Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministerstvo spravedlnosti začalo minulý týden jednat s představiteli krajských soudů, aby soudci častěji posílali odsouzené do domácího vězení, protože české věznice jsou přeplněné, píše Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo spravedlnosti začalo minulý týden jednat s představiteli krajských soudů, aby soudci častěji posílali odsouzené do domácího vězení, protože české věznice jsou přeplněné, píše Mladá fronta Dnes. Soudci se novým postupům nebrání, podle nich jsou však možnosti udělování alternativních trestů omezené. Není také jisté, zda by byl dostatek pracovníků probační a mediační služby, kteří by domácí vězně kontrolovali. "Předsedům krajských soudů jsme už natvrdo oznámili, jak jsme na tom. Že další odsouzené už nemáme kam dávat,"řekl listu náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Domácí vězení by se týkalo jen odsouzených, kteří se dopustili méně závažných trestných činů, mají kde bydlet a mohou pracovat. Úředníci odhadují, že by mohlo jít asi o 360 vězňů, někteří z nich by mohli být propuštěni z věznice a v domácím vězení strávit zbytek trestu. Podle Daniela Voláka však ministerstvo nemůže zasahovat do nezávislého rozhodování soudů, uvádí Mladá fronta Dnes. Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek řekl, že soudy se novým postupům nebrání, ale musí rozhodovat podle zákonů, a ty možnosti pro udělení alternativního trestu nebo změnu trestu výrazně omezují. "Nemohou pouštět zločince z vězení jen proto, že je teď pro ně málo místa," podotkl Milan Kohoutek. Pokud by odsouzených v domácím vězení přibylo, muselo by ministerstvo řešit také problém s pracovníky probační a mediační služby, kteří domácí vězně kontrolují. Podle šéfa probační služby Pavla Šterna by však v tomto případě mohli pomoci členové vězeňské služby a justiční stráže. Mladá fronta Dnes uvedla, že kapacita českých věznic je 20.000 míst, ale v současné době si v nich trest odpykává o 3000 lidí více. Dalších 5500 odsouzených do výkonu trestu nenastoupilo, většina z nich se tomu vyhýbá.


Společnost Diag Human, která vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou, umožní Městskému muzeu a galerii Polička na Svitavsku, aby bez rizika exekuce zapůjčilo jedenáct cenných obrazů na jarní výstavu do rakouského Salcburku, informuje deník Právo. Podle listu je firma připravena zaručit se stejným způsobem i některým dalším českým galeriím a muzeím, že nebude usilovat o zabavení jejich uměleckých děl na výstavách v zahraničí. "Máme od firmy (Diag Human) udělenou jakousi výjimku, že naše obrazy nebudou moci být zabaveny," sdělila deníku Právuředitelka poličského muzea Pavla Juklová.


Na zastavení projektu hotelu u pražské Ústřední vojenské nemocnice podle Hospodářských novin vydělají podnikatelé, kteří radili ministru obrany Alexandru Vondrovi. Deník zjistil, že arbitrážní doložka u této stavby je obdobná jako v kauze Diag Human. Už teď je jisté, že aniž by se koplo do země, bude ubytovna zdravotních sester v lepším případě stát 130 milionů korun. Smlouvu předložil exministr obrany Martin Barták a schválila ji úřednická vláda Jana Fischera. Původně měl projekt stát více než šest miliard, stopnul ho až současný ministr obrany Alexandr Vondra. I jeho postup ale prý vyvolává kritiku. Podle zjištění Hospodářských novin totiž většinový podíl v konsorciu, které mělo hotel postavit, zastupují podnikatelé, kteří ministru Vondrovi radili ještě na ministerstvu pro evropské záležitosti.


Elektrárenská společnost ČEZ plánuje do roku 2016 uzavřít uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích na Pardubicku, první dva bloky zřejmě vypne už v roce 2013, informují Lidové noviny. Rozhodnutí ještě není definitivní, pokud by je však společnost uskutečnila, byl by to od roku 1999 první uhelný blok ČEZ odstavený bez náhrady. Elektrárna Chvaletice zaměstnává 230 lidí. O osudu elektrárny by se mělo rozhodnout do konce letošního roku. "V případě přehodnocení koncepce se budeme rozhodovat mezi budoucím prodejem elektrárny, prodloužením provozu dvou bloků do roku 2020 a výstavbou nového zdroje či průmyslové zóny," uvedl ředitel divize výroba ČEZ Vladimír Hlavinka. Chvaletická elektrárna je jednou z nejdražších, které energetická společnost provozuje. ČEZ ji chtěly vyměnit s Energetickým a průmyslovým holdingem za firmu Energotrans, výměna se však neuskutečnila. Firma v minulých letech také zvažovala, že by chvaletické uhelné bloky nahradila paroplynovou elektrárnou, uvádějí Lidové noviny.


Konečná cena za stavbu pražského tunelového komplexu Blanka se možná sníží o dvě miliardy korun na 36 miliard Kč, tunel by mohl být zprovozněn v dubnu roku 2014. V rozhovoru pro deník E15 to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Jednání s Metrostavem má Praha uzavřít tento měsíc podpisem osmého dodatku ke smlouvě, v němž bude termín dokončení i cena. "Pokud se nám podaří cenu snížit o dvě miliardy, tedy na 36 miliard korun, budu to považovat za vynikající výsledek, protože cokoli nad dvě miliardy už by byl zázrak,"řekl deníku primátor. Dodal, že ušetřit lze například na vnitřních obkladech tunelu. "Dohromady jde o 18 hektarů obkládaček," uvedl Bohuslav Svoboda. Podle něj bude cena uvedená v dodatku "konečná a nepřekročitelná". Předpokládaná cena Blanky byla 28 miliard korun, nedávno se však ukázalo, že se zřejmě zvýší na 38 miliard kvůli vícenákladům na most v Troji nebo požadavkům městských částí. Tunelový komplex měl být zprovozněn letos v březnu, to se však nezdařilo. Novým termínem, který bude uveden v dodatku ke smlouvě s Metrostavem, je duben 2014. "Dokonce je předpoklad, že by Blanka mohla být zprovozněna ještě o něco dříve. Ale rozhodně ne později,"řekl primátor Svoboda deníku E15.


"Kupte si zámek za cenu bytu", láká jeden z titulků na úvodní straně Lidových novin. Zámků na podle listu prodej prý přibývá. Často se jich zbavují zahraniční majitelé. Ceny klesly a zájem o ně mají hlavně Češi. Vlastní zámek se dnes dá pořídit i levněji než třeba třípokojový byt ve velkém městě. Ceny totiž začínají od zhruba dvou milionů korun. Například zámek Omlenička na jihu Čech přijde na 1 850 000 korun, kdežto zámek Žehušice u Kutné Hory už na 120 milionů korun. "Některé objekty, které jsou ve špatném stavu, mají zápornou hodnotu. Není to finančně jednoduché, rekonstrukce jsou velmi nákladné," vysvětlil Milan Matějka ze společnosti Intertour, která se na zámky a podobné nemovitosti specializuje. Rekonstrukce zámků jsou i jinak problematické. Vyžadují totiž souhlas památkářů a celá obnova tak může být zdlouhavá a dražší, než si kupci na začátku plánují, varují Lidové noviny.


Foto: Richard Bartz,  Creative Commons 2.5
Agresivita klíšťat letos v Česku lámala rekordy, informuje deník Právo. Podle něj hygienické stanice registrují po letošním létě nejvíce nakažených lidí infikovanými klíšťaty za poslední desetiletí. Někde, jako na příklad na jihu Čech, onemocnělo letos klíšťovou encefalitidou dokonce třikrát více lidí než loni. Letos se klíšťata přitom objevila ve dvou vlnách, přičemž v květnu dosáhla maximální aktivity. Na severu a jihu Čech jich dokonce bylo dvojnásobné množství než obvykle. Podzimní vlna už je slabší, klíšťata jsou teď ale stále aktivní a v přírodě se hojně vyskytují, upozorňuje deník Právo.