Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Forum 2000 je skvěle organizovaná konference. Ve svém komentáři to uvádí Mladá fronta Dnes. Může posloužit jako důkaz, že Havlovo jméno pořád přitahuje světové osobnosti, že sponzoři mají čím jim zaplatit výlet i projevy a že organizátoři rozumějí své práci.

Václav Havel  (vpravo) se zdraví  (zleva) s Josephem Stiglitzem,  Janem Švejnarem,  Jiřím Drahošem a Normanem Eisenem,  foto: ČTK
Forum 2000 je skvěle organizovaná konference. Ve svém komentáři to uvádí Mladá fronta Dnes. Může posloužit jako důkaz, že Havlovo jméno pořád přitahuje světové osobnosti, že sponzoři mají čím jim zaplatit výlet i projevy a že organizátoři rozumějí své práci. Přesto si jako na každém takovém sletu intelektuálů člověk položí otázku, k čemu to je dobré. Jaký má vůbec smysl intelektuálská debata o demokracii a právním státě? Dospějí snad intelektuálové k tomu, že demokracie a právní stát jsou špatné, ptá se v ironicky laděném komentáři autor. Pro obyčejné lidi je taková debata trochu neprůhledná. Přesto politici a bankéři občas podobným názorům naslouchají. Dělají to ve chvíli, kdy si sami nevědí rady. Je to nepravděpodobné, uzavírá komentátor deníku, ale možná se na Foru 2000 narodí myšlenka, která pomůže Západu z krize.


Všeobecná zdravotní pojišťovna vyčerpala své rezervy. Její představitelé přiznali, že má jen tolik peněz, kolik právě vybere, a rezerva nevystačí ani na dva dny. Hrozí proto zpožďování plateb na lékařskou péči. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Podle mluvčího VZP Jiří Roda je za nedostatkem peněz ekonomická krize. VZP denně vyplácí zhruba půl miliardy korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale uvedl, že vláda rozpočet VZP zvenku nenavýší. "Je to tlak na efektivitu, v níž jsou ještě rezervy," prohlásil ministr. Ředitel VZP Pavel Horák uvedl, že vyčerpání rezerv zatím zpožďuje platby lékařům a nemocnicím jen minimálně. Ředitelé nemocnic se ale obávají, že nedostatek peněz by mohl ohrozit také zvyšování platů zdravotníků v příštím roce. Podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela by vláda měla svůj závazek ohledně desetiprocentního nárůstu mezd splnit, jinak by "nesla odpovědnost za vyhrocení situace v celém zdravotnictví".


Foto: Evropská komise
Vlivní byznysmeni a lobbisté dokážou v Česku ovlivnit legislativní proces ve svůj prospěch. Jak uvádí deník Právo, v Česku se tak rozmáhá praxe daleko za hranicemi běžného lobbingu. Ve své zprávě na to upozornila dokonce i Bezpečnostní informační služba. Podle ní se terčem lobbistického tlaku staly předpisy týkající se regulace hazardu a energetiky. Silné zájmové skupiny podle BIS dokázaly prosadit své zájmy na všech úrovních tvorby zákonů. Konkrétní případy korupce státních orgánů směřovaly i k zakrytí nelegální činnosti a ovlivňování veřejných zakázek. Příkladem je exposlanec Jan Špička z ODS, který se silně angažoval v legislativě týkající se solárních elektráren. Nikdy přitom neprozradil, že je akcionářem jedné z největších firem v tomto oboru, píše Právo.


Josef Dobeš
Podle Mladé fronty Dnes ministr školství Josef Dobeš pomohl soukromé škole s VIP studenty. Podle expertů nestojí výuka na Univerzitě J. A. Komenského za mnoho, studují na ní ale vlivní lidé. A přestože ministr pohrozil, že špatné školy skončí, tuto univerzitu před sankcí ochránil, píše deník. Ministerstvo jí prominulo omezení studia, které by znamenalo méně studentů, a tedy i příjmů pro školu. Podle Akreditační komise to bylo poprvé v historii, kdy úřad její návrh na omezení studia zamítl. Podle ministra ale byla komise příliš přísná. Univerzita JAK prý všechny nedostatky napravila, a není tedy důvod ji trestat. Na této univerzitě přitom studuje ředitelka jeho ministerského sekretariátu. Absolventkou UJAK je i šéfka kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová, připomíná deník.


Velislavova bible
Ministr kultury Jiří Besser byl spoluvlastníkem nakladatelství Archa 90, které údajně neplatí Národní knihovně za reprodukční práva na Velislavovu bibli. Píšou to Lidové noviny. Národní knihovna se o peníze za práva na jeden z nejvýznamnějších evropských středověkých rukopisů soudí, škodu odhaduje minimálně na 1,85 milionu korun. Ministr listu sdělil, že ve firmě působil jen krátkou dobu a s případem nemá nic společného. Podle deníku Besser nakladatelství spoluvlastnil od srpna 2008 do prosince 2009, tedy právě v době, kdy Národní knihovně přestalo platit nasmlouvané částky z prodeje. Ministr uvedl, že firmu opustil, když prohlédl podivné podnikatelské praktiky svých společníků. Nakladatelství Archa 90 uvedlo 199 kusů repliky Velislavovy bible na trh před Vánocemi 2007. První vydání se podle tehdejšího tisku prodávalo za 20.000 korun, další na ručním papíře z Velkých Losin za 149.000 korun. Repliky bible, které nechala Archa 90 zhotovit, jsou k prodeji dodnes.


Foto: Evropská komise
Podle prognóz, které zazněly minulý týden v Senátu na konferenci o migraci, mnozí Češi začínají brojit hlavně proti přistěhovalcům, kteří nepracují a od úřadů pobírají sociální dávky. Dle odborníků na azylovou a migrační politiku by mohly přijít na řadu pouliční protesty a tvrdé xenofobní útoky. Už tak nepříznivou situaci by měl ještě více vyhrotit nový rok, který přinese vlnu zdražování. „Těmto lidem vadí, že se podporují cizinci, kteří do systému nepřispívají,"řekla Lidovým novinám Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně. Cizinci podle ní tu neklidnou atmosféru vnímají a cítí se tady v ohrožení.


Zvučná jména světové hudební scény vystoupí na pražském festivalu Struny podzimu, píše deník MF Dnes. Program nabídne pestrý hudební koktejl. V průběhu října až do konce listopadu v různých pražských koncertních sálech zazní mix různorodé hudby. Vystoupí zde například v Česku oblíbený kontrabasista Avishai Cohen, legendární jazzový saxofonista Charles Lloyd nebo operní pěvec Sir Willard White. V rámci festivalu proběhne také projekt Spotlight, který je určen pro představování mimořádných nových talentů.


Ilustrační foto
Z popudu různých romských organizací a iniciativ se na brněnském výstavišti v pátek uskuteční celoromský sjezd. Na něm by měla vzniknout romská organizace s celorepublikovou působností, která má být platným a právně způsobilým partnerem pro jednání s vládou i dalšími oficiálními subjekty. Komunita Romů dosud takovou organizaci v ČR nemá. Tato akce proběhne za spolupráce Jihomoravského kraje a je reakcí na problémy ve Šluknovském výběžku. „Podle oficiálních čísel je v ČR 240 tisíc Romů, podle neoficiálních odhadů je počet kolem 400 tisíc lidí. Přes tento fakt stále nemají jednotnou organizaci a to se má v Brně změnit." uvedl pro deník Právo jihomoravský krajský zastupitel Viliam Záthurecký.


 Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží
Jedním z dalších návrhů na umístění Muchovy Slovanské epopeje se stala Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat primátor Bohuslav Svoboda. S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John. „Prostor by nám nevadil, je to zajímavé místo,"řekla pro deník Právo mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá také společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Otázkou je, zda by bylo možné vytvořit v budově Hlavního nádraží odpovídající podmínky pro umístění tohoto díla. „Prostor by musel být zrekonstruován způsobem, aby odpovídal vystavení takového uměleckého díla." uvedl pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký.