Přehled tisku

Photo: www.pragueout.cz
0:00
/
0:00

Vietnamskou tržnici SAPA v Praze, přezdívanou "Malá Hanoj", bude sledovat tajná služba BIS. Podle deníku Mladá fronta Dnes to navrhli poslanci, kterým se nelíbí místní narůstající kriminalita.

Vietnamskou tržnici SAPA v Praze, přezdívanou "Malá Hanoj", bude sledovat tajná služba BIS. Podle deníku Mladá fronta Dnes to navrhli poslanci, kterým se nelíbí místní narůstající kriminalita. Tvrdí, že zde bují i organizovaný zločin nebo daňové úniky a hodlají také přesvědčit na pražský magistrát, aby se do problému zapojil. V tržnici v pražské čtvrti Písnice mají Vietnamci své školy, školky, množství vietnamských restaurací a spolků, zdůrazňuje Mladá fronta Dnes. Podle poslanců jde o soukromý oplocený pozemek, kde se praktikují krvavé psí zápasy nebo kde se vaří drogy. Přirovnávají zdejší situaci dokonce k nepokojům na Šluknovsku. List ovšem zaznamenal i vyjádření předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera, podle kterého jde o lživou kampaň s cílem získat místní lukrativní pozemky, které budou v budoucnu nedaleko stanice metra. Tvrdí také, že s kriminálními živly by se vypořádali samotní Vietnamci.


Foto: ČTK
České deníky se také věnují summitu eurozóny, který v noci na čtvrtek rozhodl o dalším navýšení kapitálové přiměřenosti bank. Ta zaručuje, aby se banky lépe vyrovnaly s krizí a tak snadno nekrachovaly. Unie ovšem bude muset na základě tohoto rozhodnutí do bank dát dalších 100 miliard eur, některé odhady ale podle Hospodářských novin hovoří o 200 miliardách eur. "Já chci zdůraznit, že pro české banky to není problém, protože ta kapitálová přiměřenost se v průměru pohybuje u českých bank dokonce nad touto hranicí, někde na úrovni 13 procent," poznamenal Nečas. České banky také mají dostatečné zásoby kapitálu a ani nedrží příliš mnoho řeckých dluhopisů, které jsou rizikové. Kdo peníze bankám dodá, zatím není jasné. Pokud banky nedosáhnou potřebné kapitálové přiměřenosti, tak musí omezit vyplácení dividend i odměn svým manažerům, uvádějí Hospodářské noviny. Pomáhat při záchraně evropských bank má i Čína Mezinárodní měnový fond, uvádí na titulní straně deník Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Přímé dopady případného krachu Řecka na české firmy budou minimální, píší Lidové noviny. Dodávají ale, že nepřímé dopady mohou zpomalit český růst až k nule. Jde zejména o vývozy do Řecka a vůbec regionu Středozemního moře. Perspektivu českých podniků také silně ovlivní přístup bank a fakt, zda neomezí financování soukromého sektoru. Podle jednoho ze scénářů si tempo růstu udrží české podniky ještě v příštím roce. Spíše se ale očekává propad vývozů, shrnuje deník negativní nálady na trhu. Jak zjistily Lidové noviny, propad poptávky už trápí první české podniky. Například výrobce autobusů Iveco odstaví v zimě svůj závod a propustí agenturní zaměstnance. České firmy také doufají, že se udrží Itálie a Španělsko a vyhnou se státnímu bankrotu, píše list. V případě krachu jihoevropských ekonomik by totiž český vývoz značně utrpěl. Podíl jihoevropských zemí na českém vývozu je oficiálně asi 7 procent, reálně ale může být ještě vyšší, konstatují Lidové noviny.


Robert Šlachta
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Reaguje tím na anonymní oznámení z konce června, podle kterého varoval svého podřízeného Mariana Hanáka před zatčením. Píší to Lidové noviny. "Není na tom ani trochu pravdy a rozhodl jsem se bránit. Těch ataků na moji osobu je čím dál tím více,"řekl deníku Šlachta. Podle Šlachtovy advokátky se neznámý pachatel dopustil pomluvy, protože byly "nepravdivé informace zveřejněny v tisku." Také se podle všeho dopustil zneužití pravomocí úřední osoby. "A to tím, že unikly informace ze spisu, jehož obsah měl být až do vyšetření znám pouze osobám k tomu oprávněným,"řekl Šlachta. Případem se zabývala i policejní inspekce. Vyšetřování úniku informací však ukončila s tím, že čin se stal, ale pachatel nebyl zjištěn.


Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Ministr obrany Alexandr Vondra čelí několika trestním oznámením kvůli srpnovému vyznamenání bratří Mašínů. Píše to deník Právo. Žalobcům vadí především fakt, že Mašíny ocenil ministr medailí Zlaté lípy, která je rezortním vyznamenáním ministerstva a kterou udělil letos v americkém Clevelandu oběma bratrům Mašínům, Ctiradovi Im memoriam. Udělením vyznamenání a také svými výroky na obranu odbojové skupiny bratří Mašínů politik prakticky schvaluje trestný čin vraždy, tvrdí podle listu oznamovatelé. Opírají se o fakt, že podle zákona je jakékoli schvalování trestného činu trestné. Alexander Vondra o oznámeních na svou osobu ví. Listu řekl, že to nemění jeho názor a ocenění bratrů Mašínů považuje za důležité a správné. Státní zástupce Ladislav Malovec již prý případ postoupil pražské kriminálce, aby pět či šest podání na Vondru začala vyšetřovat. Podle něj se zatím ve věci ještě nijak nerozhodlo, řekl deníku Právo.


Ústav totality si libuje v přítmí, hlásá titulek komentáře v deníku Právo. Jeho autorem je politolog Lukáš Jelínek. Ten na stránkách listu kritizuje vývoj na Ústavu pro studium totalitních režimů, který má nestranně zkoumat období nacismu a komunismu. Podle politologa je se instituce vrací do "vyjetých kolejí, směřujících k účelovému nahlížení a interpretaci historie i k účelovému nakládání se svými kompetencemi." Kritizuje to, že zasedání rady této instituce je neveřejné nebo že se do vedoucích funkcí dostal kontroverzní bývalý ředitel ústavu - Pavel Žáček. Ten nyní vykonává funkci ředitele kanceláře šéfa ústavu Daniela Hermana. Lukáš Jelínek ve svém komentáři upozorňuje na to, že ústav nemá na internetu záznamy ze svých jednání a dokonce ústav nařknul z toho, že na svých zasedáních dehonestuje politiky, jak je například Petr Pithart nebo občanský aktivita Stanislav Penc. Upozorňuje na to, že ústav nemá žádnou srovnatelnou instituci, která by zkoumala minulost. Politolog konstatuje, že instituce je pod přímou kuratelou Senátu a podle jeho názoru ústav opouštějí historici, kteří doufali, že budou bádat v dobrých a nikoli ideologických podmínkách. "Nejasná budoucnost za časů dnešní krize nepřekvapí. Z vědomí, že za 164 milionů ročně je v netransparentním šeru hňácána minulost, ale doslova mrazí," zakončuje svůj komentář politolog Lukáš Jelínek.


Vládní rada už doručila kabinetu návrhy energetické koncepce. píše ekonomický deník E15. Obě koncepce se liší v podílu uhlí. Je v nich ovšem akcentována jaderná energetika. Ta by se měla v česku podílet na výrobě elektřiny mezi 79 a 88 procenty, píše deník E15. Obnovitelné zdroje přežijí, ale budou živořit na okraji, protože předkladatelů návrhu se zatím neosvědčily. V návrzích jsou také různé scénáře prolomení limitů na těžbu uhlí. Ačkoli podíl jádra je až nerealisticky vysoký, dřívější návrh koncepce počítal ještě v větším podílem. Podle deníku by se mohly na základě této koncepce stavět další jaderné elektrárny. Zatím se uvažuje o třech místech. Vláda by měla aktualizovanou verzi energetické koncepce schválit do konce roku. Deník E15 se k energetice vrací i v komentáři Jana Žižky. Konstatuje, že jaderné velmoci, jako je třeba Francie, mohou na české plány jen zírat. Po fotovoltaickém boomu je ovšem pochopitelná určitá skepse k obnovitelným zdrojům, glosuje komentátor deníku E15.