Přehled tisku

0:00
/
0:00

Česko neumí čerpat evropské peníze, nově jsou ohroženy dvě miliardy na projekty, které vypracovalo ministerstvo vnitra. Uvádějí to Hospodářské noviny. Na problém upozornilo ministerstvo pro místní rozvoj, které dostalo od premiéra Petra Nečase za úkol zkontrolovat průběh čerpání evropských peněz na všech resortech a ve státních úřadech.

Foto: archiv Radia Praha
Česko neumí čerpat evropské peníze, nově jsou ohroženy dvě miliardy na projekty, které vypracovalo ministerstvo vnitra. Uvádějí to Hospodářské noviny. Na problém upozornilo ministerstvo pro místní rozvoj, které dostalo od premiéra Petra Nečase za úkol zkontrolovat průběh čerpání evropských peněz na všech resortech a ve státních úřadech. Nejčastějšími nedostatky přitom jsou chybně zadávané veřejné zakázky nebo pozdě sepsané projekty. Pátrání na vnitru vede až do éry ministra Ivana Langra, problémy ale přetrvávaly ještě za Radka Johna. Jde o programy digitalizace a propojení databází veřejné správy. Podle deníku může stát kvůli chybám ministerských i krajských úředníků přijít celkem až o 25 miliard. O ohrožených dotacích jedná tuto středu vláda.


Václav Klaus
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek projevuje neobhajitelnou hloupost, když prezidenta Václava Klause a jeho kancelář vyzývá ke zdůvodnění poskytnutých sporných milostí, napsal v Lidových novinách vicekancléř Petr Hájek. Prezident podle Hájka bere při udělování milostí na zřetel lidský rozměr případu, který "z principu ani nejde" vysvětlit. Připomněl, že zdůvodňování milostí zavedl až Klaus, bývalý prezident Václav Havel je nezdůvodňoval. V ústavě přitom není ani slovo o tom, že by měl prezident milosti zdůvodňovat. Udělování milostí provází v posledních době značný rozruch, dvě udání na ně dokonce prověřuje policie. Hrad ale možnost korupce při udělování prezidentských milostí vylučuje. Zaorálek požadoval v úterý po prezidentovi a jeho kanceláři vysvětlení ohledně poskytnutých sporných milostí, a to i z minulosti. Pokud tak prezident neučiní, chce Zaorálek na pátečním jednání stranického grémia navrhnout další kroky. Podle médií vyzve ČSSD Klause k odchodu z funkce.


Ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá změny v péči o těhotné. Podle Mladé fronty Dnes chce posílit pravomoci porodních asistentek. Ty by měly o zdravé ženy pečovat v době těhotenství i po porodu. K lékaři by ženy docházely jen na nejnutnější prohlídky nebo při zdravotních obtížích. Ministr tak chce ušetřit a snížit vytíženost lékařů. Ti s návrhem nesouhlasí. Prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že nechápe, proč se vracet k nižší úrovni péče, která tu byla za dob porodních bab. Gynekologové se ale podle ministra jen bojí, že přijdou o jistý příjem peněz. Porodní asistentky s návrhem ministerstva souhlasí. Podle ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je to tak ve většině evropských zemí. V České republice je asi 6000 porodních asistentek a podle Hegera mají všechny vzdělání stejné, jako jinde v Evropě.


Radek John
Předseda Věcí veřejných Radek John v úterý tvrdě narazil s plánem na mimořádné jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Povolal si na výbor ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a chtěl na něm informace k prověrce, kterou nařídil dočasný pražský vrchní zástupce Stanislav Mečl u podřízených městských žalobců. Jak ale uvádí deník Právo, plánovaný tvrdý střet s ministrem Pospíšilem se nekonal a jednání skončilo pro Johna spíše ostudou. Pospíšil totiž Johna poučil o tom, že pro vstupování do vnitřních záležitostí státního zastupitelství nemá pravomoci. Celé jednání navíc označil za politický boj a tlak na žalobce. Na výbor dorazil sám, nejvyšší státní žalobce ani vrchní pražský státní zástupce nepřišli s tím, že nemají poslancům co vysvětlovat. "Bylo to celé trapné," uvedl člen výboru za ČSSD František Bublan. John nicméně dále tvrdí, že existují závažné pochybnosti o zákonnosti postupu Vrchního státního zastupitelství.


Vrchní soud v Praze potvrdil, že Středočeský kraj proplácením třicetikorunových poplatků ve svých lékárnách obcházel zákon a vytvořil na trhu nerovné podmínky. Společnost Česká lékárna, která provozuje řetězec lékáren Dr. Max, nyní bude chtít na kraji vysoudit peníze, píše Mladá fronta Dnes. Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu dovolat. Již dříve dal firmě za pravdu i pražský městský soud. Kraj v prvních čtyřech měsících roku 2009 proplácel formou daru takzvaný regulační poplatek lidem, kteří přišli s receptem do lékárny v některé z nemocnic řízených hejtmanstvím. Česká lékárna kraj kvůli tomu zažalovala, protože podle ní zasahoval do hospodářské soutěže.


Vládní agentura CzechInvest zrušila půl roku po obdržení nabídek tendr na výběr operátora, který by poskytoval nejmenším firmám a živnostníkům IT služby se slevou. Podle Hospodářských novin tak agentura učinila proto, že v tendru zbyl jediný uchazeč. Čtyři zájemci byli předtím vyloučeni kvůli formálním chybám. Dva se chtějí bránit u antimonopolního úřadu. Celková hodnota zakázky měla činit 490 milionů korun, z toho 49 milionů Kč bylo přichystáno pro vybraného dodavatele. Sleva pro podnikatele měla být financována z fondů Evropské unie. Evropské peníze by jim zlevnily šedesátiprocentní slevou mobilní i pevné připojení k internetu, datová úložiště, systémy pro zabezpečení podnikové sítě a další IT služby. Podle předchozích odhadů CzechInvestu mělo na dotaci dosáhnout až 3000 firem. Agentura chce nyní peníze určené na tuto zakázku rozpustit v jiných výzvách k žádosti o dotace z operačního programu Podnikání a inovace, uzavírá deník.


Agnieszka Hollandová a Tatiana Pauhofová,  foto: ČTK
"Osud zaklepal na moje dveře," uvedla v úterý na tiskové konferenci slavná polská filmová režisérka Agnieszka Hollandová, když představovala svůj nový projekt. Pro televizní stanici HBO totiž natočí třídílnou sérii nazvanou Hořící keř o Janu Palachovi. Píší o tom Lidové noviny. Dobu, kdy se Jan Palach na protest proti normalizaci upálil, zažila Hollandová jako studentka FAMU v Praze. Tehdy se tu i politicky angažovala v opozici a byla za to krátce uvězněna. Film ovšem nezachytí ani tak samotné sebeupálení Palacha, jako na svou dobu velmi odvážný čin mladé advokátky Dagmar Burešové, která tehdy podala žalobu na komunistického poslance Viléma Nového. Ten totiž tvrdil, že Palach jednal v zájmu zahraničních rozvědek a nevěděl, že skutečně umře. Dagmar Burešovou, která se po listopadu 89 stala první porevoluční ministryní spravedlnosti, ve filmu ztělesní slovenská herečka Tatiana Pauhofová, informuje deník.


Letiště Praha,  foto: CzechTourism
Letiště Praha požádalo o vymezení dvacetikilometrového ochranného pásma, kde bude zakázáno používat laserová zařízení, která by mohla oslnit piloty při vzletech a přistáních. Pětimilionová pokuta či trestní stíhání tak bude hrozit i těm, kdo si na letadlo laserem posvítí z centra Prahy, napsal server Týden.cz. Zažádat o ochranné pásmo umožňuje letištím novela zákona o civilním letectví, která začala platit loni v únoru. Ruzyně je první, kdo tuto možnost využil. Počet laserových incidentů na českém území nebo zaznamenaných českými piloty se loni vyšplhal na 36, o rok dříve to bylo dokonce 65 případů. I malý laser, který se vejde do kapsy, může podle serveru způsobit velké letecké neštěstí. "Při zásahu ve tmě dochází k vyřazení oka z činnosti na dobu několika minut až hodin. A u laserů s výkonem vyšším než padesát miliwattů dochází i k poškození sítnice," uvedl před časem Teodor Baláž z Univerzity obrany v Brně.