Přehled tisku

Václav Klaus
0:00
/
0:00

Podle ústavy prezident není z výkonu své funkce odpovědný, což však neznamená, že by si občany nechtěl získat. Naopak, Václav Klaus hledá souhlas s veřejným míněním často. Ale ne vždy, píše autor Sloupku Lidových novin.

Václav Klaus
Podle ústavy prezident není z výkonu své funkce odpovědný, což však neznamená, že by si občany nechtěl získat. Naopak, Václav Klaus hledá souhlas s veřejným míněním často. Ale ne vždy, píše autor Sloupku Lidových novin. Třeba když udělí milost rektorce soukromé vysoké školy (jakých je u nás podle Klause příliš), která rozdávala úplatky v obálkách. A navíc dostala jen podmínku, takže ji žádné tělesné útrapy nehrozily, jen ostuda. A navíc kultivovala vztahy s Hradem. V takové chvíli se najednou Klausovi hodí, že není nikomu odpovědný. Spokojí se s tím, že se ohradí vůči kritikům, jak se vůbec opovažují. Jestliže se Klaus po nástupu di funkce výmluvně odlišil od Václava Havla tím, že odmítl udělit amnestii, jeho nástupce možná stejně výmluvně odmítne udělovat milosti, píše autor Sloupku Lidových novin.


Anna Benešová,  foto: ČT24
Stejný list na titulní straně také podrobněji píše, že ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou, které prezident Václav Klaus prominul trest za podplácení a zpronevěru, pojily vztahy s prezidentovou ženou Livií. Podle listu Livia Klausová otevírala ve škole v roce 2007 nový výtah pro handicapované studenty. Obě ženy se setkávaly i na charitativní akci Mosty, nad níž manželka prezidenta převzala záštitu. Soud zhruba před třemi měsíci uložil Anně Benešové za podplácení a zpronevěru dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu právnických osob, funkce ředitelky a kvestorky. Podle verdiktu mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí a univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun. Anna Benešová v minulosti vinu opakovaně popřela. Václav Klaus jí v úterý udělil milost, kterou odůvodnil tím, že těžce nemocný manžel Anny Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána. Jak upozornila média, i při podmíněném trestu se ale Benešová mohla o manžela starat dál. Prezident navíc vedle prominutí zbytku trestu nechal Benešové ale vymazat trest i z trestního rejstříku. Státní zástupce Marek Bodlák, který měl kauzu na starosti, milost označil jako "nepochopitelnou a nesmyslnou", uvedl list.


Foto: Mihow / Stock.XCHNG
Každá druhá domácnost v Česku nemá uzavřenu pojistku, píše deník Právo. Zatímco ve Finsku, Francii a Dánsku tvoří náklady na pojištění majetku 20 procent výdajů na domácnost, v Česku je to jenom necelých 8 procent. Vyplývá to z údajů České asociace pojišťoven, kterou deník cituje. A opatrně se Češi zatím staví i k životnímu pojištění, ve kterém zaostáváme dokonce i za Maďarskem nebo Slovinskem. Pouze dvě třetiny ekonomicky aktivních občanů si v Česku sjednaly životní pojištění za účelem ochrany rizik. V životním pojištění je průměrné roční pojistné sousedního Rakouska a Německa na hranici 1 tisíce eur na obyvatele. V Česku je to po přepočtu pouze 397 eur, uvádí deník Právo.


Hory v Česku se potýkají s nápory sněhu, hlavní město ale trápí jiný problém - nedostatek instalatérů. Jak píše Mladá fronta Dnes, kvůli arktickým mrazům předchozích dnů a nynější oblevě praská na mnoha místech Prahy vodovodní řad. To pak způsobuje problémy s topením a kotly. Instalatéři a topenáři ale takový nápor nestíhají a lidé se tak v případě havárie musí obrnit trpělivostí. I pohotovostní nonstop servisy totiž hlásí čekací lhůty několik dní. "Volal jsem nejméně na čtyři nonstop servisy, myslel jsem, že jsou schopni přijet kdykoliv. Ale dozvěděl jsem se, že nejdřív za tři dny," popsal listu náročné shánění řemeslníků na opravu nefunkčního kotle Petr Gala z Hloubětína. Nakonec si musel nouzově vypůjčit elektrický přímotop, aby čekání na řemeslníky v domě bez vytápění přečkal ve zdraví, píše Mladá fronta Dnes.


Rozvody se v Česku stávají luxusem, na který je potřeba hodně času i peněz. Sto tisíc je podle deníku Právo běžná částka, na které startují náklady na rozvodové řízení. Největší komplikací přitom bývají spory o rozdělení majetku. Zatímco samotný rozvod trvá v průměru několik měsíců, řízení o vypořádání majetku se prý často vleče léta a jen náklady na soudní řízení přijdou na desítky tisíc korun. Vyplývá to z rozboru advokátky Daniely Kovářové, specializované na rodinné právo. Ta listu mimo jiné sdělila, že citelným nákladem bývají také výdaje za detektivní kancelář, když manžel zapírá majetek či tzv. odklonil cenné papíry na rodinné příslušníky. Ideální, tedy relativně rychlé rozvodové řízení od rozhodnutí se rozvést až po rozsudek může trvat šest měsíců, pokud se určí, jak bude postaráno o děti. Ale po samotném rozvodu se vypořádání majetku vleče léta. Soud dává manželům na rozdělení věcí tříletou lhůtu, jenže tyto spory se často díky dalším a dalším odvoláním podstatně prodlužují. Tím pak samozřejmě rostou i náklady, píše list.


Už rok a půl se prvňáci ve vybraných českých školách učí psát novým písmem Comenia Script. Mladá fronta Dnes zjišťovala, jak jim to jde. Deník se tentokrát vydal do základní školy ve Frýdlantu, kde se Comenia Skript učí děti už druhým rokem. A i tady potvrzují zatím převládající nadšení z nové metody. Děti si techniku psaní osvojují mnohem rychleji, než ty, které se učí psát klasickým vázaným písmem. A díky podobnosti nového písma s tiskacím se navíc naučí i rychleji číst a z mnohých se tak brzy stávají nadšení čtenáři. Zdá se, že na Comenia Script je zatím všude slyšet jen samá chvála, píše list. Testovací dvouletka, ve které přínos nového písma testovalo třicet základních škol po celé České republice, končí letos v červnu. Teprve pak se rozhodne, zda se písmo rozšíří i do dalších škol, uvádí Mladá fronta Dnes.


Miloš Forman
Není moc Čechů a Češek, kteří by se proslavili nejen za hranicemi své vlasti, ale i mimo Evropu. Miloš Forman mezi tuto elitní hrstku bezpochyby patří. Jeho sobotní jubileum připomíná většina pátečních českých deníků. V jednom z nich si můžeme přečíst: Životní milníky vznikají různě, a tak se má celoživotní láska k angličtině zrodila v osmi letech díky pár neslušným výrazům popisujícím pikantní sexuální techniky. A díky Miloši Formanovi, odhaluje své skoro intimnosti autorka 99 Slov Hospodářských novin a pokračuje: Stačilo, aby nám pokroková učitelka angličtiny ve třetí třídě pustila jeho Vlasy. Koukali jsme s otevřenou pusou, ničemu nerozuměli, chápali ještě míň a ten film milovali. Doma jsme si se setrou pouštěly soundtrack z kazeťáku a praly se o to, která bude hrát George Bergera. Vyřvávaly jsme odposlouchaný text a užívaly si zvukomalebnost záhadných slov jako sodomy, fellatio, cunnilingus, pederasty... Angličtina zněla daleko zajímavěji než nekonečné řady vyjmenovaných slov. Miloš Forman svými filmy ovlivnil miliony lidí. A řadě z nich změnil život, aniž by to vůbec zamýšlel, uzavírá autorka 99 Slov Hospodářských novin.