Přehled tisku

0:00
/
0:00

Majetkovou strukturu mají v budoucnu rozkrývat nejen společnosti, které se rozhodnou obchodovat se státem, ale i jejich subdodavatelé. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti v návrhu zákona omezujícího takzvané anonymní akcie, informují Hospodářské noviny. Změna by mohla platit od roku 2013.

Majetkovou strukturu mají v budoucnu rozkrývat nejen společnosti, které se rozhodnou obchodovat se státem, ale i jejich subdodavatelé. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti v návrhu zákona omezujícího takzvané anonymní akcie, informují Hospodářské noviny. Změna by mohla platit od roku 2013. Občanští demokraté na rozdíl od TOP 09 a Věcí veřejných až dosud průhlednost na úroveň subdodavatelů příliš nepodporovali, připomíná list. "Je tady výraznější politická shoda, a když už to má projít, tak ať to není právní paskvil," uvedl nyní ministr Jiří Pospíšil z ODS. "Nepůjde o to rozkrýt každého subdodavatele, ale jen ty, kteří si vezmou určitou část z ceny zakázky," upřesnil náměstek Filip Melzer. O této hranici má ještě rozhodnout vláda. Pokud by se stalo, že podnikatelé v majetkových výkazech, s nimiž zakázku nebo dotaci získali, zalžou, bude jim hrozit trest. Justice navrhuje, aby stát v takovém případě mohl odstoupit od smlouvy a firmě proplatit jen velkoobchodní ceny zboží; ta by tak přišla o zisk, napsaly Hospodářské noviny. Sněmovna by o zákonu mohla začít jednat během února, platit by měl od podzimu. Firmy s neznámými akcionáři dostanou několikaměsíční lhůtu na to, aby si vlastníky zaregistrovaly buď u bank, nebo v depozitáři, uvádí list.


Elektřina pro domácnosti v Česku by příští rok mohla zdražit o jednotky procent. Deníku Právo to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Elektřina kvůli vyšším cenám na burze a také kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje zdražila i letos, ČEZ od ledna zvedl ceny v průměru o 4,9 procenta. Cena silové elektřiny by se pro příští rok podle odhadů ČEZ měnit neměla. O jednotky procent asi vzroste cena za distribuci, což ale bude záležet na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. "Myslím, že konečná cena od příštího roku by mohla růst v jednotkách procent," odhadl Daniel Beneš. U velkoobchodních cen na světových burzách ČEZ očekává stagnaci. "Nečekám výrazné posuny nahoru ani dolů," uvedl šéf energetické firmy. U podpory obnovitelných zdrojů je podle ČEZ otázkou, kolik nových zdrojů vyroste. V tuto chvíli se to týká zejména bioplynových stanic, uvádí deník Právo.


Pozemkový fond prodal lukrativní pozemky v Bedřichově v Jizerských horách firmě Bio Shop, která na nich má hospodařit. Jde přitom o malé parcely rozeseté po vesnici, mezi domy, penziony, poblíž silnice nebo v sousedství sjezdovek. Podle Hospodářských novin obchod budí zdání, že jde o předem připravenou spekulaci. Fond tvrdí, že neporušil žádná pravidla. Společnost Bio Shop podle listu fakticky vznikla teprve loni v létě, do té doby to byla jen spící schránka. Hned nato od soukromníků nakoupila deset hektarů levných polí, což ji stálo asi 1,3 milionu korun, a požádala Pozemkový fond o výměnu za parcely v horách. Úřad jí během dvou měsíců vyhověl. Když bude mít nový vlastník štěstí, může v Bedřichově vydělat 90 milionů korun, napsaly Hospodářské noviny. Bedřichov nyní chystá nový územní plán a na některých z těchto parcel bude možné stavět. Volných pozemků je přitom v Bedřichově málo, cena je v průměru kolem tisíce korun za metr čtvereční. "Vím, že to někdo může brát jako machinace, ale nic v tom není," uvedl Jaroslav Třešňák z Bio Shopu. Tvrdí, že na pozemcích bude už na jaře pást krávy, píší Hospodářské noviny.


Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chystá databázi dětí, na které dohlížejí sociální pracovníci. Přístup k citlivým datům bude mít široký okruh lidí - úředníci, policisté, státní zástupci, lékaři ale například i učitelé, píše Mladá fronta Dnes. Mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová sdělila, že rozhodně nepůjde o shromažďování informacích o dětech například z rozvedených rodin, se zdravotním postižením nebo z etnických menšin. "Záměrem ministerstva práce a sociálních věcí je vytvořit takové informační prostředí, které urychlí přenos informací o dětech vyžadujících ochranu - například dětech týraných, zanedbávaných či zneužívaných," zdůraznila. Před zneužitím citlivých údajů varují ochránci práv. Vznik registru ministerstvo zařadilo do národní strategie ochrany práv dětí, kterou už schválila vláda. Sociální pracovníci podle ministerstva díky nové databázi lépe ohlídají problematické rodiny. Dnes vedou spisy na papíře, k elektronickým složkám se dostanou rychleji. Například při přestěhování rodiny dříve odhalí týrání, zneužívání či zanedbávání dětí, píše deník. Ministerstvo věří, že elektronický registr pomůže lépe ochránit ohrožené děti z problémových rodin a zrychlí práci úřadů. Díky databázi by chtělo také získat přesnější podklady a analýzy. Registr by měl zpřehlednit i data o pěstounech, takže úřady opuštěným dětem rychleji najdou náhradní rodiče. Úředníci na projektu začnou pracovat ještě letos a podle harmonogramu jej dokončí v roce 2015. Novinka se nelíbí rozvádějícím rodičům, zvlášť když součástí spisu bývají citlivé údaje o jejich finanční nebo bytové situaci. Nebo když se manželé obviňují z týrání dítěte, napsala Mladá fronta Dnes.


Foto: Vangelis Thomaidis,  freeimages
Ústav pro kontrolu léčiv zahájil podle Lidových novin velké přehodnocení léků. Až ho dokončí, mohlo by přibýt až několik stovek volně prodejných léčiv. Na novém seznamu přípravků vydávaných bez předpisu by se mohly objevit hlavně větší balení léků na alergie a tlumení bolesti. Podle Lidových novin je to pro pacienty dobrá, ale i špatná zpráva. Přínosné je určitě to, že se lidé k lékům dostanou snáz. Nebudou muset kvůli předpisům tak často navštěvovat doktora. Na druhou stranu si ale pacienti tyto volně prodejné léky budou hradit zcela ze svého. Jak totiž loni schválili poslanci, pojišťovny od července nebudou přispívat na léky, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu, upozorňují Lidové noviny.


Přejmenování Letiště Praha na Letiště Václava Havla bude stát deset až patnáct milionů korun. Hospodářským novinám to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). S nápadem přejmenovat pražské letiště přišel režisér Fero Fenič. Jeho iniciativu podpořilo podpisy již více než 80.000 lidí. Vláda zatím debatu o přejmenování letiště odložila na jaro. Chce dál postupovat se souhlasem rodiny exprezidenta. "Bude-li si to většina politické reprezentace a větší část společnosti přát, mohu hrdě říci, že jsme, jako majoritní akcionář, připraveni. Známe náklady, jsme připraveni technicky,"řekl deníku ministr Kalousek. Odkaz Václava Havla podle něj nestojí a nepadá s tím, jak se bude jmenovat letiště. "Jsem ale přesvědčen, že kdybyste se zeptali Václava Havla, řekl by vám, že je mu to jedno,"řekl listu ministr. Státní akciová společnost Letiště Praha se na změnu názvu již připravuje. Koncem minulého roku si zaregistrovala ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta - Václav Havel Prague International Airport, připomínají Hospodářské noviny.


Turistika s církevní tematikou patří mezi nejvýraznější novinky veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour na brněnském výstavišti, píše deník Právo. Začínající církevní turistice byl věnován čtvrteční workshop. První zkušenosti s ní představil průkopník v této oblasti - region východní Moravy, v jehož letošní nabídce je i několikadenní putování na poutní trase Svatý Hostýn - Velehrad. "Římskokatolická církev chce návštěvníkům více otevřít své památky, které jsou často přístupné pouze o nedělích a bohoslužbách. O formě se bude ještě diskutovat. Církev chce také více spolupracovat s ministerstvem kultury a také s policejními útvary k nutnému zabezpečení navštěvovaných památek," uvedl v Brně pražský kardinál Dominik Duka. Podle něj zpřístupnění památek návštěvníkům ve velké míře závisí také na jednotlivých kněžích, napsal deník Právo.