Přehled tisku

Foto: Štěpánka Budková
0:00
/
0:00

Deníky ve svém pondělním čísle informují o závěru Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byly v sobotu slavnostně vyhlášeny ceny. Tu hlavní, Křišťálový globus, získal izraelský film Restaurátor. Jak napsaly Hospodářské noviny, hlavní porota festivalu vedená oscarovým maďarským režisérem Istvánem Szabó snad ještě nikdy tak nevsadila na vytříbené a uměřené civilní herectví jako v tomto roce.

David Morse,  foto: ČTK
Deníky ve svém pondělním čísle informují o závěru Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byly v sobotu slavnostně vyhlášeny ceny. Tu hlavní, Křišťálový globus, získal izraelský film Restaurátor. Jak napsaly Hospodářské noviny, hlavní porota festivalu vedená oscarovým maďarským režisérem Istvánem Szabó snad ještě nikdy tak nevsadila na vytříbené a uměřené civilní herectví jako v tomto roce. Ve všech hlavních kategoriích jednoznačně vyzdvihla výrazné herecké výkony, jimiž graduje jinak téměř minimalistický děj. Plně to potvrdily obě herecké kategorie. Cenu pro nejlepšího herce a herečku převzali Američan David Morse za roli vzteklého burana v dramatu Spoluautor a dánská "shooting star" Stine Fischer Christensenová za roli introvertní studentky ve filmu Neviditelná. Deník připomíná, že uznání poroty získal i slovensko-český film Cigán režiséra Martina Šulíka. Porota ocenila jeho "neobvyklý a nestereotypní přístup k důležitému sociálnímu tématu". Snímek zachycuje život romské komunity a překážky, které stojí v cestě mladým Romům, kteří se snaží z tohoto světa osvobodit.

Foto: Štěpánka Budková
Deníky však na karlovarský festival nepějí jen samou chválu. Lidové noviny upozorňují, že pořadatelé se velmi dobře postarali o akreditované novináře. Běžný návštěvník však takový servis zdaleka neměl. Nezbývalo mu než dlouhé hodiny stát ve frontě na lístky, dobře nefungovaly ani třídenní festivalové pasy, kde si mohl jejich majitel objednat vstupenku prostřednictvím SMS. O atmosféře Karlových Varů by se slušelo napsat spíš dlouhou reportáž, než se omezit na jeden odstavec, píše autor. Slunečné počasí a občasné průtrže mračen jen podtrhly letní atmosféru a prázdninovou náladu festivalu. Běžný filmový návštěvník tak ani nemusel postřehnout potěmkinovský charakter "světoznámých lázní". Občané Karlových Varů si ale v posledních volbách vybrali občanskou iniciativu s protimafiánským programem a naděje, které vložili do nového vedení radnice, nejsou prý ještě docela ztraceny, píší Lidové noviny.

Foto: Štěpánka Budková
Filmová kritička Mirka Spáčilová se v komentáři Mladé fronty Dnes pozastavuje nad postojem některých českých filmových tvůrců, kteří si zřejmě myslí, že mají právo na státní podporu pro vznik svých děl. Ukázalo se to podle ní na jedné z akcí, které provázely festival v Karlových Varech. Při debatě o financování české kinematografie zazněla i slova jednoho z režisérů, který si stěžoval, že pro svou prvotinu nedostal podporu od Státního fondu kinematografie. Nechme stranou fakt, že dostal peníze odjinud, píše autorka, a že na jeho film dosud přišlo jen osm set lidí. Lze mávnout rukou i nad výrokem, že "stát má podporovat filmy, které by jinak nevznikly". Podle základní logiky by měl ale podporovat hlavně filmy dobré. Věta "Tvůrce má právo..." se ale pominout nedá. Možná by měli zneuznaní čeští mistři navštívit jinou akci, která probíhala na karlovarském festivalu. Na setkání hollywoodských filmařů by si nikdo netroufl říct: "Jsem umělec, pomozte mi, je to vaše povinnost," uvádí Mladá fronta Dnes.

Foto: Štěpánka Budková
A k MFF v Karlových Varech se vrací i deník Právo. Sumarizuje karlovarský festival v číslech. V mnoha ohledech lámal rekordy. Akreditovalo se na něj 12 033 lidí, tedy o tisícovku víc než loni. Prodalo se rekordních 126 302 vstupenek a do Divácké ceny Práva odevzdalo svůj hlas přes 70 tisíc diváků. Nejvýše přitom ohodnotili snímek Matěje Mináče Nickyho rodina, příběh sira Nicholase Wintona, který zachránil šest stovek židovských dětí před holocaustem.


Silničáři při opravách na dálnici D1 věští kolaps, uvádějí Lidové noviny. Stačilo malé vzdutí panelu na dálnici na konci června, aby se vzápětí utvořila až sedmikilometrová kolona aut. A to není nic proti tomu, co nás čeká, až se příští rok začne na dálnici postupně rekonstruovat 160-tikilometrový úsek. Uzavřeno přitom bude za plného provozu vždy až sedm kilometrů dálnice. V každém směru se navíc bude jezdit jen v jednom pruhu. Silničáři proto bijí na poplach. Podle nich půjde o akci, kterou Česká republika ještě nezažila. Chtějí proto, aby policie české řidiče ukáznila. Na nejhorší se při opravě D1 chystají autodopravci. Podle tajemníka největšího sdružení přepravců ČESMAD Martina Špryňara budou dopravci hledat daleké objízdné trasy, než aby riskovali mnohahodinové kolony na dálnici. Většina dopravy se tak přesune na Královéhradecko. Starostové tamních obcí se už teď začínají obávat, jaký dopad to pro ně bude mít.


Foto: Tomáš Adamec,  Český rozhlas
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvolní letos na provoz specializovaných center o půl miliardy víc, než doposud navrhovala. Podle Hospodářských novin by tak celkem na léčbu vážně nemocných pacientů mělo jít přes pět miliard korun. VZP původně chtěla nemocnicím na léčbu sklerotiků, onkologických pacientů nebo revmatiků přispět stejnou částkou jako v roce 2009. Lékaři ale podle HN kvůli finanční nejistotě už v polovině roku odmítali některé vážně nemocné pacienty léčit. Vedení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze tak třeba pozastavilo přijímání pacientů v centru pro roztroušenou sklerózu. "Nakonec to dopadlo rozumně. V minulém týdnu se nám podařilo s pojišťovnou domluvit, že dostaneme stejný objem peněz jako v roce 2010. Proti původním návrhům je to o mnoho lepší. Vypadá to, že s tím nějak vyjdeme,"řekla deníku ředitelka plzeňské fakultní nemocnice a předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. "Pojišťovna v těchto dnech s jednotlivými zdravotnickými zařízeními jedná a dodatky aktualizujeme dle roku 2010," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.


John Mayall
Lidové noviny píší o koncertě dvou velkých osobností. V úterý 12. července v pražském Kongresovém centru zahrají "král blues" B. B. King a John Mayall. Koncert je podle deníku dokladem toho, že na legendární muzikanty má Praha z pekla štěstí. V seznamu Mayallových koncertů totiž nenajdeme žádný jiný společný termín, kdy by se tyto dvě legendy setkaly. Veterán britského blues i ve svých sedmasedmdesáti letech zvládá celé turné bez cizí pomoci. Pro české fanoušky, které tak dobře zná z mnoha minulých návštěv, si ale připravil něco onačejšího. Není zrovna běžné, aby hvězda jeho formátu dělala předskokana, píše deník. Když už se ale má Mayall před někým ohnout, pak jedině před bluesovým králem. A tím je pořád mississippský rodák B.B.King. Hlavní město tedy zažije nejen generační výměnu bluesových názorů, ale také symbolické setkání dvou kultur, které blues udržely při životě: anglické a americké.


Slapská přehrada,  foto: CzechTourism
Vodní záchranáři varují: na Lipně pozor na vlny, na Slapech na skály. Píše o tom deník Právo. Za hlavní rizika, která přitom hrozí na českých vodních nádržích, považují podceňování přírodních podmínek a naopak přeceňování vlastních sil, případně nadměrné pití alkoholu. To stojí každoročně několik lidí život. Záchranáři se setkávají i s případy, kdy rodiče podcení nebezpečí a pošlou na vodu na nafukovacím člunu i samotné děti bez záchranné vesty. Podle záchranáře z Českého Krumlova Milana Bukáčka může taková neopatrnost mít fatální následky. Bukáček spolu s kolegy z Českých Budějovic dohlíží na bezpečí návštěvníků na Lipně. Už třetím rokem se tu nikdo neutopil. Je to důsledek prevence, kdy záchranáři varují lidi i při změnách počasí, ještě dřív, než jsou ohroženi. Právě velmi rychlé změny počasí znamenají na Lipně nejvážnější nebezpečí. Horší bilanci mají záchranáři na Slapech. Zde už si alkohol letos vyžádal jednu oběť. Lidé by taky neměli lézt po okolních skalách, které se drolí, a skákat z nich do vody. U přírodních koupališť se nikdy neví, co se skrývá pod hladinou.