Přehled tisku

Karel Schwarzenberg
0:00
/
0:00

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tlačí na vládu, aby vstoupila do nové rozpočtové a hospodářské unie. Vzdala by se tak suverenity nad státním rozpočtem. Uvádějí to dnešní Lidové noviny.

Karel Schwarzenberg
Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tlačí na vládu, aby vstoupila do nové rozpočtové a hospodářské unie. Vzdala by se tak suverenity nad státním rozpočtem. Uvádějí to dnešní Lidové noviny. Pokud by premiér Petr Nečas smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády. Schwarzenberg listu doslova řekl, že "nebude sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace." List píše, že na zásadní rozhodnutí nemá kabinet moc času. Podle francouzských politiků by smlouva o rozpočtové unii měla být podepsána do konce ledna. Šéf TOP 09 upozornil, že Česko je na Unii, kam míří 80 procent tuzemského vývozu, ekonomiky naprosto závislé a nemůže tak stát mimo evropskou politiku. Premiér Petr Nečas se zatím jasně nevyjádřil, jak se ke vstupu do rozpočtové unie postaví ODS, píší dále Lidové noviny. Podle něj bude záležet hlavně na tom, co ve smlouvě nakonec bude. Ve hře je podle něj i alternativa, že se ke smlouvě se nepřidáme. Proti smlouvě je naopak prezident Václav Klaus.


Američané koupili známky Budweiser Bier, zní titulek Hospodářských novin. Americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch totiž koupila Budějovický měšťanský pivovar, který vlastní několik ochranných známek. Vzhledem k tomu, že většinu sporů s Budějovickým Budvarem prohrál, neznamenají tyto známky mnoho ani pro Američany. Alespoň tedy co se týká soudních tahanic o to, kdo a kde smí název využívat. Podle Hospodářských novin si spíše Anheuser-Busch připravuje půdu pro možnou privatizaci Budvaru. Majitel stejných známek, které používá Budvar, by pak nejspíš byl při prodeji firmy zvýhodněn. Měšťanský pivovar, který patří v Česku k menším producentům, Američané podle listu koupili od společnosti Harvestor. Ten ho nejprve rozdělil na samostatnou firmu Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci původního pivovaru a která nadále patří Harvestoru. Ve zbytkové části společnosti, kterou následně koupili Američané, zůstaly ochranné známky a nevelké pozemky se zdrojem vody, píší Hospodářské noviny.


Kdo a co je Žid - ptá se na stránkách Mladé fronty Dnes komentátor listu Karel Steigerwald. Vrací se k názoru advokátů neonacistů, kteří si myslí, že by soudními znalci v těchto případech nesměli být Židé. Mají totiž podle právníků špatné zkušenosti s nacismem. Komentátor Mladé fronty Dnes konstatuje, že dobré nebo nezávislé zkušenosti s nacismem mají jen lidé, kteří o něm nikdy neslyšeli nebo jsou sami nacisté. Steigerwald ironicky navrhuje, aby byl vytvořen seznam Židů a aby mohli rozhodovat jen případy, kde o neonacismus nejde. Procesy s neonacisty nesměl rozhodvat nikdo z Evropy, protože všichni Evropané mají podobnou zkušenost. Povážlivé podle komentátora je, že se k protestu proti židovským soudním znalcům připojil i poradce prezidenta Hasenkopf. Spravedlnost dostává na frak. Advokáti neonacistů by podle Steigerwalda měli být zbaveni advokátství pro hloupost, a po prošetření i za spolčení s neonacisty. Nyní jim podobné názory přinášejí akorát odpornou sebereklamu, zakončuje komentátor.


Petr Lessy
Policejní prezident Petr Lessy překročil výplatu bonusů pro podřízené. Píší to Lidové noviny. Některé krajské policejné ředitele odměnil za loňský rok až 270 tisíci korun, odměnu čtvrt milionu měli podle listu získat jeho náměstci. Lessy přitom před půl rokem řekl, že vyplácení vysokých odměn považuje za neetické. Ministr vnitra Jan Kubice zvažuje, že proti Lessymu rozjede další kárné řízení. To by v krajním případě mohlo vyústit v Lessyho odvolání, píše list. Jan Kubice nařídil, aby odměna krajského policejního šéfa nepřekročila 200 tisíc, což ale Lessy nedodržel. Limit porušil i u náměstků. Odůvodnil to tím, že jeho lidé zasedali v různých komisích, kteří připravovaly velkou reorganizaci policie. Kdo to konkrétně byl, to ale tají. S tím podle Lidových novin nesouhlasí experti na otevřenost státní správy a požadují rychlé zveřejnění jmen.


Ten, kdo brání sanitce v jízdě, by měl platit vysokou pokutu. Píší to Lidové noviny. Podle listu by šlo by výhradně o situace, kdy agresivní řidiči sanitku schválně zablokují nebo zbrzdí. List k tomu uvádí i konkrétní případy, které jsou vidět na českých silnicích. Jednou dokonce řidič z auta, které sanitku omezovalo, na křižovatce vystoupil a snažil se otevřít dveře sanitky. Mezitím posádce vozu sprostě nadával a gestikuloval, popisují Lidové noviny. Záchranáři proto navrhují, aby se Česká republika řídila vzorem Rakouska. To od nového roku zavedlo pokutu za zdržování záchranky, která se může v přepočtu vyšplhat až na 50 tisíc korun. Dalším opatřením by mohla být kampaň, která by řidičům vštěpovala pravidla, jak se chovat při průjezdu záchranného vozu.


Foto: Barbora Kmentová
Soukromá vysoká škola Karla Engliše podle Lidových novin koupila od Jihomoravského kraje bývalou zahradnickou školu v Brně-Bohunicích a obratem ji prodala dál. Pozemky škola prodala firmě November Rain. Na jejich nákup ale neměla peníze, proto jí společnost půjčila. Obě strany tají, proč tak složitou transakci provedly. Deník uvedl, že Jihomoravský kraj za 4,5 hektaru bývalé školy inkasoval koncem loňského roku 40 milionů korun. Mohl ale dostat nejméně 92 milionů korun. Společnost November Rain podle listu poskytla 8. listopadu škole úvěr ve výši 39,004 milionu Kč a o tři dny později škola areál koupila. Za další čtyři dny škola areál prodala za 41,5 milionu Kč. Z celkové částky je 1,25 milionu Kč určeno na zaplacení daně z převodu nemovitosti, škola tak na transakci vydělala čtvrt milionu korun, zakončují Lidové noviny.


Česká společnost Energetický a průmyslový holding do březnových předčasných voleb na Slovensku patrně nezíská podíl ve slovenské plynárenské firmě SPP od konsorcia společností E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Píší to Hospodářské noviny. Důvodem je pád slovenské vlády. Ta podle Hospodářských novin drží v SPP většinový podíl. "Potenciální zájemce oficiálně ministerstvu hospodářství oznámil zastavení aktivit k části nákupu podílu minoritního vlastníka SPP. Důvodem je pád vlády loni v říjnu," uvedl mluvčí slovenského ministerstva Róbert Merva. Energetický a průmyslový holding, který vlastní šéf Daniel Křetínský a finanční skupiny PPF a J&T, je druhou největší energetickou skupinu v Česku. SPP přepravuje zemní plyn z Ruska do západní Evropy. Na Slovensku je rovněž největším prodejcem komodity, zdůrazňuje list.


Foto: Archiv Českého rozhlasu
Na brněnském krajském policejním ředitelství se v prosinci údajně uskutečnil nezvykle agresivní výslech, jehož součástí byly nadávky i fyzické násilí. Informaci zveřejnila Mladá fronta Dnes. Na podezřelé praktiky podle listu upozornili řadoví policisté, kteří slyšeli křik z výslechové místnosti. Vedení krajské policie událost vysvětlilo tím, že šlo o cvičení. Případ prošetřila také policejní inspekce, chybu ale nezjistila. Anonymní svědkové, které deník cituje, považují výslechové metody za zcela nepřiměřené. "Je naprosto nepředstavitelné, aby takto vypadal výslech. A to i v případě, že to bylo jen cvičení. Proč by takové metody měli policisté vůbec cvičit," uvedl podle deníku zkušený policista, který se s ničím podobným dosud u policie nesetkal. Událost se odehrála loni 13. prosince. Vzduchem prý podle Mladé fronty Dnes létaly sprosté urážky. Dva vyslýchaní muži také museli snášet ponižování a se svázanýma rukama sbírali ústy papíry pohozené po zemi. Vše se stalo den po jedné z vln zatýkání souvisejících s takzvaným Toflovým gangem, který údajně tvořili bývalí i současní policisté.