Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vyslání několika desítek policistů na sever Čech tamní situaci nevyřeší, napětí nezmenší, jen zastraší extremisty na obou stranách a na čas uklidní vyděšené. Jak uvádí sloupek Lidových novin, žádná mimořádná akce nemůže trvat věčně a nekonečné posilování policejní přítomnosti v konfliktních oblastech není řešením. Vláda dlouhodobě selhává, a to bez ohledu na to, zda je levicová nebo pravicová. Od roku 1989 vznikají a přibývají lokality tzv. sociálního vyloučení a exekutiva stále jen přihlíží, případně slibuje.

Foto: ČTK
Vyslání několika desítek policistů na sever Čech tamní situaci nevyřeší, napětí nezmenší, jen zastraší extremisty na obou stranách a na čas uklidní vyděšené. Jak uvádí sloupek Lidových novin, žádná mimořádná akce nemůže trvat věčně a nekonečné posilování policejní přítomnosti v konfliktních oblastech není řešením. Vláda dlouhodobě selhává, a to bez ohledu na to, zda je levicová nebo pravicová. Od roku 1989 vznikají a přibývají lokality tzv. sociálního vyloučení a exekutiva stále jen přihlíží, případně slibuje. Jakékoliv násilné či kriminální jednání nelze tolerovat, avšak jestli víme, že do míst s obrovskou nezaměstnaností se stěhují zadlužení lidé zvyklí žít na dávkách, ani ten největší naiva nemůže tvrdit, že obec nečekají problémy. Radnice nejsou schopny řešit ani nárůst kriminality, ani pomoci těm potřebným. Teď všechny konflikty policie na pár dní zmrazí.


Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zakázat umisťování batolat do kojeneckých ústavů. O děti ve věku do tří let, které žijí v problémových rodinách, by se starali pěstouni, nebo by rodičům s výchovou pomohl asistent. Jak píše Mladá fronta Dnes (MfD), toto opatření by mohlo vést k zániku kojeneckých ústavů. Vloni tato zařízení přijala asi 2000 batolat, což bylo nejvíce od roku 1998. Podle listu muselo ministerstvo před několika dny zasáhnout v případu matky, jejíž dítě chtěli sociální pracovníci poslat do kojeneckého ústavu kvůli tomu, že neumělo jíst tuhou stravu. Matka dostala asistenta a desetiměsíční chlapec mohl zůstat doma. Podle ředitele odboru Miloslava Macely k zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, dalším důvodem k tomuto kroku byl fakt, že v prvních měsících života kojence se vytvářejí nervové spoje, které ovládají emoce. Kojenecké ústavy v tehdejším Československu prosadil v padesátých letech bývalý komunistický prezident Klement Gottwald. Kdysi fungovaly i na Slovensku, ale to je už před lety zavřelo. Lidé z kojeneckých ústavů však jsou přesvědčení, že jejich péče není špatná.


Václav Klaus
Více než polovina lidí - 55 procent - si přeje, aby prezident Václav Klaus po skončení svého druhého funkčního období neodcházel z politického života, čtvrtina se domnívá, že by měl v případě přímé volby prezidenta kandidovat. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Millward Brown, které zveřejnily Lidové noviny. Naopak 44 procent dotázaných má za to, že by se Klaus měl z politické scény stáhnout. Většina lidí zaujímá negativní postoj k možné spolupráci Klause s kontroverzním Ladislavem Bátorou. Druhé funkční období prezidentovi vyprší v březnu roku 2013, Klaus už dříve naznačil, že veřejné dění po tomto datu opustit nechce. Podle politologů má Klaus při svém případném návratu do politiky šanci uspět, ať už se vrátí do ODS nebo založí novou stranu.


Představitelé asociací obnovitelných zdrojů požádali poslance, aby stát podporoval výrobu tepla na úkor elektřiny, úspora by podle nich mohla dosáhnout 1,5 miliardy korun. Píše to deník E15. Tato podpora by navíc měla pomoci teplárenství, které bude muset čelit zdražování surovin a investicím do rozvodů tepla. Finance na podporu výroby tepla chtějí asociace získat zavedením příspěvku k ceně elektřiny. Poslanci budou nový zákon o podporovaných zdrojích energie projednávat v příštích týdnech. Nový návrh se týká především výroby tepla z biomasy, ale prospěšný by mohl být také například pro geotermální energii. Úspory bude možné dosáhnout díky efektivnějšímu využívání biomasy beze ztrát, které nastávají při kondenzační výrobě elektřiny.


Projekt povinného převodu všech důchodů na bankovní účty, na který upozornila


Pěstitelé chmele mají potíže s prodejem úrody. Jak uvádí Hospodářské noviny, letos očekávaná úroda vysoce kvalitního chmele zřejmě zůstane zčásti na polích. V Česku i jinde ve světě klesá spotřeba piva, do produkce chmele se už pouští také Čína, pivovary mají navíc i zásoby z minulých let a pěstitelům se v této situaci nepodaří veškerý zasázený chmel za odpovídající cenu prodat. V Česku se loni na více než pěti tisících hektarech sklidilo skoro 8 tisíc tun chmele. Pěstitelé už dnes vyvážejí na 80 procent své produkce za hranice, zvýšit export se ale nepodaří. Ve světě panuje podobný přebytek této pivovarnické suroviny. Česko je produkcí chmele na třetím místě na světě. Plochy oseté chmelem ale snížili pro letošní rok i oba největší hráči - Německo a Spojené státy.


Přichází obrat. Zatímco v posledních letech se první třídy zdaleka nezaplňovaly, teď se základní školy připravují na nebývalý nápor. Jak píše Právo, prvňáčků proti loňsku přibude 5500, přičemž dětí ve školách bude dál výrazně přibývat. V novém školním roce se tak po několika letech poprvé zastaví propad počtu žáků na základních školách. Do těch totiž dorazila vlna babyboomu z předchozích let, kdy začaly mít první děti silné ročníky z let 1975 až 1980. Jejich ratolesti teď dorůstají do školního věku. Celkově letos první třídy přivítají 101 tisíc nových záků. Ředitelé škol jsou připraveni. Mnohde otevřou nové třídy. V nadcházejících letech však může nastat problém. Mohou chybět jak učitelé, tak finance i prostory.


Foto: Česká televize
Český lékař Michal Dubský z pražského IKEM zachránil dvacítku lidí před amputací. Teď ho jako vůbec prvního lékaře z Česka ocenila Americká diabetologická asociace na nedávném mezinárodním kongresu v San Diegu. Jak píše deník Právo, cenu mu udělila za léčbu tzv. diabetické nohy transplantací vlastních kmenových buněk. Lékař Dubský ve své práci prokázal relativně vysokou úspěšnost této metody ve srovnání s nejčastějšími léčebnými postupy. S týmem IKEM má za sebou zatím 25 zásahů u pacientů s nejtěžším stadiem nemoci, jimž akutně hrozilo odnětí končetiny. 21 z nich autotransplantace kmenových buněk před amputací zachránila. Práce českého lékaře byla oceněna jako nejlepší v konkurenci asi tří tisíc přihlášených odborných prací z celého světa. Léčba diabetické nohy, jedné z komplikací diabetu, je ve Spojených státech samostatný lékařský obor, proto jde o zcela mimořádné uznání pro českou medicínu.