Přehled tisku

Václav Klaus
0:00
/
0:00

Podle prezidenta Václava Klause se má vláda jasně rozhodnout, zda Česká republika vstoupí do připravované rozpočtové unie, a neschovávat se za referendum. Prezident to řekl Lidovým novinám.

Václav Klaus
Podle prezidenta Václava Klause se má vláda jasně rozhodnout, zda Česká republika vstoupí do připravované rozpočtové unie, a neschovávat se za referendum. Prezident to řekl Lidovým novinám. Premiér Petr Nečas prezidentovu výtku odmítl. Vláda se podle něj rozhodne, až bude mít konkrétní návrh smlouvy o fiskální odpovědnosti k dispozici. Návrh by měl premiér přivézt ze zasedání Evropské rady, která bude o rozpočtové unii jednat 30. ledna. "Na Evropské radě náš podpis ani schválení nikdo nečeká," dodal Nečas v deníku. Pak se bude vyjednávat, jak vstup do rozpočtové unie ratifikovat. Požadavek na referendum dělí vládní koalici. Podle ODS a Věcí veřejných je o smlouvě potřeba v ČR uskutečnit referendum. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg ale zdůraznil, že podobným hlasováním by ČR zpochybnila své sliby z přístupové smlouvy k EU.


Bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala, kterého před Vánoci zatkli detektivové kvůli podezření z mnohamilionových úplatků při lukrativních pronájmech dálničních odpočívadel, zřejmě vyplácel vlivné lidi. Napsal to deník Právo. Policie během domovních prohlídek našla mimo jiné seznam příjemců černých peněz, který si Hala pro svou potřebu vedl. Podle informací Práva tento dokument velmi pečlivě ukryl. Policie ho nyní střeží tak, aby se k němu nikdo nepovolaný nedostal. Koho z vlivných politických hráčů měl Hala vyplácet a kde měly peníze skončit, zůstává nejasné. Pokud by byl seznam ověřen a zveřejněn, mohlo by to otřást politickou scénou, protože podle Práva jsou na něm i jména lidí spojených s financováním politických stran. Kromě seznamu vyplácených vlivných lidí policie při domovních prohlídkách u obviněných nalezla i několik milionů korun v hotovosti a také hodnotné směnky, píše Právo.


Šéfové policie "zchudli", uvádí Mladá fronta Dnes. V minulých letech dostávali až milionové odměny. Za loňský rok to byla sotva třetina. Vyplývá to seznamu nejvyšších odměn v policii za roky 2009 a 2011. Dokument poprvé souhrnně ukazuje, jaké jsou skutečné příjmy konkrétních policistů. Například ředitel protimafiánského útvaru obdržel v roce 2009 na odměnách 940 tisíc korun, v následujícím roce to bylo už "jen" něco přes 200 tisíc. Hovořit o zchudnutí je však přehnané. I v době krize a razantního šetření v policii si nejvyšší funkcionáři přišli za rok na odměnách na statisíce. Policejního prezidenta Petra Lessyho teď kvůli loňským odměnám pro jeho podřízené dokonce vyšetřuje inspekce. Podle ministra vnitra Jana Kubice totiž Lessy překročil strop odměn, který mu Kubice určil.


Foto: Jos van Galen / Stock.XCHNG
Pacienti s roztroušenou sklerózou se žalují stát za to, že jim odpírá nákladnou léčbu. Dostali se totiž do zoufalé situace, uvádějí Hospodářské noviny. Od lékařů sice slyší, že potřebují léčbu, nikdo jim ji ale nedá. Nejsou na ni peníze. Speciální injekce by je přitom mohly zachránit před životem na invalidním vozíku. Jde už o víc než stovku pacientů, kterým jde o cenný čas zahájení léčby. Někteří už ho dokonce kvůli průtahům a dohadům nemocnic se zdravotními pojišťovnami ztratili. Teplická nemocnice například nepřijímá nové pacienty od září. Pojišťovna ale tvrdí, že je to plně v kompetencích nemocnic, koho do léčby zařadí nebo naopak vyřadí. Neléčení pacienti přitom vyjdou stát dráž, protože časem ztratí vůbec schopnost pracovat. Roztroušená skleróza v Česku zažívá boom, každý měsíc přibývá v průměru devadesát pacientů. První z nich už podali žaloby. Soudy tak budou vůbec poprvé rozhodovat o tom, jestli může stát lidem odpírat nákladné biologické léky.


V uranovém dole Rožná na Žďársku objevil průzkum další zásoby uranu v hodnotě až tři miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl Jiří Jež, ředitel státního podniku Diamo, který těžbu provádí. Podle něj by tyto zásoby měly vystačit na těžbu pro dalších pět let. Ještě před dvěma roky to přitom vypadalo, že zásoby během dvou let dojdou. "Nyní prakticky každý rok objevíme víc, než kolik vytěžíme,"řekl Jež deníku. V Rožné je poslední otevřený uranový důl ve střední Evropě. Uranová ruda se tu těží přes půl století. Podle rozhodnutí vlády z května 2007 by těžba měla pokračovat, dokud se vyplatí. V minulém roce se v Dolní Rožínce vytěžilo plánovaných 224 tun uranu. Mnohem větší zásoby jsou podle Ježe ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Tam se ale o obnovení těžby zatím nejedná. Ekologové proti nové těžbě uranu dlouhodobě protestují. Odstraňování ekologických škod po starých dolech trvá desítky let a stojí miliardy korun. Například odstranění škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem by mělo trvat do roku 2042.


František Kupka  (1871-1957) český malíř a grafik,  jeden ze zakladatelů abstraktního umění. Jeho díla dosahují v mezinárodních aukcích milionových hodnot. Největší sbírku Kupkových děl vlastní pražské Museum Kampa.  | Foto: ČTK
Česká mecenáška umění Meda Mládková koupila v USA pro Museum Kampa kolekci 44 prací malíře Františka Kupky, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, jehož obrazy trhají na aukcích rekordy. Kromě bohaté dokumentace a malířových dopisů získala tři malby a několik prací na papíře z Kupkova předabstraktního období, jednu olejomalbu a kvaše a pastely z období po roce 1912, napsal deník Právo. Kolekci příští středu dopraví do Prahy vládní letoun. Mládková kolekci koupila od americké kunsthistoričky Lilli Lonngren Andersové. "Sbírka je to úžasná, bude to senzace. Velmi se nám hodí k obrazům Kupky, které máme již ve sbírce muzea,"řekla deníku Mládková. S finančními zdroji na nákup sbírky pomohl podle Medy Mládkové generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.


Mladá fronta Dnes připomíná 400. výročí úmrtí císaře Rudolfa II. Uměnímilovný panovník, který do Prahy utekl Turky, vdechl městu život a udělal z něj centrum vědy a umění, píše deník ve své pražské příloze. "Na svůj dvůr v Praze přivedl mnoho učenců, myslitelů a umělců své doby," uvádí historik František Kadlec ze Správy Pražského hradu. Pozapomenutá česká metropole s 60 tisíci obyvatel za jeho vlády ožila a stala se evropským střediskem vzdělanosti. Rudolf shromáždil také obrovské množství uměleckých předmětů i přírodnin. Jeho největší odkaz ale spočívá v přestavbě Pražského hradu, kam uložil své rozsáhlé sbírky. Pro ně nechal vybudovat tzv. Rudolfovu galerii a Španělský sál. Správa Hradu tyto prostory mimořádně k Rudolfovu výročí na deset dní otevírá veřejnosti.


Největší nakladatelský dům na českém trhu Albatros Media chce vstoupit do filmového byznysu. Filmy podle svých nejúspěšnějších knih chce vyrobit už letos, napsaly Lidové noviny. Ještě do konce letošního roku by se tak do českých kin mohly dostat třeba Deník malého poseroutky, román Haliny Pawlowské Velká žena z Východu nebo Tajná kniha Ireny Obermannové, které se prodaly desítky tisíc kusů. Se zfilmovanými knihami se zřejmě už letos setkáme i na televizních obrazovkách, píše deník. O akvizicích jedná Albatros i na Slovensku, expanzi tam zahájil již loni. Podle zdroje deníku, který si nepřál být jmenován, má Albatros zájem o nakladatelství Slovart.