Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny ve svém komentáři vyzývají senátory, aby sněmovně vrátili návrh na zdanění hazardu. Podle deníku se jedná o paskvil, který připravil obce o miliardy korun.

Hospodářské noviny ve svém komentáři vyzývají senátory, aby sněmovně vrátili návrh na zdanění hazardu. Podle deníku se jedná o paskvil, který připravil obce o miliardy korun. Návrh, který přijala sněmovna, je výsledkem špinavé hry, kterou rozjela část poslanců ve službách hazardního průmyslu, soudí autor komentáře. Tenhle tah by jim ale neměl vyjít. Pro Senát, který už jaksi ze zásady vrací dolní komoře všechny zákony jenom proto, že ho na rozdíl od sněmovny ovládá levice, by tento krok měl být hračka. Tentokrát by nad ideologiemi měl zazářit rozum. Senátoři by se měli zachovat jako skutečná pojistka demokracie, uzavírají Hospodářské noviny.

Ministerstvo financí se chce vrátit ke svému původnímu záměru a zdanit každou hazardní hru jinou sazbou. Do připomínkového řízení poslalo zcela nový zákon o hazardu, který má nahradit stávající 21 let starou normu. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Do konce roku chceme zákon dát do vlády,"řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek, do jehož působnosti spadají i loterie. Podle listu se tak vrací původní myšlenka zdanění, kdy by každá hra měla být zatížena jinou sazbou. Zatímco provozovatelé kurzových sázek by ke klasické firemní dani z příjmu 19 procent platili ještě 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami, u výherních automatů by to bylo 35 procent a u loterií, které jsou nejziskovější, dokonce 50 procent. Nastavit sazby v různé výši podle výdělečnosti jednotlivých her navrhoval už dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na podnět ministra školství Josefa Dobeše (VV) však vládou prošla pro státní rozpočet méně příznivá varianta, která zahrnuje pouze jednu sazbu 20 procent na všechny druhy her, což minulý týden schválili poslanci. Nedostatky novely ještě může změnit Senát, druhou variantou je rychlé prosazení změn ve sněmovně.


Foto: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Evropská unie proplatí více než šest miliard korun na takzvanou Moravskou křižovatku, tedy dálnici D1 u Kroměříže a silnici R55 u Hulína. Komise rovněž odsouhlasila miliardový příspěvek na modernizaci pražského hlavního nádraží. Uvedl to deník E15. Z deseti schválených projektů je již dokončená Moravská křižovatka zatím největším českým dopravním projektem, kterému evropští úředníci dali zelenou. Zároveň jde po obchvatu Moravských Budějovic o teprve druhý projekt z oblasti výstavby silnic. Česku se totiž daří prosazovat především lépe připravené železniční stavby, uvedl deník. Zvláštní schválení EU musí mít všechny příspěvky nad 50 milionů eur. Schvalování silničních staveb vázne především kvůli pochybnostem Bruselu v oblasti životního prostředí. Kvůli časovému skluzu a chybám v tendrech na zhotovitele České republice navíc hrozí, že nedostane 11 miliard korun z unijních fondů, se kterými počítá. To se týká například dálnice D8, napsal list.


Učitelé budou o víkendech nanečisto opravovat 160 maturit, uvádí Právo. Pracovní víkendy podle deníku čekají v lednu až březnu na stovky, ne-li tisíce učitelů. Ačkoliv byli vloni proškoleni, aby zvládli hodnocení prací u státních maturit, letos musejí projít školením znovu. Nejprve si nanečisto vyzkoušejí opravit deset testů. Ti, kteří postoupí do druhého kola, dostanou sadu zbývajících 150 prací. Ministerstvo je připraví z vlastní databáze tisíců maturitních prací. Projekt je financován z eurofondů a rozpočtu ČR. Kantoři přitom podle deníku pokládají celý program za buzeraci a plýtvání veřejnými prostředky. Jejich osvědčení po předchozích zkouškách měla mít platnost několik let. "Dnes platí ovšem něco jiného - holt evropské peníze, o těch našich ani nemluvím - se musí točit," posteskla si Právu například Alexandra Pobucká z Frýdku-Místku.


Církev československá husitská, která je třetí nejpočetnější náboženskou organizací v Česku, čerpala příspěvky ze státního rozpočtu, aniž by na ně měla nárok. Podle Lidových novin to odhalil audit ministerstva kultury. Pokud se závěry kontrolorů potvrdí, bude to jeden z prvních hmatatelných důkazů, že církve zneužívají finance od státu. Jen loni mělo na platy "husitských duchovních" neoprávněně jít více než osm milionů korun. Někteří zaměstnanci, kteří pobírají plat jako duchovní, přitom pracují podle auditorů v organizacích mimo oficiální strukturu církve. Jiní zase nemohli prokázat předepsané teologické vzdělání. Ministerstvo nechce zatím závěry kontroly komentovat. Představitelé církve ale přiznali, že už minulý čtvrtek museli na ministerstvo poslat vysvětlení k jednotlivým sporným bodům, jež jim auditoři vytýkají. Za posledních deset let přibylo více než 1200 kněží, stát jich eviduje necelých 5000. Od roku 2008 ze státního rozpočtu míří na platy duchovních více než miliarda korun ročně. Změnit to má až plánované odluka církve od státu, podle letošní dohody politiků s církvemi ale až za 30 let, napsaly Lidové noviny.


Mladá fronta Dnes upozorňuje na rostoucí počet dětí, které jejich rodiče odložili do babyboxů. Věk takto odložených dětí se navíc výrazně zvyšuje, do vyhřívané schránky v Olomouci bylo umístěno už i půldruhaleté dítě. Jeho matku se policii podařilo vypátrat, nechce však sdělit podrobnosti. Umístění dítěte do babyboxu totiž není trestné. Kritici babyboxů však tvrdí, že matky začaly tato zařízení zneužívat. Jen v r. 2011 do nich bylo zatím odloženo jednadvacet dětí, což je v dosavadní šestileté historii bezkonkurenčně nejvyšší počet. Několik dětí přitom bylo ve věku kolem jednoho roku a je zarážející, že tyto děti nikomu nechybějí. Podle předsedy společnosti sociální pediatrie Františka Schneiberga jsou přeci registrovány v matrice a mají rodná čísla. Deník ale upozorňuje, že matky se mohou jakékoliv evidenci dětí celkem úspěšně vyhýbat. Například registrace u dětských lékařů není povinná. Na díry v evidenci upozorňuje i nová analýza ministerstva práce a sociálních věcí, píše Mladá fronta Dnes.


Gorilí sameček Tano,  foto: ČTK
Gorilí sameček Tano, který se minulý týden narodil v pražské Zoologické zahradě a kterého jeho matka Bikira odmítla, je už v Německu. Píše to deník Právo. Byl umístěn do jedné z nejstarších evropských zahrad ve Stuttgartu, která má ideální podmínky pro umělý odchov a integraci goril. Ve skupině trojských goril totiž není žádný vhodný adoptivní rodič, uvádí deník. Převoz malé gorilky autem do Německa proběhl podle ředitele ZOO Miroslava Bobka bez problémů. "Chceme, aby z Bikiřina mláděte vyrostla gorila, která prožije plnohodnotný život, a nikoliv domácí mazlíček odsouzený k osamění," vysvětlil Bobek důvody, proč se o Tana nebudou starat chovatelé v pražské ZOO.