Přehled tisku

Karel Schwarzenberg
0:00
/
0:00

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se o víkendu stane oficiálním kandidátem na post prezidenta. Jeho strana jej nominuje během sněmu v Hradci Králové, informují Hospodářské noviny.

Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se o víkendu stane oficiálním kandidátem na post prezidenta. Jeho strana jej nominuje během sněmu v Hradci Králové, informují Hospodářské noviny. Karel Schwarzenberg má být kandidátem TOP 09 i v případě, že se koalici nepodaří prosadit přímou volbu prezidenta. Sám Karel Schwarzenberg dosud tvrdil, že se prezidentských voleb zúčastní, jen pokud budou volit přímo lidé. Zda bude s kandidaturou souhlasit i v případě nepřímé volby, oznámí také o víkendu. "Po pravdě řečeno se toho handlování trochu štítím. Jestli do toho půjdu i za tuto cenu, se však jako první dozvědí delegáti sněmu,"řekl Hospodářským novinám Karel Schwarzenberg. Jeho strana jej chce prý nominovat co nejdřív také kvůli vyhroceným vztahům se současným prezidentem Václavem Klausem. "Na prezidentského kandidáta se útočí mnohem hůř. A Klaus své útoky neustále stupňuje. I proto jsme si řekli, že už dál nebudeme otálet,"řekl deníku jeden z členů předsednictva s tím, že nechce uvést své jméno.


Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti rozsudku v kauze Diag Human, který letos na jaře vynesl soud ve Vídni. Ten nechal zabavit tři cenná výtvarná díla patřící České republice. Státní zástupci a protikorupční detektivové se případem zabývají na základě trestního oznámení z letošního července, které na neznámého pachatele podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), informuje deník Právo. "Ve věci nároku Diag Human vůči České republice prověřujeme, zda v rámci řízení v Rakousku nedošlo ke spáchání trestného činu. Avšak vzhledem k tomu, že jde o velmi závažnou a citlivou věc, nebudeme ji blíže komentovat a ani vám nemohu říci, pro jaký trestný čin bylo prověřování zahájeno,"řekla listu mluvčí vrchních žalobců Irena Válová. ÚZSVM i ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že rakouský soud uznal nárok společnosti na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který jako jeden z důkazů předložili právní zástupci Diagu. Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž mezi firmou a ČR už skončila, a to v neprospěch státu. Pod dokumentem je podepsán Květoslav Růžička, jeden z rozhodců, kteří vydali v srpnu 2008 nález, podle něhož měla ČR firmu odškodnit. Ten už letos v červnu deníku Právo tvrdil, že neví, z čeho rakouský soud vycházel. Podle právníka Diagu Jana Kalvody šetřila věc policie již dvakrát. Znalecké posudky podle něj potvrdily, že jde o listinu pravou. Dokument je prý založen v soudním spise ve Vídni. "Tento důkaz představuje jinou otázku: kdo a čím dosáhl tlaku na profesora Růžičku, aby zřejmě zpochybnil pravost svého stanoviska? Budeme sledovat, zda policejní orgán bude šetřit i tuto otázku, jak je povinen," sdělil deníku Právo Jan Kalvoda.


Současná tržní hodnota Letiště Praha je podle znaleckého posudku společnosti PricewaterhouseCoopers 26,48 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek přitom v roce 2008 odhadoval cenu pro případnou privatizaci nejméně na 100 miliard korun. Nynější posudek si nechalo vypracovat vedení Letiště Ruzyně, podle Mladé fronty Dnes jde o klíčový údaj před spojením Letiště Ruzyně a Českých aerolinek pod jednu firmu Český aeroholding. Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové jde zatím jen o ocenění nemovitostí letiště, na dalších několik miliard bude ohodnocena ještě provozní část letiště. "V obou případech jde jen o účetní hodnotu firmy. Podobnou mělo letiště i v roce 2008, když se uvažovalo o privatizaci," dodala. Podle ní by skutečná hodnota letiště byla zjistitelná až v případě reálné konkurenční soutěže o koupi této majetkové účasti. Také podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky by cena při případném prodeji mohla být vyšší. "Privatizační cena za stoprocentní podíl má svůj skrytý půvab v podobě prémie nad férovou cenu určenou například znalcem,"řekl listu. Podle něj by stále mohlo jít o cenu ve výši 20 až 25násobku ukazatele zisku před zdaněním a odpisy EBITDA. V praxi by tak suma mohla činit až 75 miliard korun. Posudek je klíčový pro spojení Letiště Praha a Českých aerolinií společně se svými dceřinými společnostmi do Českého aeroholdingu, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: Sanja Gjenero / Stock.XCHNG
Státního zástupce Borise Havla, který řeší velké hospodářské kauzy, podle informací deníku Právo někdo sleduje. Toho, kdo si akci objednal a kdo ji provedl, už hledá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), napsal list s tím, že pražské vrchní státní zastupitelství případ vnímá jako součást zastrašování a pokusů o diskreditaci klíčových žalobců. Vrchní státní zastupitelství koncem minulého týdne podle deníku dostalo zásilku s fotografiemi ze sledování i informace z Havlova soukromí. Šlo prý o detailní informace o Havlově pohybu, včetně přesných údajů o jeho denním režimu a zvycích. Zásilka obsahovala i citlivé údaje o Havlově rodině včetně dětí. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták pro list uvedl, že detektivové obsah balíčku zkoumají, podrobnosti k vyšetřování ale odmítl říci. Sám Boris Havel je přesvědčený, že jeho sledování souvisí s některou z jeho kauz. "Musí to mít vazbu na konkrétní trestní věc. Muselo to být velmi drahé, zaplatí si to ten, kdo má hodně peněz a také vážný zájem,"řekl deníku Právo státní zástupce Boris Havel.


Stovky Čechů kupují domy v cizině, a to i přes hospodářský útlum posledních let, píší Lidové noviny. Díky ekonomické krizi totiž ceny nemovitostí klesly a zároveň stoupá chuť do nich investovat, vysvětluje deník. Nemovitost si v zahraničí každý rok koupí 500 až 1000 Čechů. Nejoblíbenější zemí, kde si Češi kupují domy či byty, je Itálie, následuje jižní Francie a Rakousko. Právě Rakousko je přitom jednou z mála zemí, kde ceny nemovitostí neklesají. Naopak k velkému poklesu cen dochází ve Španělsku, které se proto také dostává do popředí zájmu. Populární je také Chorvatsko, Bulharsko, mimo Evropu Florida, kde došlo k největšímu náporu zájemců z tuzemska poté, co si tam pořídil byt expremiér Stanislav Gross, uvádějí Lidové noviny.


Foto: Chris Greene / Stock.XCHNG
Česko přišlo o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem. Podle České filmové komise (ČFK) za to mohou nízké a nejisté státní pobídky pro zahraniční filmové společnosti, píše Mladá fronta Dnes. Štáb Smrtonosné pasti se raději přesunul do Maďarska a ohroženo je i natáčení dalšího hollywoodského velkofilmu s Bradem Pittem, které by mohlo přinést stovky milionů korun. Na letní cestě po USA lákal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg filmaře na nový systém pobídek, díky němuž získají zpět až 20 procent peněz, které v Česku utratí. Štáb snímku Smrtonosná past 5, za nímž stojí studio 20th Century Fox, se chtěl v České republice zdržet tři měsíce. Natáčení začíná v únoru příštího roku, a proto už filmaři nyní chtěli v Praze otevřít produkční kancelář. Jenže se dověděli, že pobídky pro letošní rok již byly vyčerpány a na příští rok ještě nebyly zaručeny, protože se státní rozpočet teprve projednává. "Takže se podivili, proč jsme je tedy zvali. Označili to za neseriózní jednání a odjeli jinam,"řekla deníku vedoucí ČFK Ludmila Claussová. Natáčet se bude v Budapešti. "Napsali nám, že tam je menší riziko," doplnila vedoucí komise. V Česku by se mohl točit jiný velkofilm, The Gray Man s Bradem Pittem v hlavní roli. Jeho štáb by zde strávil několik měsíců a utratil více než miliardu korun. Jenže jde opět o projekt studia 20th Century Fox, které tu už mělo špatné zkušenosti s přípravou Smrtonosné pasti, píše Mladá fronta Dnes.