Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ustoupil od plánů svého předchůdce Martina Kocourka na budoucí výrazný rozvoj jaderné energetiky. Jedna z dosavadních verzí počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060. Česko by si tak i nadále mělo vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami, napsaly Hospodářské noviny.

Foto: Evropská komise
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ustoupil od plánů svého předchůdce Martina Kocourka na budoucí výrazný rozvoj jaderné energetiky. Jedna z dosavadních verzí počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060. Česko by si tak i nadále mělo vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami, napsaly Hospodářské noviny. "Vyrábět v České republice až 80 procent elektřiny z jádra není z ekonomického hlediska reálné. Nové elektrárny by ani nebylo kde postavit,"řekl ministr Kuba. Realistická je podle něj dostavba dalších dvou bloků Temelína a prodloužení provozu Dukovan do roku 2035. Martin Kocourek, který stál v čele resortu do loňského podzimu, zdůvodňoval další rozvoj jádra údajným dramatickým nárůstem spotřeby elektřiny v Česku, mimo jiné kvůli očekávanému rozmachu elektromobilů. Česko také mělo podle předchozích odhadů až třetinu elektřiny vyvážet do zahraničí. "Ta čísla byla předimenzovaná, máme vyrábět sto procent naší spotřeby, ne dvojnásobek," citují Hospodářské noviny Jaroslava Míla, bývalého šéfa společnosti ČEZ, který při vyjednávání s ministerstvem zastupoval Svaz průmyslu a dopravy.

Po Martinu Kocourkovi končí na smetišti dějin i jeho energetická koncepce, píše autor 99 Slov Hospodářských novin a pokračuje: Nad obrysy té nové je na místě se ptát: Kolik energie budeme opravdu potřebovat? Co znamená mírnější sázka na jádro? Jaké budou ceny energie a jejich vliv na ekonomiku? Ale nad padlou koncepcí se musíme také zajímat, jak mohl takovou fantasmagorii vážně sepsat člen Nečasovy vlády?! Vždyť Martin Kocourek plánoval až 18 nových jaderných reaktorů, bez seriózní úvahy o financování, vedle Německa, které se právě jádra zřeklo, vedle Rakouska alergického na vše, co v češtině začíná na T nebo J?! Je vlastně urážkou občanů, že Martin Kocourek letěl až kvůli "odklánění", uzavírá autor 99 Slov Hospodářských novin.


Pracovníci finančně analytického útvaru ministerstva financí zjistili, že majitel jedné loterijní společnosti si loni za 100 milionů korun určených na charitu nakoupil nemovitosti, informují Lidové noviny. Ve věci už bylo podáno trestní oznámení. Hazardní firmy mají podle zákona odvádět část zisku na charitu, média však v minulosti už několikrát popsala případy, kdy peníze šly jinam. Podle listu je to poprvé, co české úřady oficiálně připustily, že loterijní firmy si přes charitu posílají miliony korun domů. "Finanční prostředky určené na veřejně prospěšné účely byly prokazatelně investovány do nákupu nemovitostí osobami personálně propojenými s loterijní společností," píše se ve výroční zprávě finančně analytického útvaru. Jméno firmy analytici odmítli zveřejnit s tím, že jsou vázáni mlčenlivostí. Popsali však systém, jakým peníze putovaly. Jako krytí sloužila občanská sdružení založená majiteli loterijní firmy.


Foto: Sanja Gjenero / Stock.XCHNG
Deník Právo varuje před změnami penzijních fondů. Finanční poradci se prý často lidi snaží přimět k přechodu za každou cenu. Vše souvisí s termínem pro ukončení přechodu mezi penzijními fondy, který uplyne v úterý 28. února. Od příštího roku už budou přestupy možné pouze do nově vzniklých účastnických fondů. Šibeničního termínu se snaží využít finanční poradci. Mnozí z nich totiž cítí šanci na získání provizí za přestupy. Klienti pak na doslova vynuceném přechodu mohou tratit. "Klienti by se však žádnými daty ani termíny neměli nechat poradci dotlačit ke zbytečné změně fondu,"řekl deníku Právo tiskový mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil.


Koláž: Kristýna Maková
Strach z následků evropské dluhové krize je podle Mladé fronty Dnes důvod, proč teď lidé v Česku více investují do bytů. Podle jednotlivých realitních kanceláří, které list cituje, stoupl podíl takzvaných nákupů nemovitostí v hotovosti i o více než deset procent. Důvod je jasný - lidé přestávají kvůli krizi považovat banky za zajištěný způsob ukládání peněz. "Hotovostní klienti jsou aktivnější než v předcházejících letech. Loni v našich prodejích stoupl jejich podíl z obvyklé čtvrtiny na zhruba 38 procent,"řekl listu šéf realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. Podobně se chovají lidé i jinde v Evropě. Například Italové a Řekové, jejichž země jsou nejzadluženější, si vyhlédli pro své úspory berlínské reality, píše Mladá fronta Dnes.


Vliv podnikatelů na řízení a tvorbu programu veřejnoprávní České televize sílí, píše deník E15. Za šéfování nového ředitele Petra Dvořáka vzrostl ve středním a vrcholném managementu televize počet lidí, kteří mají vedle své funkce i vlastní byznys, často v marketingovém či konzultačním sektoru. Loni v prosinci vzal Petr Dvořák do týmu Janu Kasalovou (ředitelka vývoje programu) a Jana Svobodu (obchodní ředitel). Nyní od 1. února do managementu nastoupil Tomáš Motl (manažer programu) a Tomáš Studeník (šéf marketingu). Všichni mají nebo donedávna měli vlastní firmu, Tomáš Studeník ovládá dokonce dvě. Část manažerů se chce firem kvůli souběhu funkcí zbavit, píše deník E15.


Foto: Vangelis Thomaidis / Stock.XCHNG
Co neškodí, není potřeba zakazovat - takový postoj k alternativním způsobům léčby zaujaly lékařská komora a ministerstvo zdravotnictví, uvádí Mladá fronta Dnes. Podle listu se lékaři smířlivě dívají na akupunkturu, nejrůznější potravinové doplňky nebo homeopatii. Změna postoje lékařské komory má význam především pro pacienty, kteří kromě klasické léčby chtějí využít i tu alternativní. Doteď totiž lékaři pacientům dávali na vybranou - buď jedno nebo druhé. Lékařská komora ale zároveň upozorňuje, že by pacienti neměli těmito metodami klasickou léčbu nahrazovat, varuje Mladá fronta Dnes.


Policie vyšetřuje smrt vězeňkyně, která se o Vánocích předávkovala léky v opavské věznici, informují Lidové noviny. Při pitvě byl v těle vězeňkyně prokázán také metadon, který má podobné účinky jako heroin. Dvaatřicetiletá žena dostala rok vězení za drobné krádeže, do propuštění jí zbývaly dva měsíce. Na kontrolu do Opavy se chystá náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. "Mohu potvrdit, že žena zemřela na předávkování léky. Pitva v jejím těle odhalila také metadon. Ten ale nebyl příčinou smrti," uvedl mluvčí opavské policie René Černohorský. Podle listu si skupina vězeňkyň chtěla zpříjemnit Štědrý den metadonem ukradeným ze zdravotnického oddělení věznice. Pracovník, který měl léky hlídat, už dostal výpověď. Žena se nezúčastnila ranní prověrky vězňů, po poledni ji nalezla spoluvězeňkyně. V té době byla žena prý už minimálně dvě hodiny po smrti, píší Lidové noviny.


Na závěr jedna kauza, která se týká legendárního Bombera. Fotbalový útočník Tomáš Skuhravý totiž podle deníku Sportčelí exekuci a hrozí mu i odnětí svobody až na dva roky. List píše, že na Tomáše Skuhravého je už sedm let uvalena exekuce. Údajně má dlužit téměř 3 miliony korun. Exekutor mu zatím zabavil jen elektroniku za 5 tisíc korun, zbytek majetku má totiž bývalý fotbalista v Itálii. Pokud jde o hrozbu vězení, pak je to za údajný podílu na obchodování s kradenými auty. Verdikt o možném obvinění Tomáše Skuhravého vynese policie v pátek.