Přehled tisku

Gyroplán SparrowHawk, ilustrační foto
0:00
/
0:00

V Česku budou zahraniční firmy vyrábět unikátní letoun. Tuto už známou zprávu rozšiřují Hospodářské noviny, které zjistily jméno firmy, kde se budou letouny vyrábět - jde o Jihlavan Airplanes Skyleader. Podle listu se tu budou vyrábět speciální hybridní letadla - vírníky neboli gyroplány. Ty jsou opatřeny vrtulí s motorem, která umožňuje pohyb dopředu.

Gyroplán SparrowHawk,  ilustrační foto
V Česku budou zahraniční firmy vyrábět unikátní letoun. Tuto už známou zprávu rozšiřují Hospodářské noviny, které zjistili jméno firmy, kde se budou letouny vyrábět - jde o Jihlavan Airplanes Skyleader. Podle listu se tu budou vyrábět speciální hybridní letadla - vírníky neboli gyroplány. Ty jsou opatřeny vrtulí s motorem, která umožňuje pohyb dopředu. Gyroplány byly často používány před druhou světovou válkou jako pozorovací letouny. Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, píše list. V Česku by se mohly vyrábět dva typy vírníků - dvoumístný a šestimístný. Jen Čína má údajně zájem až o tisíc strojů. Jednání ale ještě nejsou u konce, kontrakt je před podpisem, který se očekává po novém roce. Česko má podle oslovených odborníků s výrobou letadel podobného typu už dlouholeté zkušenosti, píší Hospodářské noviny. Vrtulníky podobného typu použili i pořadatelé olympijských her v Salt Lake City. Tam sloužily k monitorování v rámci bezpečnostních opatření.


Ministerstvo obrany "pohřešuje" dva obrněné vozy Tatra, které byly v roce 2007 nasazeny v Afghánistánu u útvaru vojenské policie SOG. Píší to Lidové noviny. O dva roky později, kdy byl útvar SOG zrušen, tatrovky zmizely. Jeden vůz přitom stál zhruba devět milionů korun. "Materiál útvaru, pro který jsme nenalezli další využití, jsme v témže roce nabídli ostatním součástem resortu,"řekl listu mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Dodal, že poté ztratil vozy ze zřetele. V pátrání nebylo úspěšné ani ministerstvo obrany, které podle tiskového střediska vylučovací metodou zjistilo, že u nich vozy nejsou. Bývalý poručík jednotky SOG, který chtěl zůstat v anonymitě, deníku řekl, že když se jeho útvar rozpadl, nastal strašný chaos. "Lidi z útvarů po republice přijížděli do Prahy a rozebírali si naši techniku," tvrdí. Je prý proto možné, že tatrovky teď stojí někde u některé z českých či moravských posádek, konstatuje list.


Martin Kocourek
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek poslal podle Mladé fronty Dnes do kontroverzní společnosti Key Investments pět milionů korun. Stalo se v roce 2002, píše list. Tato společnost přitom investovala peníze pražských městských částí velmi nevýhodně. Měnila finance za vesměs bezcenné dluhopisy. Kocourek ale do Key Investmens investoval své vlastní peníze, zdůrazňuje Mladá fronta Dnes. Argumentoval tím, že je chtěl ochránit před manželkou, se kterou se zorvna rozváděl. Důležité bylo, že své transakce jako vrcholový politik nepřiznal, zdůrazňuje list. Přitom by měl své finanční poměry doložit především proto, že v letech 2002 až 2006 byl poslancem a místopředsedou rozpočtového výboru. Poté také seděl v dozorčí radě ČEZ. Ten přitom právě Key Investments přidělil několik zakázek, píše deník. Exministra Kocourka požádal deník o vyjádření, ten to ale odmítl.


Lázně Kyselka,  photo: Barbora Kmentová
Významná západočeská kulturní památka - lázně Kyselka - dál chátrá a stěhují se z ní i obyvatelé, píší Lidové noviny. Majitel domu, společnost Mattoni vyrábějící minerální vody, obyvatelům zaručila náhradní bydlení. Z kdysi slavného lázeňského komplexu a ozdravovny se tak stává město duchů, konstatují Lidové noviny. Na vlastníka zdevastované vily, která po privatizaci několikrát změnila majitele, tlačí občanská sdružení a žádají o urychlenou opravu. Vlastník se zavázal udělat pouze základní a nejnutnější opravy a přiznal, že neodhadl, kolik bude muset do objektu investovat. Sdružení pro ochranu památek se už podařilo předat petici s 15 tisíci podpisy do Senátu, kde se jí zabýval petiční výbor. Požaduje urychlenou opravu památky. Historie celého komplexu přitom sahá až do 70. let 19. století. To v Kyselce začaly vznikat první lázeňské budovy. Později tu začal stáčet místní minerální vodu Heinrich Mattoni, který ji pak vyvážel.


Reportéři veřejnoprávní České televize mají obavu o zasahování do citlivých reportáží. Píše to Mladá fronta Dnes. Vedení zpravodajství v čele s novým ředitelem Petrem Dvořákem to popírá a ujišťuje je, že chce pouze zvýšit kvalitu reportáží. Podle novinářů vedení zasáhlo například do zpráv o přestupku člena ODS Pavla Dlouhého nebo do otázek ohledně návštěvy ruského prezidenta Medveděva, píše list. Další omezení se týkalo pozastavení reportáží o Liboru Grygárkovi, náměstkovi státního zástupce, který byl v kontaktu s vlivnými lobbisty. Podle vedení televize materiál na reportáže není dostatečně kvalitní a ověřený. Redaktory také pobouřilo, že hejtmani za sociální demokracii byli vedením televize vyzváni, aby dávali do vysílání tipy. Někteří z nich to pochopili tak, že mají zhodnotit objektivitu vysílání, píše Mladá fronta Dnes. Politické zasahování do vysílání a následné protesty vedly k takzvané televizní krizi, která v roce 2000 vyvolala rozsáhlé demonstrace.


Zkrácení doby studia na vysokých školách o půl roku, tedy o jeden semestr, se nelíbí představitelům vysokých škol. Uvedl to deník Právo například s odkazem na vyjádření rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse, která listu řekl: "Moc se mi to celé nezdá. Úspora 600 milionů korun, to je i divný výpočet. Rozpočet vysokých škol se pohybuje mezi 17 a 18 miliardami korun ročně." Zkrácení doby studia přitom navrhla Národní ekonomická rada vlády. Deník dál cituje Hindlse: "Máme nastaveny studijní plány. Nedovedu si představit jejich krácení. To není, jako když uříznete šišku salámu. Nemůžete také říci pedagogům, aby nechodili do práce."Právo dále informuje, že výdaje ještě budou dodatečně přepočteny ministerstvem financí.


Andrej Babiš
Hnutí ANO 2011, za kterým stojí miliardář Andrej Babiš, chce jít do politiky už příští rok na podzim. Píše to Mladá fronta Dnes. Hnutí se zapojí do senátních voleb. Pro stranu je to podle jejího lídra důležitý test, kde postaví svoje kandidáty. Podle svých slov už obvolává důležité lidi z měst a nabízí jim možnost kandidovat za hnutí. Podle politologů může mít prosazováním politického populismu značné šance, píše list. Podle šéfa agentury STEM, která provádí výzkum veřejných mínění, jsou Babišovou výhodou jeho manažerské schopnosti - před každou investicí totiž mapuje terén a vypočítává případná rizika. Právě na penězích totiž ztroskotává většina intelektuálů, kteří vstupují do politiky. Šéfka Babišova hnutí Anna Veverková listu řekla, že pokud hnutí uspěje v senátních volbách, promění se na politickou stranu. Pokusí se vstoupit i do poslanecké sněmovny, uvedla Veverková.


O práci ve sklárnách v Karolince na Vsetínsku přišlo 29 lidí. Firma nemá dostatek zakázek, musí proto omezit výrobu, píše Mladá fronta Dnes. Nezaměstnanost ve městě aktuálně dosahuje 11,5 procenta, což je vysoko nad republikovým i krajským průměrem. Ještě v roce 2005 sklárny zaměstnávaly 600 lidí, nyní jich v Karolince pracuje 119. Mezitím už jednou v roce 2009 zcela přerušily a znovu obnovily výrobu. Podnik spadá pod společnost Crystalex CZ, která nyní propouští i ve sklárnách v Novém Boru na Českolipsku. Sklárny v Karolince propustily pracovníky, kteří byli přijati loni na jaře při rozjezdu druhé směny. "Zřejmě není dostatek zakázek na zimní období. Teď se výroba opět omezí jen na ranní směnu,"řekla deníku šéfka tamní odborové organizace Helena Langrová.