Přehled tisku

Martin Knetig (Foto: Regatta)
0:00
/
0:00

Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS, podle policie sháněl "černé" peníze pro ODS, píší Lidové noviny.

Martin Knetig,  foto: Regatta
Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS, podle policie sháněl "černé" peníze pro ODS, píší Lidové noviny. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Martin Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, Martin Knetig na něj tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci. "Mohu potvrdit, že detektivové protikorupční policie ve středu obvinili 38letého muže z trestného činu nepřímého úplatkářství,"řekl Lidovým novinám mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Martinu Knetigovi hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení. Jeho tehdejší nadřízený, exministr Drobil, nechtěl obvinění příliš komentovat. "Neznám obsah obvinění, takže se k němu nemohu vyjádřit,"řekl Lidovým novinám Pavel Drobil. I on sám byl v hledáčku protikorupční policie, když čelil podezření, že chtěl uplatit Libora Michálka. Nakonec ale byl jeho případ za podivných okolností odložen, píše list.


Deník Právo si všímá rozepří, které údajně rozdělují Občanskou demokratickou stranu v souvislosti s právě probíhajícím festivalem Prague Pride 2011. Také spory o kontroverzního státního úředníka Ladislava Bátoru, ale hlavně o průvod homosexuálů v Praze dle deníku skutečně rozdělují ODS. Podle Václava Klause vedení strany nepochopitelně mlčí a nehájí konzervativní hodnoty. Tím prý vytváří prostor pro krajní pravici. Prezident Klaus to napsal v dopise šéfovi ODS na Vysočině, europoslanci Ivu Strejčkovi. Zdejší regionální rada ve svém prohlášení kritizovala pražského primátora Bohuslava Svobodu, který nad festivalem Prague Pride 2011 převzal záštitu. Šéf ODS a premiér Petr Nečas považuje celou debatu za dětinskou a hysterickou a nemíní se jí účastnit. Jak ale dodal, měl primátor Svoboda jako konzervativec záštitu nad akcí zvážit. Sám by jí podle svých slov podporu neudělil, cituje deník Právo.


Foto: Ministerstvo obrany ČR
Česku se podle deníku E15 otevírá příležitost odprodat všechny nepotřebné letouny L-159, které před lety pořídila armáda. Poptávka z Iráku je nakonec větší, než se původně předpokládalo. "Iráčané se zajímají o odkoupení až 36 letadel. Pokud budeme úspěšní, česká armáda se zbaví úplně všech, která před několika lety vyřadila z výzbroje a od té doby jsou zakonzervovaná v hangárech,"řekl E15šéf Aera Vodochody Ladislav Šimek. Dosud se hovořilo o tom, že irácká armáda chce nejvýše 24 podzvukových strojů. Česká strana se snaží letadla neúspěšně prodat již několik let. Jednání s Irákem se zatím jeví nejnadějněji, smlouva ale ještě není dojednána. Součástí balíku doprovodných projektů, služeb a výhod je podle E15 možnost uzavření barterového obchodu. "Po technické i cenové stránce je česká nabídka bezkonkurenčně nejlepší. Navíc obsahuje i benefity, jako je například možnost úhrady nikoli penězi, ale dodávkami ropy," cituje E15 Ladislava Šimka. Výměně L-159 za ropu by se nebránil ani člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Antonín Seďa. "Barterové obchody se s Irákem a dalšími zeměmi uzavíraly už za minulého režimu,"řekl listu E15 poslanec Seďa. Pokud ale podle něj vláda výměnu dohodne, měla by armádě poskytnout finanční kompenzaci. "Obrana by z takového obchodu nic neměla. A peníze přitom potřebuje," dodal Antonín Seďa.


Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podle Mladé fronty Dnes před třemi týdny řešil mimořádný případ. Pomohl zachránit 22letou Češku Lucii, kterou zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař Jaroslav Barták, na Filipínách. Vylákal ji tam pod záminkou pracovní cesty a podle svědectví ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí. Když se Schwarzenberg o případu dozvěděl, zalarmoval tamního velvyslance, který Lucii pomohl, píše list. O případu se ministr dozvěděl od přítele zadržované dívky. "Od své partnerky dostával textové zprávy na mobilní telefon, z nichž nabyl oprávněnou obavu o její zdraví. Takže jsem to začal okamžitě řešit. Vyrozuměli jsme pana velvyslance Rychtara, který se obratem ujal celé věci a dívce pomohl,"řekl ministr Schwarzenberg Mladé frontě Dnes. Velvyslanec ve filipínské Manile Josef Rychtar mladou ženu zadržovanou na malém ostrově Badian Island podle deníku nechal odvézt do Manily, zajistil jí náhradní doklady a zařídil odlet do Evropy. Lucie, kterou si lékař a prezident modřanské kliniky najal na konci června jako asistentku, podala výpověď, píše Mladá fronta Dnes a dodává, že Jaroslav Barták před jejími otázkami utekl.


Foto: Touax
Podle Hospodářských novin jsou posledním hitem českých obcí plechové školy a školky. Důvodem budou pravděpodobně malé náklady. "Kontejnerové" školy a školky vyjdou až o 30 procent levněji než kamenné stavby, a firmy, které je staví, hlásí rekordní zájem. Jan Petr ze společnosti Touax odhaduje nárůst poptávky až o 150 procent. Další výhodou je rychlost, s jakou je možné stavby postavit. Montované plechové školy a školky jsou populární například v Německu, v Rakousku, Francii nebo Finsku. "Například do Německa jsme dodali už stovky projektů,"řekl listu Jan Petr ze zmíněné společnosti. Tam si je ale obce od firem obvykle jen na určitou dobu pronajímají. Když se demografický vývoj otočí, "plechové stavby" zase vrátí. České obce ale o pronájem zatím přílišný zájem nemají a "domečky" si raději pořizují do osobního vlastnictví, konstatují Hospodářské noviny.


Hana Hegerová
Zpěvačka Hana Hegerová definitivně ukončila svou pěveckou kariéru. Popřela, že by za jejím rozhodnutím byly vážné zdravotní problémy. Chce se prý zbavit stresu. Nevyloučila však, že v budoucnu vystoupí jako host v programu někoho jiného. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Rozhodla jsem se, že už nechci. Nechci už zpívat, nechci už vystupovat veřejně. Chci se zbavit stresu. Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně,"řekla deníku legendární šansoniérka. Hana Hegerová už v týdnu zrušila své chystané podzimní turné včetně koncertu k vlastním osmdesátinám. Jako důvod byly uváděny zdravotní potíže. Podle zpěvaččiny manažerky Dany Skalové trpí Hana Hegerová dlouhodobými problémy pohybového ústrojí. V poslední době vystupovala jen výjimečně, při koncertech se vždy opírala o hůlku. "Prodělala jen malý chirurgický zákrok. Detaily sdělovat nemůžu, to je její soukromá věc. Ale to, co se píše v bulváru, že jí našli nějaké nádory, to je nesmysl. Neměla ani žádnou šíleně těžkou operaci,"řekla Mladé frontě Dnes Dana Skalová.