Přehled tisku

Jiří Besser, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na aféře s floridským bytem ministra Bessera je nejhorší neserióznost, píše autor Sloupku Lidových novin a pokračuje: A pokud ministrovi věříme, že mluví pravdu (v čemž nám ovšem nepomáhá), choval se tak, jako každý druhý. Kdekdo z nás by s kamarádem asi zašel na pivo i poté, co dostal podmínku - celoživotní přátelství prostě tak funguje. A rád by si někdy zajel na Floridu, když mu to kamarád nabídne. Ale vstoupit do vysoké politiky znamená této volnosti se vzdát.

Jiří Besser,  foto: ČTK
Na aféře s floridským bytem ministra Bessera je nejhorší neserióznost, píše autor Sloupku Lidových novin a pokračuje: A pokud ministrovi věříme, že mluví pravdu (v čemž nám ovšem nepomáhá), choval se tak, jako každý druhý. Kdekdo z nás by s kamarádem asi zašel na pivo i poté, co dostal podmínku - celoživotní přátelství prostě tak funguje. A rád by si někdy zajel na Floridu, když mu to kamarád nabídne. Ale vstoupit do vysoké politiky znamená této volnosti se vzdát. Znamená to chovat se tak, aby se člověk nejen nedopouštěl střetu zájmů, ale ani nezavdával podezření. Odměnou mu je možnost udělat něco pro tuto zemi, vysloužit si uznání, zanechat něco za sebou. Vláda má šestnáct členů. To se v této zemi nenajde šestnáct lidí, pro které by taková výzva něco znamenala? To se musíme pořád spokojovat s šíbry, kteří berou politiku jako zajímavou zkušenost, jež je ale rozhodně nevyruší z toho, aby mysleli hlavně na sebe? Valí se na nás dost možná nejtěžší léta od pádu komunismu a vládnou nám lidé, kteří považují odsouzení za korupci za humorný příběh, píše autor Sloupku Lidových novin.


Stát by mohl už příští rok přispívat na udržení pracovních míst ve firmách, které se octnou bez zakázek. Na návrhu zkrácení pracovní doby, kdy se zaměstnanci spolu s pracovní dobou sníží mzda, ale na úřadu práce se neocitne, nyní pracuje skupina tripartity pod vedením ministerstva práce a sociálních věcí, píše Mladá fronta Dnes. Takzvaný kurzaibeit využívalo Německo, kde firmy dostávaly dotace za to, že zkrátí zaměstnancům pracovní dobu, ale nebudou plošně propouštět. "Do konce roku projedná materiál o kurzaibeitu porada vedení a v první čtvrtině roku by mohlo vzniknout legislativní znění,"řekl náměstek ministra práce a sociálních věcí Karel Machotka. Podle listu v současné době může firma nechat lidi část pracovního týdne doma a vyplácet jim v té době náhradu výdělku. Je to takzvaná částečná nezaměstnanost, kdy se vyplácí nejméně 60 procent mzdy. Pokud by to firma nemohla ekonomicky unést, pomohl by jí stát. "Parametry, například to, jak dlouho by se firma musela snažit sama, jsou k diskusi," uvedl Karel Machotka. Stát by pak zaměstnavateli poskytoval příspěvek na náhradu mzdy. Náklady by s firmou mohl nést napůl, částka by však byla omezena. Stát by sice vydal peníze, ale mohl by ušetřit na podporách v nezaměstnanosti, uvádí Mladá fronta Dnes.


Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ke konci roku zruší 13 krajských a tři stavební správy a propustí až tři stovky lidí, informuje deník E15. Namísto zrušených poboček vznikne sedm správ dopravních a dvě stavební. Cílem změn je úspora nákladů, mimo jiné proto, že SŽDC přestane využívat některé prostory. Podle listu jde o největší změnu struktury od vzniku organizace v roce 2003. "Po sloučení organizačních jednotek budou některé pozice redundantní, tam předpokládáme snižování stavů,"řekl E15 již dříve šéf SŽDC Pavel Habarta. Většina propuštěných lidí odejde z administrativy. Podle listu začne SŽDC dávat výpovědi koncem ledna. Zrušeny budou krajské správy v Karlových Varech, Liberci, Pardubicích, Zlíně, Českých Budějovicích a v Jihlavě, stavební správa skončí v Plzni. Mluvčí společnosti Pavel Halla nechtěl aktuální dění ve státní firmě komentovat s tím, že celý proces ještě nebyl završen. Odborům se změny v SŽDC nelíbí, ale žádné protiakce nechystají. "Nesouhlasíme s tím, ale neděláme si iluze, že na tom něco změníme,"řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Podle něj se však vyjednává o tom, aby byl rozsah propouštění nižší. Podle deníku E15 restrukturalizací krajských poboček pokračuje státní organizace ve změnách, které započaly v dubnu na pražském ředitelství, kde z osmi úseků řízených náměstky zbyly čtyři a odešlo 30 lidí, včetně vedoucích zaměstnanců.


Václav Klaus | Foto: Radio Prague International
Finančník a hlavní akcionář investiční skupiny PPF Petr Kellner zřejmě přispěje na chystaný projekt knihovny prezidenta Václava Klause, píší Hospodářské noviny. Zástupci Hradu Kellnerovu aktivitu uvítali. Podobný projekt prezidentské knihovny financuje pro bývalého prezidenta Václava Havla podnikatel Zdeněk Bakala. Prezidentské knihovny jsou běžné ve Spojených státech, jejich smyslem je uchovat odkaz svých zakladatelů. "Pokud vznikne konkrétní projekt, který by prezentoval působení Václava Klause v úřadu prezidenta, pan Kellner zváží jeho podporu,"řekl listu mluvčí PPF Milan Tománek. Dodal, že pokud v tomto směru nevyvíjí žádnou aktivitu český stát, logicky vzniká prostor pro iniciativu soukromého sektoru. Prezidentův mluvčí Radim Ochvat připustil, že se o projektu knihovny uvažuje, ale nechtěl sdělit další podrobnosti. "Pan prezident by si však každé pomoci v tomto smyslu vážil," uvedl mluvčí. Podle Hospodářských novin má už prezident pro knihovnu vytipováno místo na Novém Světě nedaleko Hradu. Deník také napsal, že koordinaci kroků s Hradem má v PPF na starosti hlavní lobbista Kellnerovy skupiny Vladimír Mlynář. Ten to však oficiálně popírá.


Bývalí elitní vojáci ze zrušené speciální jednotky vojenské policie SOG se budou zodpovídat před soudem z pojistných podvodů, porušení služebního postupu či kvůli pletichám při nákupu výzbroje. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Dosud bylo z trestných činů obviněno třináct bývalých příslušníků SOG. Jednotka byla založena v roce 2000, po devíti letech byla zrušena. Vladimír Ložek, který v době existence SOG nastoupil na post velitele vojenské policie, listu řekl, že mu nákupčí jednotky například dali podepsat mnohamilionový kontrakt na koupi stanů, u něhož prý kvůli blížícím se manévrům nebyl čas vyhlašovat tendr. Když se na manévrech po stanech sháněl, žádné tam nebyly a nákupčí mu sdělili, že budou dodány až za několik měsíců. Vyšetřovatelé případu také zjistili, že ve skladech není k dohledání speciální potápěčský přístroj za půl milionu korun. Podle listu se pro jednotku v době její existence nakoupilo vybavení za stamiliony korun, aniž bylo jasné, k čemu je SOG potřebuje. Jednalo se mimo jiné i o podvodní skútr či bezpilotní vrtulníky. Jednotka prý nebyla finančně nijak omezena. Ministerstvo obrany vedené Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD) jí údajně dávalo volnou ruku, a toto exkluzivní postavení si jednotka udržela až do rozpuštění v roce 2009, píše Mladá fronta Dnes.


Krize - nekrize, Češi se Vánoc a Silvestra na horách zatím nevzdávají. Podle deníku Právo prožije vánoční týden na horách na 340 tisíc českých rodin, což je o desetinu více, než loni. Zhruba dvě třetiny přitom vyrazí na tuzemské hory, dalších 120 tisíc si pak vánoční atmosféru užije na svazích v zahraničí. Nejoblíbenějšími tuzemskými horami i letos zůstávají Krkonoše, ze zahraničních nadále vedou rakouské Alpy, sdělil deníku Právo mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.