Přehled tisku

0:00
/
0:00

Poměrně těsnou většinou se senátoři vzdali své pravomoci volit prezidenta. Jak píše Mladá fronta Dnes, při volbě prvního českého prezidenta Václava Havla chrlili urážky Sládkovi republikáni. Při volbě Václava Klause se na Pražském hradě vyhrožovalo na záchodcích, posílaly se kulky v obálkách a ministři na sebe před kamerami křičeli, kdo půjde "bručet". Zkrátka dosavadní volba hlavy státu je hodně zprofanovaná.

Poměrně těsnou většinou se senátoři vzdali své pravomoci volit prezidenta. Jak píše Mladá fronta Dnes, při volbě prvního českého prezidenta Václava Havla chrlili urážky Sládkovi republikáni. Při volbě Václava Klause se na Pražském hradě vyhrožovalo na záchodcích, posílaly se kulky v obálkách a ministři na sebe před kamerami křičeli, kdo půjde "bručet". Zkrátka dosavadní volba hlavy státu je hodně zprofanovaná. Změní se teď kritizovaná atmosféra, která veřejnosti vadila, přenesením kampaně z Hradčan a Malé Strany na všechna náměstí? Jak na sebe budou kandidáti útočit? Bude třeba ostrý Miloš Zeman vyčítat Janu Fischerovi jeho velký plat z Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně, zatímco on si vystačí jen se sádlem a cibulí? Nejrozumnější kampaň by měla být založena na televizních diskusích, navrhuje Miloš Zeman disciplínu, kterou "umí". Nebo Jan Švejnar bude upozorňovat na nebezpečí, že se Zemanem by o prezidentských milostech spolurozhodoval kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf. A co Miroslava Němcová - spočítá a veřejně vyčte profesorovi ekonomie Švejnarovi, kolik dní v roce stráví na univerzitě v New Yorku a kolik v Česku? Podoba kampaně není jasná, ale mnozí politologové varují před dlouhou a špinavou kampaní. A protože to bude další kampaň po sněmovních, senátních, komunálních a krajských volbách, upozorňují zároveň na únavu voličů z neustálé agitace. A tudíž na možný pokles volební účasti.


Alena Hanáková,  foto: ČTK
Kritici majetkového vyrovnání s církvemi mají nabito na smeč. A postarala se o to ministryně kultury Alena Hanáková. Jak píší Lidové noviny, když měla v úterý večer obhájit detaily klíčového zákona, který sama předkládá a který církvím vrací obří majetek za 134 miliard, nezmohla se v televizním studiu ČT na kloudnou odpověď. Na dotaz moderátora, jak se vypočítávala cenová mapa za nemovitosti Hanáková neuměla odpovědět. Nepochopitelná byla i její slova o tom, zda existuje seznam vydávaných nemovitostí a majetků. "V tuto chvíli seznam není.... tedy existuje a není problém ho zveřejnit.....nebo spíše řeknu to jinak, celkový kompletní seznam v ruce nemáme," kličkovala ministryně. Její nepovedené vystoupení se chystá využít opoziční ČSSD jako rozbušku pro tlak proti schválení církevních restitucí. Alenu Hanákovou pro změnu hájí šéf Starostů Petr Gazdík. Poukázal na namáhavé jednání sněmovny a na chybu, že do televize nešel politik, který byl u vyjednávání od začátku.


Bohuslav Sobotka  (uprostřed),  foto: ČTK
Bouři nevole vzbudil ve Sněmovně šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, když v debatě o úřadech práce připodobnil ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ke kapitánovi ztroskotané výletní lodi Concordia Francescu Schettinovi. Podle něj Drábek "možná v úřadu skončí, až se ukáže, jaká je pravda, ale na palubě té potápějící se instituce zůstanou tisíce zaměstnanců, o které se nikdo nepostará, a zůstanou tam sami s nefunkčními informačními systémy a se stovkami lidí za přepážkami ve frontách, kteří budou naštvaní na ně, protože pana ministra Drábka oni v životě nepotkají." Jak píše deník Právo, srovnání označil ministr financí Miroslav Kalousek za urážku, protože podle něho je Schettino synonymem zbabělosti a útěku od odpovědnosti, což ministrům vytýkat nelze. Dodal, že Sobotka dělal místopředsedu dvěma předsedům sociálních demokratů a poslušně plnil všechny jejich pokyny. Sobotka si to nenechal líbit a zapochyboval, zda je "vhodné obdivovat někoho, kdo statečně hájí zcela hloupé rozhodnutí".


České dráhy (ČD) chtějí prodat pozemky u hlavního nádraží v centru Brna. Kupcem čtyřhektarové plochy v hodnotě až 400 milionů korun se má stát developerská společnost Brno new station development (BNSD) se skrytými vlastníky. České dráhy firmě pozemky dlouhodobě pronajaly a firma na ně má navíc předkupní právo. Informují o tom Hospodářské noviny. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) s prodejem pozemků nesouhlasí, protože by mohl ohrozit modernizaci nádraží. Podle listu ministerstvo dopravy o chystané transakci do tohoto týdne nevědělo. Vedení Brna dlouhodobě prosazuje odsun hlavního nádraží o 700 metrů směrem na jih, peníze na stavbu ale zatím chybějí, stejně jako většina potřebných územně plánovacích dokumentů a povolení. Odsun nádraží z centra dlouhodobě kritizují občanští aktivisté a někteří dopravní experti. Podle nich se současné brněnské nádraží dá modernizovat a rozšířit.


Josef Dobeš,  foto: ČTK
Podle průzkumu pro Lidové noviny je 61 procent studentů ochotno jít demonstrovat proti reformě vysokých škol. Zdá se, že ministr Dobeš zmobilizoval studenstvo vskutku důkladně. List však doporučuje vzít v úvahu ještě jeden údaj. K volbám do akademických senátů - jejichž pravomoci mají být reformou ohroženy - se dostavuje v průměru okolo pěti procent studentů. Účast na demonstracích proti reformě by se zřejmě pohybovala někde mezi těmito dvěma čísly. Ve skutečnosti by asi byla mnohem blíž tomu nižšímu. Ministr Dobeš jde teď na jednání s výrazně pozměněnou podobou reformy, v níž se školné odkládá na neurčito. Naopak poběží práce na systému podpory studentů. Školám by se zároveň rozšířila možnost vybírat peníze od těch, kteří nestíhají složit všechny zkoušky a musí si studium prodloužit. Mohli by jim naúčtovat třeba i celý normativ na studenta, a to by byla docela jiná částka než školné, jež mělo obnášet deset tisíc. Zároveň by ovšem Dobeš a vláda mohli říkat: Školné? Vy někde vidíte nějaké školné?


Stále více krámků po městě je prázdných. Nevydělávaly, jak si jejich nájemci představovali. Radnice je nemohou pronajmout, často chtějí takové částky, které podnikatelé nejsou ochotní zaplatit, píše deník Právo. Obyvatelé metropole moc dobře vědí, že obchody, na které byli zvyklí, už na svých místech nenajdou a že nejjistější je vypravit se do obchodního centra nebo nakupovat přes internet. Například minimální nájemné stanovené na tisíc korun za metr čtvereční ročně, za což si lze pronajmout kavárnu v Praze 2, zájemce zatím odrazuje. Stejné ceny platí v případě nebytových prostor v Praze 3. S novou iniciativou teď přišli radní Prahy 1, kde jsou nepronajatých krámků desítky. Z nebytových prostor nechají udělat přízemní byty, o které mají zájemci soutěžit obálkovou metodou. Vybrali první čtyři vlaštovky. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého jsou přestavby nebytových prostor na byty jednou z možností, jak zvrátit úbytek obyvatel v centru Prahy.


Internetová policie nemá internet, stojí v titulku Mladé fronty Dnes. Policisté ze skupiny případových analýz v Bruntále mají za úkol mimo jiné bojovat s internetovou kriminalitou. Práce je to těžká. Ani jeden z nich totiž nemá služební počítač připojený k internetu. Policisté tak běhají přes budovu do jiného oddělení s flashkou a tak s daty zpět ke svému počítači. Připojení k síti je problémem u většiny policejních útvarů. To je v době, kdy se celý svět opřel do pirátských dat na internetu, velmi zvláštní. Mladá fronta Dnes oslovila prostřednictvím policejních odborů policisty ze třicítky služeben z celé země. Všechny reakce byly stejné. Internet nemáme, a pokud ano, tak je žalostně pomalý. Nemůžeme komunikovat s úřady, jen zjištění kontaktu třeba na svědky trestné činnosti zabere i hodiny. Například v pětipatrové budově liberecké kriminálky, kde pracuje 80 lidí, jsou k internetu připojeny pouze dva počítače. Rychlost připojení policistů je prý srovnatelná s připojením v Íránu. Zásadním způsobem tak brzdí činnost policistů, stěžuje si Milan Štěpánek z policejního odborového svazu.


Staroměstského náměstí
Znovuobjevený obraz může ovlivnit opravy Staroměstského náměstí, píší Hospodářské noviny. Pět let pátral amatérský badatel Jan Sammer po obrazu Ludvíka Kohla, který zachycuje pražské Staroměstské náměstí před velkou přestavbou z konce 18. století. Nakonec obraz, který čeští odborníci sice znali z nekvalitních kopií, ale považovali ho za ztracený, objevil v galerii bavorského Řezna. Nyní může dílo klasicistního malíře ovlivnit i chystanou rekonstrukci centra Prahy. Kunshistorici dosud netušili, že originál obrazu existuje. Dva Kohlovy obrazy získala v letech 1962 a 1963 nejdříve mnichovská galerie ze soukromé sbírky. Není však jasné, jak se do Bavorska dostaly. Pražský magistrát nyní připravuje architektonickou soutěž, jež má být předehrou nové rekonstrukce Staroměstského náměstí. Obrazy by tedy mohly zajímat zejména architekty, kteří budou navrhovat revitalizaci celého prostoru v původním duchu.