Přehled tisku

Foto: Petr Synek / dalnice.com
0:00
/
0:00

Záložní letiště na českých silnicích se rušit nebudou. S takovým plánem ministerstva obrany se musí vypořádat i úředníci, kteří připravují rekonstrukci dálnice D1, uvádí Lidové noviny.

Foto: Petr Synek / dalnice.com
Záložní letiště na českých silnicích se rušit nebudou. S takovým plánem ministerstva obrany se musí vypořádat i úředníci, kteří připravují rekonstrukci dálnice D1, uvádí Lidové noviny. Hlavní tah z Prahy do Brna tehdy ještě zářil novotou a stavbaři dokončovali jeho poslední části. Na úseku u obce Měřín se však děly divné věci. Na rovnou dálnici z panelů tu v září roku 1980 přistály čtyři vojenské stíhačky Mig-23. O pět let později i proudové stroje Su-25. Armáda od té doby sice dálniční úseky projektované jako záložní letiště nevyužila, vzdát se jich ale rozhodně nehodlá. Takové nároky dělají vrásky Ředitelství silnic a dálnic, které se právě připravuje na dlouhou rekonstrukci nejdůležitější české silnice.


Lidé, kteří bojovali proti komunistickému režimu, se po stovkách hlásí o stotisícové odškodnění, které jim přiznává nový zákon. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, ještě před letošním 17. listopadem, kdy začal platit, se jich přihlásilo dvě stě, dalších sedm desítek žádostí dorazilo v první den platnosti. Proti rozhodnutí ministerstva obrany bude možné podávat odvolání k etické komisi, ta má devět členů a je volena na pět let. Celkový počet žijících odbojářů včetně vdov a vdovců se odhaduje na tři až pět tisíc. Žadatelů může být samozřejmě mnohem více. Celkem tedy stát může vyplatit i stovky milionů korun.


Foto: Student Agency
České dráhy přišly kvůli ztrátě monopolu o desítky milionů, uvádí Hospodářské noviny. Půl hodiny stojí většina rychlíků na střední a východní Slovensko v Bohumíně. Stojí se tam tak léta a stálo by se tam možná dál. Až letos Radim Jančura přišel s tím, že jeho RegioJet bude zajíždět do slovenské Žiliny. A najednou....Zjistilo se, že vlak v Bohumíně vlastně stát nemusí. České dráhy najednou zjišťují, že spousta věcí jde. Stačilo jenom, aby Radim Jančura vyjel se třemi vlaky po čtyřech vagonech, které mají všechny dohromady celkovou kapacitu jako jediný vlak Eurocity Českých drah. Obsazenost žlutých konkurenčních vlaků se pohybuje mezi 80 a 90 procenty. Malá kapička v moři vlaků náhle zlepšuje služby všem zákazníkům. Ale jen na některých tratích. Státní dopravce je ale zatím navzdory snaze v pozici poraženého. České dráhy proti Jančurovi nabízejí vyšší kapacity, platí tedy více za koleje i za amortizace a servis vlaků, aniž by se to odráželo v tržbách. Vlaky navíc kvůli časovému souboji s RegioJetem ženou rychleji, což se opět odráží ve vyšších nákladech na energie.


Všeobecná zdravotní pojišťovna hodlá ještě rok pokračovat ve spolupráci s firmou IZIP, provozující elektronické zdravotní knížky, píše sloupek Lidových novin. Bude ji to stát 150 milionů. Pak spolupráce pravděpodobně skončí. Věřme, že řešení, při kterém akcionáři IZIP inkasují 150 milionů výpalného, je opravdu pro pojištěnce VZP výhodné a že nebude následovat žádná arbitráž. Beztak ve špatně řízeném projektu pojišťovna utopila více než 1,8 miliardy. A jsme u jádra problému. Deset let pojišťovna financovala 'vynález', který byl tunelován přes nepřehlednou strukturu firem a na kterém se ušetřilo čistě virtuálně. Kromě chlácholení plátců měli ale dámy a pánové ze správní rady též říci, kdo je od nynějška odpovědný za další řízení projektu a kdo bude zárukou toho, že za 150 milionů pojišťovna nepřijde jen k bezcenné schránce.


Josef Dobeš
Diplomová práce ministra školství Josefa Dobeše (VV) z psychologie, kterou v roce 1994 vypracoval na brněnské Masarykově univerzitě, má takové nedostatky, že neměla být vůbec obhájena. Shodli se na tom experti, kteří ji na žádost Mladé fronty Dnes (MfD) posuzovali, aniž by věděli, kdo je jejím autorem. Dobešova práce se jmenuje Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů. "Práce, již jste mi předložili, neměla být vůbec připuštěná k obhajobě," tvrdí například profesor Jan Keller z ostravské univerzity. Na stejném závěru se s ním shodlo dalších pět odborníků, včetně psychologů. Jeden z nich, renomovaný psycholog Slavomil Hubálek však Dobeše chválí za aktuálně a správně zvolené téma. Dobeš výtky odmítá. Za svou prací, kterou kdysi vypracoval na brněnské univerzitě, si stojí. "Podařilo se mi obhájit význam alternativních trestů,"řekl Mladé frontě Dnes.


Alexandr Vondra
Ministr obrany Alexandr Vondra nespáchal trestný čin, když vyznamenal medailí Zlaté lípy bratry Mašínovy. Policie případ odložila, informuje deník Právo. Nejméně pět oznamovatelů ve Vondrově jednání i jeho dřívějších výrocích na obranu Mašínů spatřovalo schvalování trestného činu, konkrétně vraždy. Za to by mohlo hrozit až roční vězení. Pražští policisté jsou ale podle Práva jiného názoru. Před dvěma týdny si policejní spis vyžádalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, aby rozhodnutí policie přezkoumalo.


Radikální komunistka Marta Semelová zahájila boj o post šéfa strany 've velkém'. Spolu s kolegyní z poslaneckých lavic Marií Nedvědovou podala trestní oznámení na Zdenu Mašínovou. Důvod? Prý schvalování trestného činu. Jak píší Lidové noviny, měla to být nevinná beseda se studenty. Jenže hned první slova, která pronesla Zdena Mašínová na akademické půdě, se jí mohou ještě v budoucnu vymstít. Dvojice komunistických poslankyň si z nich vyvodila, že jde o schvalování trestného činu a Mašínovou, sestru odbojářů Josefa a Ctirada Mašínových proto udaly. Senátor Jaromír Štětina si myslí, že od Semelové to je v podstatě tiché odstartování kampaně za zvolení do čela komunistické partaje. Sama Mašínová si z možných soudních tahanic nic nedělá a svá slova bude v přednáškách říkat dále.


Na Slovensku vychází kniha Bol som detský špión, která popisuje využívání dětí někdejší československou kontrarozvědkou, uvádí deník Právo. Na základě zkušeností 56letého Pavla K. z jižního Slovenska ji sepsal Jozef Kollár. Čeští historici nemají o podobných praktikách žádné informace a jsou ke knize vesměs skeptičtí. Vzpomínají si pouze na případ šestnáctileté dívky z Mělníka, která spolupracovala s Stb. Pavel K. tvrdí, že si ho příslušníci vojenské kontrarozvědky vyhlédli na pionýrském táboře. Přísně utajený výcvik dětských špiónů měl probíhat ve Vojenském sanatoriu v obci Nová Polianka. Tvrdí, že tento záměr vymyslel jeden profesor psychologoie z Prahy, který ještě žije. Dětští špióni měli být údajně nasazováni například ke sledování života vysokých komunistických funkcionářů. Mělo se jednat o inteligentní chlapce z nemajetných rodin ve věku 9 až 15 let. Program dětských špiónů podle Čas.sk skončil v roce 1985 pro nedostatek financí. Odborník na práci tuzemské rozvědky Daniel Povolný z Vojenského historického ústavu se k informaci staví skepticky, byť dodává, že bez prostudování samotné publikace nelze učinit jasný závěr.


Finský výrobce mobilních telefonů Nokia chce v příštím roce přenést do České republiky službu Mix Radio. Mix Radio bude zdarma, peníze do systému dodají zadavatelé inzerce. Posluchač si bude moci dle svého výběru stáhnout do mobilu až 100 písniček. Ty bude možné přehrávat ale jen v off-line modu a nebude je možné přetáhnout do jiného přístroje. Služba již funguje ve Velké Británii. Informuje o tom deník E15. Oslovení ředitelé domácích gramofirem zatím o aktivitě finského výrobce mobilů nemají tušení. Snahy o prodej digitální hudby zatím v Česku dopadly neslavně. Letos v únoru skončil jeden z největších obchodů s digitální hudbou i-Legalně.cz. V listopadu 2010 potichu stáhl nabídku prodeje hudebních mp3 mobilní operátor T-Mobile. Mezinárodní federace fonografického průmyslu odhadla, že celý trh s digitální hudbou dosáhl loni v Česku objemu 25 milionů korun.