Přehled tisku

0:00
/
0:00

Stát chce povolit marihuanu jako lék. Podle Lidových novin se jedná o průlom a expertní skupina rozhodne, zda do konce roku připraví návrh novely legalizující léčebné konopí. Lidem s roztroušenou sklerózou uvolňuje svaly, při chemoterapii a léčbě AIDS mírní bolest a nechutenství. Prokazatelně pomáhá u zhruba 20 diagnóz. Přesto je marihuana na seznamu zakázaných látek a za její pěstování hrozí vězení.

Stát chce povolit marihuanu jako lék. Podle Lidových novin se jedná o průlom a expertní skupina rozhodne, zda do konce roku připraví návrh novely legalizující léčebné konopí. Lidem s roztroušenou sklerózou uvolňuje svaly, při chemoterapii a léčbě AIDS mírní bolest a nechutenství. Prokazatelně pomáhá u zhruba 20 diagnóz. Přesto je marihuana na seznamu zakázaných látek a za její pěstování hrozí vězení. Změnit a umožnit použití konopí pro lékařské a výzkumné účely má novela zákona o návykových látkách. Některé země, jako je Rakousko, Švýcarsko či Izrael, použití konopí k lékařským účelům povolují. V Česku jsou zatím na trhu běžně dostupné jen masti a další přípravky z technického konopí, které jsou méně účinné. Jak uvádí sloupek Lidových novin, není důvod, proč z látek a postupů, jimiž ustavičně rozšiřuje své možnosti lékařská věda, vylučovat právě látku THC. Na dopady je třeba se bez hysterie podívat a srovnat je s dopady jiných rozšířených drog, hlavně alkoholu, nikotinu či tabáku.


Foto: ČTK
Bydlí v nuzných podmínkách nevzhledných paneláků severočeského Šluknova, na samém okraji republiky, v jedné z nejchudších částí země. Přesto platí za bydlení stejné peníze jako mnozí Pražané - až devět tisíc korun měsíčně. Situaci ve výbušném Šluknovském výběžku mapují redaktoři Lidových novin. O tento nepoměr v bydlení se už začala zajímat i policie. A to hlavně proto, že až polovinu z nájmu spolykají lidem žijícím na hranici životního minima platby za teplo. Jeho cena je nejvyšší v republice. Ve Šluknově mají ale takto vysoké účty fatální následky. Romové žijící ze sociálních dávek je nezvládají platit a ženou se do dluhové pasti. Nedostatek peněz se snaží řešit drobnými krádežemi, nelegální prací nebo sběrem surovin, podotýká Martin Šimáček z Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle nájemníků cenu tepla uměle zvedá majitel bytovek, což je trestné. Vlastník paneláků to odmítá a tvrdí, že od výtopny zkrátka kupuje nejdražší teplo v zemi. Na čí straně je pravda zatím policie netuší. Na problému má podíl i Šluknov, který teplárnu i sídliště v polovině devadesátých let prodal soukromé společnosti a tím ztratil vliv.


Zleva Martin Červíček,  Vladislav Husák a Petr Lessy,  foto: ČTK
Policejní špičky jsou v ostré válce. Policejní prezident Petr Lessy vyzval k rezignaci náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. V rozhovoru pro deník Právořekl, že Vaňka dlouhodobě kryl před trestními oznámeními Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu, který měl vydírat podnikatele. Vaněk popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Připustil jen, že Setváka, který byl v letech 2004 až 2007 šéfem brněnské policejní inspekce, v roce 2009 na popud výběrové komise jmenoval vedoucím odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál. Setvák je jedním ze šesti podezřelých ve vyděračské kauze brněnské skupiny expolicistů. Údajně kryl praktiky gangu jako pracovník policejní inspekce. Členové skupiny údajně vydírali podnikatele, uměle na ně vytvářeli kauzy a pak trestní stíhání za úplatky zastavovali. Podle policie skupina vydírala podnikatele od roku 1998 do roku 2010. Kriminalisté evidují dosud 17 případů. Hovoří se o škodě kolem 12 milionů korun. Policejní experti však již dříve uvedli, že počet kauz i škoda mohou být mnohem vyšší. Podle zdrojů blízkých vyšetřování je brněnská kauza svojí nebezpečností a rozsáhlostí srovnatelná se známým případem Berdychova gangu.


Důchody už nebude vyplácet jen stát. Přicházejí penze soukromé. ČSSD hrozí, že nový systém v budoucnu zboří, píše Mladá fronta Dnes. Nové spoření v penzijních fondech, které reforma zavádí, má začít fungovat od začátku roku 2013. Zavedení důchodového spoření představuje největší změnu systému penzí od vzniku Česka. Penzijní fondy teď začnou lovit lidi a přesvědčovat je, aby tuto možnost využili právě u nich. Na rozhodnutí bude přitom mít většina Čechů jen krátký čas. Lidé starší 35 let budou mít na 'životní volbu' jen prvních šest měsíců roku 2013. Za tak krátkou dobu si musí rozmyslet, zda se jim vyplatí vzdát se částí státní penze a vyměnit ji za výnos z penzijního fondu. A rozhodnutí to bude nevratné. Je tu ale jedno významné riziko. Pokud se změní vláda a s ní i podmínky spoření, mohou svého rozhodnutí litovat. Na reformě penzí totiž vláda s opozicí nedokáže najít společnou řeč už od samého začátku. Vyvázat se ze systému státních penzí a část důchodového pojistného si posílat na soukromý účet se totiž nejvíc vyplatí těm, kteří ve státním nejvíc prodělávají - tedy lidem s nadprůměrnými příjmy. Připojištění už v Česku funguje a má ho 4,5 milionu lidí. Potíž je v tom, že lidé spoří málo, průměrně 440 korun měsíčně. To na zajímavou částku v důchodu nestačí. Zavedení druhého spoření má lidi přimět spořit víc, a méně tak v důchodu spoléhat na stát.


Právníci ministerstva vnitra přes léto v tichosti připravili to, o čem politici posledních několik let rádi hovořili, aniž by se odhodlali k činu - sepsali novelu zákona, která zprůhlední stranické účty. A to hlavně ty volební. Jak píší Hospodářské noviny, návrh prochází připomínkovým řízením. Zákon zavádí transparentní účty pro volební výdaje, omezuje výši sponzorského příspěvku na 5 milionů, zpřesňuje nároky na zveřejňování detailních informací o hospodaření, reguluje anonymní kampaně. Navíc by u všech položek musela být napsána jejich obvyklá tržní cena, aby si veřejnost mohla zkontrolovat, zda politici nedostali službu podezřele levně.


Česká televize (ČT) plánuje pro příští rok seškrtání rozpočtu svého prvního programu na výrobu pořadů o 20 procent na 635 milionů korun. Definitivní částka se schvaluje v těchto dnech, píše deník E15. Je to již několikátý pokles v řadě. "Je to největší snížení rozpočtu v historii programu," uvedl výkonný šéf ČT1 Radan Dolejš. Nižší objem peněz se podle E15 projeví na plánech i procesu výroby pořadů v ČT. "Nesaháme na peníze scenáristů, režisérů, ale látky se musí přizpůsobit televizní tvorbě,"řekl E15 Dolejš. Televize na Kavčích horách se dlouhodobě potýká se ztrátou diváckého zájmu o první program. Podle Asociace televizních organizací se podíl ČT1 na sledovanosti pohybuje okolo 15 procent. Finanční situace ČT se navíc může ještě zhoršit - poslanci v úterý schválili novelu zákona o České televizi, která veřejnoprávnímu médiu od příštího roku dovolí vysílat reklamu jen na kanálech ČT2 a ČT4.


Třetina pražských dětí, které měly letos nastoupit do první třídy, do školy nepřijde. Jejich rodiče totiž požádali o odklad školní docházky, píše Mladá fronta Dnes. Místo necelých patnácti tisíc dětí, tak začalo chodit do školy jen deset a půl tisíce. Za posledních pět let výrazně stoupl počet pražských dětí, které si nástup do první třídy odložily. Rodiče žádají o odklad především kvůli hyperaktivitě nebo vadám řeči. Někteří ředitelé se však setkávají i s případy, které jim přijdou sporné. Například rodiče mají dvě děti rok po sobě a chtějí, aby chodily do stejné třídy.


Betlém s větrným mlýnem třebíčského autora Josefa Macholána bude prezentovat Kraj Vysočina a Českou republiku na 36. ročníku mezinárodní výstavy betlémů v Římě. Jak píše Právo, jeho zapůjčení schválila rada kraje navzdory součastným nejistotám v důsledku sporu státu se společností Diag Human. Ta prosadila možnost zabavení uměleckých děl na základě rozhodčího nálezu, podle kterého má Česko firmě zaplatit více než 8 miliard korun. Novodobý betlém byl vyroben v roce 2006 v Třebíči a má 36 figurek. Má koncepci dvojitého kříže s vyjádřením symboliky vztahu - roviny lidské a božské. O úspěšnosti našich tradičních beltémů v Itálii svědčí i řada ocenění.