůli úsporám vyzkoušely zrušení průvodčích v 1500 vlacích, kde si lidé kupují lístek sami v automatu a podobně jako městské hromadné dopravě je jen občas kontroluje revizor nebo strojvůdce. Jenže se to neosvědčilo. Trend se obrací - dráhy vracejí průvodčí na první z tratí, odkud kvůli šetření zmizeli. Jde o jizerskohorskou trať ze Smržovky do Josefova Dolu, kde přestali průvodčí jezdit na konci loňského roku. Výsledek dráhy a hlavně kraj, který vlaky dotuje, překvapil. Po zmizení průvodčích klesly tržby z jízdenek na trati o polovinu. Proto se do většiny vlaků znovu průvodčí vracejí. Ne všichni si totiž na krátkou jízdu stihnou jízdenku koupit. Navíc podstatně přibylo lidí, kteří zjistili, že se dá jet vlakem zdarma. Stačí se vymluvit na frontu u odbavovacího automatu, který navíc nebere bankovky.


Foto: Hans Thoursie / Stock.XCHNG
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje nový projekt hodnocení hotelů. Nebude brát v potaz dosavadní systém hvězdiček, ale posuzovat například ochotu a rychlost personálu nebo čistotu prostředí. Píšou to Hospodářské noviny. Projekt podle deníku odstartuje příští rok a potrvá další dva roky. Hvězdičky pouze řeknou, jaké má hotel vybavení. "My chceme sestavit žebříček, který zhodnotí i ochotu nebo rychlost personálu. Lehce se tak může stát, že dobrý dvouhvězdičkový rodinný penzion přeskočí čtyřhvězdičkový hotel," nastínil deníku ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Na hodnocení si chce ministerstvo najmout soukromé kontrolory, kteří budou mít během dvou let cestu do každého z 6000 hotelů v Česku. Náklady ministr odhaduje na zhruba 100 milionů korun, přispět by měla i Evropská unie. Z peněz se zaplatí počítačový sytém, zpracování výsledků kontrol a především ubytování a jídlo v hotelích. Výsledný žebříček hotelů chce MMR zveřejnit na internetu a provázat ho s cestovatelskými servery po celém světě.


Pražské internetové obchody nedokážou zabránit tomu, aby si u nich alkohol mohli koupit lidé mladší 18 let. Věk nekontrolují ani mnohé kamenné obchody, což podle policistů vede k novému trendu: mládež mizí z restaurací a pije v ústraní. Jak píše Mladá fronta Dnes, při objednávce stačí pouze kliknutím potvrdit plnoletost. Další osud objednávky e-shopy nezkoumají. Pokud si zákazník nechá alkohol poslat poštou, nemá obchod možnost zkontrolovat jeho věk. Podobně dopadly podle průzkumu i další internetové obchody. Podle policistů tak mohou přispívat k tomu, že mládež popíjející alkohol se přesouvá z restaurací do parků či bytů.


Proud se dá sát i z podzemí, píše o jednom podvodu s elektřinou deník Právo. Pořádně si nedávno nadrobil majitel jednoho rodinného domu na Liberecku. Nechtělo se mu platit vysoké náklady na vytápění bazénu. A tak se rozhodl, že se zavrtá pod zem. Což také učinil a nasával léta z vedení elektřinu načerno, kterou pak ještě navíc rozváděl do dalšího domku. Z bazénu se zvesela kouřilo i v tuhých mrazech. Udal ho soused a vše odhalila termovize. Když na něho z ČEZ přišli, několikasettisícovou škodu ihned uhradil, aby se uchránil od trestního stíhání. Tento případ není zdaleka jediný. Takových lidí, kteří neváhají sát proud i na úkor sousedů, jsou stále tisíce. Jiný případ zaznamenali energetici ve středních Čechách. Při kontrole domu se dlouho nedařilo najít metodu, pomocí které by byla v domě neoprávněně odebírána elektřina. Pak ale náhodou jeden z kontrolorů odhalil miniaturní otvor v krytu elektroměru, kudy předtím majitel domu prostrkával tenký drátek a tím brzdil otáčení elektroměru. Odběratel se vzápětí přiznal, že tuto činnost prováděl už od roku 1997. Způsobil tak škodu ve výši nejméně sto tisíc korun.