Přehled tisku

0:00
/
0:00

V Česku aktivní finanční skupina Penta čelí na Slovensku podezření, že uplácela politiky. Jeden z šéfů Penty, Marek Dospiva, volá po přijetí zákona, který by styk byznysmenů a politiků reguloval. Pak prý bude vše O.K., píše autor 99 Slov Hospodářských novin.

V Česku aktivní finanční skupina Penta čelí na Slovensku podezření, že uplácela politiky. Jeden z šéfů Penty, Marek Dospiva, volá po přijetí zákona, který by styk byznysmenů a politiků reguloval. Pak prý bude vše O.K., píše autor 99 Slov Hospodářských novin. Nebuďme naivní, nebude, pokračuje dále. Pokud se sebere šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek, dá do igelitky půl milionu a jde kamarádům z byznysu koupit letenky na společný výlet do Dubaje, není určitě chyba v absenci zákona. Nemají-li úroveň politici, byznys se jim mnohdy bohužel přizpůsobuje. A ještě se vysmívají. Jak jinak hodnotit obvyklé odpovědi, že na dýcháncích politiků, byznysmenů a lobbistů se neřeší nic jiného než kvalita greenu a odpalů, končí řečnickou otázkou autor 99 Slov Hospodářských novin.


Jiří Paroubek,  foto: Vláda ČR
Před druhou světovou válkou neměli vojáci a policisté v mnoha zemích včetně naší ani volební právo, natož aby se ucházeli o nějaké funkce. Dnes nejsou omezení tak přísná, ale princip apolitičnosti mocenských složek se respektuje, píše autor Sloupku Lidových novin a pokračuje: V rozporu s ním není ani to, že se čerstvě bývalý krajský policejní ředitel vydá do boje o krajské zastupitelstvo. Zaráží spíš, že expolicista, který se tak rychle angažuje v Paroubkově straně, musel být jeho sympatizantem už dřív. Což vzbuzuje různé otázky dané tím, že historie potyček se zákonem, které měl Paroubkův severočeský pobočník Benda a někteří další, není krátká. Měnit zákon kvůli tomu nemá cenu - takový bývalý šéf rozvědky Randák zanechává v politice výraznou stopu, aniž by někam kandidoval. Jde jen o vkus politiků, kteří se okatě obklopují lidmi navyklými na drsné metody - na straně zákona, nebo mimo něj, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Stále více Čechů dědí po svých příbuzných dluhy, přičemž často o nich ani nevědí. Podle deníku Právo je problém v tom, že se dědic o dluzích často dozví až v průběhu nebo dokonce po skončení dědického řízení. Někdy se dokonce o dluhu dovídá až ze žalobního návrhu věřitele. Přitom je docela problém se těmto potížím vyhnout. Dědictví lze sice do jednoho měsíce od soudem zahájeného řízení odmítnout, potom už to ale není možné, a to ani v případě, že dědic o dluzích nevěděl. Podle zákona je totiž na dědici, aby si obstaral informace. Situaci navíc zhorší nedávno schválený občanský zákoník. Podle něj může mít dědic povinnost splatit za určitých okolností dluh v plném rozsahu, tedy nejen do výše ceny dědictví, upozorňuje deník Právo.


Foto: Vangelis Thomaidis,  freeimages
Lékárníci v Česku nesouhlasí s tím, aby bylo v lékárnách více léků ve volném prodeji. Co jim vadí? Podle nich to může být nebezpečné, píší Lidové noviny. Dlouhodobé užívání některých léků bez porady s lékařem, jako třeba léků na alergii, může totiž poškodit zdraví pacienta. Některé další přípravky mohou zase zakrýt horší potíže. Typickým příkladem jsou léky na pálení žáhy, které mohou maskovat například žaludeční vředy. Lékárníci přišli s nápadem, jak tato rizika snížit. Některé léky by podle nich měly být prodejné jen s omezením. To znamená, že by se lékárník mohl pacienta vyptávat na jeho zdravotní stav a podle toho rozhodnout, zda je příslušný lék vhodný nebo ne, uvádějí Lidové noviny.


Pokud spácháte ve Zlíně dopravní přestupek, máte mnohem větší šanci, že nebudete potrestáni, než kdybyste ho spáchali třeba v Liberci. Mladá fronta Dnes upozorňuje na to, že v některých městech nestíhají úředníci přestupky vyřešit v roční lhůtě stanovené zákonem, a řidiči tak často končí bez potrestání. Nejvíce přestupků, přes 22 procent, zůstane bez potrestání ve Zlíně. Praha je druhá se 14,5 procenty. Naopak nejméně, pouze dvě desetiny procenta přestupků, se nevyřeší v Liberci. Politici se tuto situaci snaží řešit, ale místo, aby potrestali úředníky, chtějí prodloužit lhůtu, ve které musí být přestupek vyřešen. Od roku 2013 by to měly být dva roky. Navíc ministerstvo vnitra uvažuje o prodloužení lhůty u závažných přestupků až na pět let, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: Chris Greene / Stock.XCHNG
Tvůrci druhé řady francouzského televizního seriálu Borgiové, která se v tuzemsku začne natáčet 26. března, by měli letos v Česku utratit asi 400 milionů korun. Podle deníku E15 bude natáčení Borgiů zřejmě jednou z největších letošních zahraničních filmových investic v Česku. Stejně jako u první řady seriálu vznikne 12 epizod. Rozpočet, zahrnující i natáčení v Itálii, přesáhne 25 milionů eur, tedy více než 625 milionů korun. "Český rozpočet předpokládám ve výši 16 milionů eur (asi 400 milionů korun),"řekl deníku Petr Moravec z koprodukční firmy Etic Films. České ministerstvo kultury projekt podpořilo skoro 34 miliony korun. Také první řada seriálu se částečně vyráběla v Česku. Producenti, společnosti Atlantique Production Lagardere Entertainment (Francie), EOS Entertainment (Německo) a Etic Films (Česko), zde v letech 2010 a 2011 utratili přes 210 milionů korun, napsal deník. Filmový štáb Borgiů se při výrobě druhé řady podívá zřejmě i mimo Prahu. "Budeme se vracet do Martinického paláce na Hradčanském náměstí, patrně do Telče, uvažujeme o hradu Švihov a Jindřichově Hradci, Zvíkovu, Grabštejně,"řekl Moravec s tím, že výběr lokací ještě nebyl ukončen. Část zakázky získají i barrandovské ateliéry.


"Unikátní české hřiště zabodovalo ve světě. Přenáší počítače do přírody" - hlásá titulek na úvodní straně Hospodářských novin. Projekt designéra Pavla Tumy má bojovat proti dětské obezitě. Autor s ním sklidil úspěch na mezinárodním veletrhu hraček v Norimberku. Jde o hřiště, které kombinuje pohyb a práci na počítači umístěném přímo na hřišti. Děti budou odpovídat na vědomostní otázky, ale kromě toho zdolávají i různé překážky na dráze. Hřiště je navíc napojené na sociální sítě a technologii 5D, která zapojuje i hmat a čich. Projekt si dokonce vysloužil nominaci na hlavní cenu ToyAward mezi 2700 vystavovateli. Přestože ji nakonec nezískal, autorovi se jen hrnou objednávky. Nikdo na světě totiž takový nápad ještě nepřivedl k životu, píší Hospodářské noviny.


Některé deníky se věnují jubileu hokejisty Jaromíra Jágra, který ve středu 15. února oslaví své čtyřicetiny. Například Mladá fronta Dnes vydala mimořádnou přílohu, v níž shrnuje hokejistovu kariéru a přináši gratulace předních českých sportovců. Nabízí také dva rozhovory - s Jágrovým prvním trenérem Karlem Beranem a s otcem hokejisty, Jaromírem Jágrem starším. Rozhovor s rodiči hokejisty přináší i deník Sport. Otec v něm mimo jiné předpovídá, že jeho syn bude letos hrát za Kladno, maminka oponuje slovy, že Flyers si ho nechají do padesáti. Také si posteskla, že svatby svého syna se už možná nedočkají.