Přehled tisku

Foto: Stefan Devor / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Ministerstvo vnitra vložilo do připravované novely zákona o elektronických komunikacích ustanovení, podle něhož budou provozovatelé komunikačních sítí muset poskytovat provozní a lokalizační údaje z mobilních telefonů a internetu vedle policie také civilní kontrarozvědce a Vojenskému zpravodajství, píše deník Právo.

Foto: Stefan Devor / Stock.XCHNG
Ministerstvo vnitra vložilo do připravované novely zákona o elektronických komunikacích ustanovení, podle něhož budou provozovatelé komunikačních sítí muset poskytovat provozní a lokalizační údaje z mobilních telefonů a internetu vedle policie také civilní kontrarozvědce a Vojenskému zpravodajství, píše deník Právo. Vláda by se novelou měla zabývat koncem září. List uvedl, že požadované údaje prozradí kromě kontaktů dotyčného člověka také jeho každodenní pohyb, jak jej zachytí technika operátorů, a to až o půl roku zpátky. Poslanci za ODS Marek Benda a Jan Vidím se shodli, že tajné služby by měly mít k těmto údajům přístup jen za velmi přísných podmínek. "Muselo by to mít stejný režim jako odposlechy,"řekl listu Marek Benda. Mluvčí BIS Jan Šubrt možné zneužití těchto údajů odmítl. "Nechceme to jen tak, ale se souhlasem soudce jako v případě odposlechů," uvedl mluvčí. Podle něj jsou pro BIS provozní a lokalizační údaje velmi důležité a v některých případech jsou prý cennější než samotný obsah rozhovoru, uvádí deník Právo. Novela zákona o elektronických komunikacích reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který v květnu konstatoval, že policie získávání telefonních výpisů nadužívá, a tento institut prolamující právo na soukromí zrušil. Podle novely budou mít operátoři povinnost uchovaná data řádně zabezpečit proti zneužití, a také bude přesně určeno, že data se mají uchovávat po dobu šesti měsíců. "Novela trestního řádu omezuje možnost vyžadovat provozní a lokalizační údaje jen pro účely trestního řízení vedeného pro úmyslný trestní čin s horní hranicí trestní sazby nejméně tři roky,"řekl deníku Právo mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.


Jaroslav Barták
Na lékaře Jaroslava Bartáka, který čelí čtyřem trestním oznámením pro zbití, znásilnění a napadání svých asistentek, podala v pondělí trestní oznámení pátá dívka. Také ona pro něj pracovala jako asistentka, informuje Mladá fronta Dnes. Lékař, kterému hrozí až čtyři roky vězení, svou vinu odmítá a tvrdí, že ženy byly prostitutky a že jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat. "V tuto chvíli je tam pět poškozených žen, všechny u něj pracovaly,"řekla dozorová státní zástupkyně z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jitka Rybenská. Policie podle ní prověřuje podezření z trestných činů omezování osobní svobody, sexuálního nátlaku a nebezpečného pronásledování, za což mu hrozí až čtyřleté odnětí svobody. Jaroslav Barták však zatím nebyl obviněn, uvádí Mladá fronta Dnes. Dívka, která podala páté trestní oznámení, listu v minulých dnech týrání popsala. "Popadl mě za vlasy a srazil na zem. Začal mě kopat a přitom řval. Brečela jsem a prosila, ať mě nechá. Pak mě napadlo: zabij mě, ať už všichni zjistí, jaký jsi ďábel," uvedla žena. List napsal, že policie získala v posledním roce řadu svědectví o tom, že vlivný lékař Barták "ohánějící se kontakty do nejvyšších pater justice či politiky" své asistentky trýzní. Jednu z nich údajně vylákal pod záminkou pracovní cesty na Filipíny, kde ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí. Jaroslav Barták už kvůli násilí na mladých ženách jednou skončil před soudem. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil před pražským Michnovým palácem svou asistentku Lucii Ř. Případ skončil před soudem, kde žena přijala odškodnění, informovala Mladá fronta Dnes.


Každý nezletilý pacient bude podle připravovaného zákona potřebovat souhlas rodičů ke všem lékařských zákrokům, upozorňují Lidové noviny. Někteří lékaři, hlavně Liga lidských práv, se proti tomu bouří. Může totiž nastat situace, že pokud například sedmnáctiletému pacientovi bude chtít lékař vytrhnout zub, bude potřebovat souhlas rodiče. Podle Ligy lidských práv je to snížení práv pacienta. Další novinkou má být také to, že lékař může odmítnout pacienta, který nedbá jeho rad a nedodržuje léčebný režim. Podle Ligy lidských práv je tento bod snadno zneužitelný. Ministerstvo zdravotnictví ale oponuje, že možnosti pro lékaře jsou v tomto případě přísně omezené, uvádějí Lidové noviny.


Dceřiné firmy Českých aerolinií (ČSA) skončily loni se ztrátou přes 100 milionů korun. V roce 2009 byly přitom tyto společnosti ziskové. Píše to Mladá fronta Dnes, která získala údaje z výroční zprávy. Největší propad zaznamenala firma Czech Airlines Handling, starající se například o odbavení cestujících i letadel, jejíž ztráta dosáhla téměř 80 milionů korun. Czech Airlines Technics zabývající se údržbou a opravami letadel zaznamenala ztrátu 44 milionů korun a Holidays Czech Airlines provozující charterové lety 28,1 milionu korun. "Výsledky roku 2010 naznačují, že činnost Czech Airlines Handling představuje perspektivní oblast podnikání,"řekl listu jednatel firmy Marek Štolba. Podle něj se společnosti podařilo udržet stávající zákazníky i přilákat na své služby další aerolinky. Aerolinky vyčlenily do dceřiných společností provoz letiště, pravidelnou přepravu, chartery, odbavování letadel i cestujících a údržbu strojů. Společnosti chce na úvěr od komerčních bank odkoupit Český aeroholding, do něhož stát vloží do konce roku 2012 akcie ČSA a Letiště Praha. Cena transakce není známa. "Ztráty dceřiných firem nejsou ve výroční zprávě bohužel dostatečně vysvětleny. Ale zejména u handlingu je to pro mě nepochopitelné, že jsou v minusu," uvedl analytik Jan Procházka. Podle něj nyní alespoň existuje přehled o tom, jak si které části budoucího holdingu stojí. "Pokud by jejich ztráty pokračovaly, nemají právo na další existenci," upozornil v Mladé frontě Dnes analytik Jan Procházka.


Česká mincovna plánuje zavést prodejní automaty na zlato, ještě letos by se mohly objevit na letištích, v kasinech a v nákupních zónách velkých měst, informují Hospodářské noviny. Podobné automaty už fungují na mnoha místech světa. V současné době zájem o zlato sílí také v Česku, kde za něj lidé utrácejí desítky milionů korun denně. "Kromě zlatých cihliček budeme v automatech nabízet i další produkty jako medaile a mince,"řekl listu ředitel České mincovny Radek Šulta. Ceny by podle něj měly být podobné těm, za které mincovna toto zboží prodává na internetu. První automat Gold To Go vznikl v roce 2009 v Německu, od té doby jich stejnojmenná firma instalovala celkem sedmnáct, mimo jiné v Dubaji či v Londýně. Radek Šulta potvrdil, že současný prodej zlata je rekordní. "V pátek jsme prodali zlato za 30 milionů korun," uvedl a dodal, že jedna zákaznice nakoupila zlato za sedm milionů korun, což byla pro mincovnu nejdražší jednorázová objednávka v historii. Sklady jsou však prázdné a lhůty se posouvají na druhou polovinu září.


Řidiči koupili do konce července české dálniční kupony v hodnotě 2,8 miliardy korun. Podle údajů Státního fondu dopravní infrastruktury je to o pět procent více než ve stejném období loňského roku, uvádí deník E15. Z celkového množství 5,6 milionu známek, které byly vyrobeny pro letošní rok, se zatím prodalo 3,6 milionu kusů. Ministerstvo dopravy navrhuje, aby se od příštího roku cena kuponů zvýšila, u celoročních by měla vzrůst o 300 korun na 1500 korun. Nejdražších ročních známek se podle listu zatím prodalo o 90.000 více než loni, nejlevnějších desetidenních o 60.000 více. Zatímco prodej celoročních kuponů vrcholí v lednu, desetidenní známky jdou nejvíce na odbyt o prázdninách. Podle Igora Siroty z Ústředního automotoklubu ČR je to tím, že Poláci, Slováci a Němci letos více cestují a Česko ve většině případů slouží jako tranzitní země, píše deník E15.