Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny přinášejí v poslední všední den roku 2011 analýzu letošních obchodů na českém trhu. Firmy či nemovitosti často skupovali čeští oligarchové a nikoli zahraniční firmy, konstatuje list a dodává, že celková hodnota firemních transakcí letos byla 92 miliard korun. Nejčastěji za těmito obchody stáli Radovan Vítek a Andrej Babiš, méně často investiční skupina PPF Petra Kellnera a také firmy jako Penta, Natland nebo J&T. Nejpilnějším z nich byl přitom miliardář Radovan Vítek, který nakoupil za 16 miliard korun. Kupoval nemovitosti, ale také obchodní domy nebo kanceláře.

Lidové noviny přinášejí v poslední všední den roku 2011 analýzu letošních obchodů na českém trhu. Firmy či nemovitosti často skupovali čeští oligarchové a nikoli zahraniční firmy, konstatuje list a dodává, že celková hodnota firemních transakcí letos byla 92 miliard korun. Nejčastěji za těmito obchody stáli Radovan Vítek a Andrej Babiš, méně často investiční skupina PPF Petra Kellnera a také firmy jako Penta, Natland nebo J&T. Nejpilnějším z nich byl přitom miliardář Radovan Vítek, který nakoupil za 16 miliard korun. Kupoval nemovitosti, ale také obchodní domy nebo kanceláře. Příznačný byl případ prodeje loterijní společnosti Sazka. I o tuto kořist se také poprali největší finanční žraloci na českém trhu, doplňují Lidové noviny.


Mladá fronta Dnes přináší přehled změn v sociálních dávkách v novém roce. Ty budou vyplácet nově úřady práce. Očekávají se proto dlouhé fronty, píše list. Změny čekají také porodné, mateřskou nebo podporu v nezaměstnanosti. Úřady ale nejsou podle svých zaměstnanců připraveny na nápor lidí, což odmítá ministr Jaromír Drábek. Proti složitějšímu systému vyplácení dávek se postavili postižení, kteří se chystají hromadně navštívit 4. ledna úřady se žádostí o podporu v mobilitě. To může vést ke kolapsu celého systému, píše Mladá fronta Dnes. Že na úřadu panuje totální chaos, řekl listu i zaměstnanec jednoho z pražských úřadů práce. Ani lidé nevědí, co je přesně v ledu čeká a malá informovanost stojí za tím, že nastanou mnohdy obtížné situace. Příjemci dávek také mohou vyvolat konflikty, protože se změní systém posuzování, dodává list. Někde by potřebovali dozor policie, řekli pracovníci odboru dávek v hmotné nouzi.


Češi se k sobě chovají hezky, říká fyzik Jan Čížek. Český vědec, který se věnuje nanotechnologiím, pro Hospodářské noviny popisuje svůj úspěšný pobyt v Singapuru. Pracoval tam na výzkumu materiálů. Nyní se, jak řekl listu, vrací na brněnskou techniku. Česká věda je podle něj velmi kolegiální a doma se vždy najde někdo, kdo mu pomůže, když si on sám neví rady. Česká republika má také podle něho velmi bohatý potenciál, co se týče chytrých lidí, což je podle něj dáno stavem školství v 60. až 90. letech. Jde o to nenechat ho zapadnout do fáze stagnace a umět naší výhodu ve světě prodat, konstatuje v Hospodářských novinách Jan Čížek. Podle něj se dá říci, že věda se v Singapuru, kde Čížek strávil sedm let, kupuje. V Česku chybí vědeckému výzkumu globálnější tahy a je příliš rozdrobený.


Prodej lihovin klesá, píší Hospodářské noviny. Meziroční pokles nákupu nevyrovnají ani prosincové nákupy. Letos spotřeba klesla o tři až pět procent ve srovnání s minulým rokem, který už tak byl propadákem, konstatuje list. Stát totiž tehdy zvýšil spotřební daň, což jednu láhev zdražilo o pět až sedm korun. Rok 2009 byl přitom ještě poměrně úspěšný, spotřeba tehdy stoupla od 40 procent. Jedničkou na českém trhu s lihovinami je firma Stock Božkov, jejíž ředitel listu řekl, že propad byl letos nejvyšší v podzimních měsících. Důvodem propadu je podle oslovených odborníků změna životního stylu lidí, vyšší ceny alkoholu nebo přesun konzumentů k lacinějším značkám. Likérkám na rozdíl například od pivovarů dělá vrásky také rostoucí cena cukru a lihu, které jsou základem jejich produkce. Firmy se snaží řešit propad doma zvýšením vývozu alkoholu, například do Ruska, dodávají Hospodářské noviny.


Mezi třemi zatčenými exmanažery Ředitelství silnic a dálnic, kteří podle policie za úplatek zařídili soukromé firmě výhodný pronájem odpočívadel na dálnicích D 5 a D 47, je i Michal Hala. Napsaly to Hospodářské noviny. Připomněly, že Hala, tehdy vysoký manažer ŘSD, na sebe upoutal pozornost předloni v červnu velkou oslavu svých narozenin. Večírek pro 300 hostů prý stál tři čtvrtě milionu korun. Ve vazbě je podle informací deníku i někdejší firemní právník Robert Wolf. Protikorupční policie před Vánocemi obvinila dva bývalé manažery a někdejšího právníka ŘSD kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany ŘSD na uvedených dálnicích. Policie obvinila rovněž majitele dvou obchodních společností, který podle kriminalistů jednomu z bývalých manažerů poskytl úplatek přes 15 milionů korun. Podle policie jeden z manažerů ŘSD uzavřel v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování obslužných zařízení (čerpací stanice, odpočívadla) na dálnicích D 47 a D 5.


Mnozí Češi lehkomyslně hazardují s platebními kartami, píše deník Právo. PIN kódy ke kartám si nechávají v peněženkách a mobilech, karty často dávají z ruky a necloní si rukou terminály při výběru peněz. Tak nahrávají zlodějům. Škody z ukradených karet dosáhly v loňském roce částky přes 300 milionů korun. zpět se povedlo zajisti pouhých 16 tisíc korun. Zlodějům usnadňuje krádež také to, že lidé mají například v peněžence napsaný PIN kód ke kartě. K ohrožení může dojít i při rozkolu mezi manžely, kteří vzájemně ví své hesla. Odpovědné majitele karet chrání zákon, nezodpovědní majitelé ale mohou mít problémy. Často dochází také k chybám při připojování k internetovému bankovnictví. Mladí muži se často připojují do veřejných sítí a své hesla mají uložená v například v notebooku, píše deník Právo. Spoléhají se stoprocentně na další bezpečnostní prvky.


Brněnské Vysoké učení technické chce získat nejlepší středoškoláky. Píší to Lidové noviny Těm z nich, kteří příští rok nastoupí do bakalářských oborů a zároveň budou mezi 500 nejúspěšnějšími podle výsledků státních maturit, zaplatí po 6000 korunách. "Chceme podpořit zájem o naši školu, ukázat, že pod hlavičkou techniky se neskrývá jen strojařina," citují Lidové noviny prorektora Petra Kvíčalu. Podle listu mohou mimořádné stipendium získat například budoucí ekonomové a informatici. Škola tak může ubrat zájemce konkurenčním univerzitám, které nabízejí stejné či podobné obory. "Trošku mne překvapuje princip placení stipendia předtím, než začnou studovat - navíc v době, kdy peněz ve školství není nazbyt,"řekl listu rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.


Foto: Kristýna Maková/ Archiv ČRo 7 - Radio Praha
Kandidáti na prezidenta republiky budou mít zdarma volební klipy. To je podle deníku Právo součástí nového zákona, podle kterého má od roku 2013 probíhat přímá volba prezidenta. Volit budou možná moci občané také v cizině a to pomocí voličských průkazů nebo ambasád. Naopak korespondenční volbu nebo elektronickou volbu pravděpodobně využít nepůjde, uvádí list. Zákon dále upravuje hlavně technické parametry volby: mezi prvním a druhým kolem budou dva týdny, občané budou volit velmi jednoduše. Podle deníku Právo jen tím, že do urny vhodí lístek s vybraným kandidátem. Kandidáta na funkci prezidenta musí zákonodárci a občané navrhnout nejpozději na konci příštího roku. Může ho navrhnout nejméně deset poslanců nebo senátorů, nebo každý občan, který získá 50 tisíc podpisů. Jejich pravost bude ověřována namátkově. Mandát prezidenta Václava Klause končí 7. března roku 2013.