Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nejlépe k maturitám připravilo studenty soukromé gymnázium PORG, které vede Václav Klaus jr. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, jeho žáci měli při státních maturitách vedle samých jedniček jen dvě dvojky.

Foto: ČTK
Nejlépe k maturitám připravilo studenty soukromé gymnázium PORG, které vede Václav Klaus jr. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, jeho žáci měli při státních maturitách vedle samých jedniček jen dvě dvojky. Údaje o tom, jak si vedly nejlepší střední školy u státních maturit, zveřejnil ministr školství Josef Dobeš. Do první desítky se probojovalo hned šest pražských škol. Naopak nekvalitní školy nechce ministerstvo zveřejnit. Rodiče, kteří vybírají dětem střední školu, si tak sami musí zjistit, zač škola vlastně stojí. Ministr pouze prozradil, že u jedenácti škol přesáhla neúspěšnost studentů u státních maturit 70 procent. Podle ředitele Cermatu Pavla Zeleného maturity ještě ukázaly, že s češtinou jsou na tom nejlépe studenti v Hradci Králové, nejlepší matematici jsou na Vysočině a cizí jazyky nejlépe zvládli studenti z Prahy.


Petr Nečas  (vlevo) a david Cameron,  foto: ČTK
Britský premiér David Cameron při své návštěvě Prahy slíbil svému českému protějšku Petru Nečasovi, že Velká Británie pomůže při vyšetřování korupce při nákupu stíhaček gripen. Informují o tom Hospodářské noviny. Premiér Nečas totiž tento týden obvinil Británii, že ačkoliv prý má k deset let starému případu informace, nechce je poslat do Česka. Cameron přislíbil, že zjedná nápravu. Nečas ho přitom ujistil, že mu nejde o to, jakou úlohu v této kauze sehrály britské firmy, ale chce, aby se vyšetřilo, jakou roli v tom mají čeští občané, kteří se na získání gripenů podíleli. A zda tu došlo k porušení zákona. O tom, že zrušený tendr na nákup stíhaček z let 2001 a 2002 byl zmanipulovaný, se hovořilo od začátku. Česká policie však žádné důkazy o korupci nezjistila, připomíná deník.


Martin Barták
Bývalý ministr obrany Martin Barták, který čelí podezření, že žádal o úplatek v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko, pracuje pro miliardáře Tomáše Chrenka. Píšou to Lidové noviny. List už ve středu uvedl, že Chrenek zaměstnal bývalého šéfa protikorupční policie Libora Vrbu. Vrba u policie vedl úřad, který vyšetřuje předražené armádní zakázky, v nichž Barták čelí podezření z korupce. Podle listu oba muži disponují množstvím citlivých informací ze svých předešlých zaměstnání a mají i řadu důležitých kontaktů. Vrba ani Barták nechtěli své nynější působení komentovat. Bartákovu kauzu rozpoutal někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.


Policie prověřuje velitele armádní základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřího Pláška. Čelí trestním oznámením pro majetkové delikty a zneužití pravomoci veřejného činitele. Hospodaření základny prověřuje také Inspekce ministra obrany, která vyčíslila škody jen od roku 2007 na deset milionů korun. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Pláška za 17 let, kdy stojí v čele bystřické základny, kontrolovaly komise ze štábu mnohokrát a většinou s vynikajícím hodnocením. Kontrola hospodaření opouštěla podle deníku brány zámečku v Bystřici i pár týdnů před přepadovkou inspekce. A opět se prý nesetkala s nesrovnalostmi, které objevila později Inspekce ministra obrany. Policie podle MfD vyšetřuje plukovníka i kvůli předraženým zakázkám, které byly údajně šity na míru farmaceutickým firmám, s nimiž prý Plášek navázal za léta svého působení na základně nadstandardní vztahy.


Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se opřel do Čechů, uvádějí Lidové noviny. Označil je za tuneláře a práskače. Rád by změnil český znak, v němž se vyjímá dvouocasý lev. "Že bychom byli nějaké lví povahy, to jsem prozatím nezjistil," uvedl Schwarzenberg. O tom, jak by měl znak vypadat, žertoval ministr už koncem května při své cestě do Spojených států. "Krteček by mohl být v českém znaku, od přírody totiž dělá tunely,"řekl v texaském Houstonu, kde pózoval s maketou krtečka, který letěl v raketoplánu Endeavour do vesmíru. Nyní svou úvahu ještě rozvedl. Krteček je podle něj nesmírně oblíbený, známý všude ve světě a je to jediné zvíře, které tuneluje. "To je opravdu pravý odznak naší země,"řekl Schwarzenberg. A místo orlice bychom podle něj do znaku měli přidat oblíbenou postavičku z pohádek o Krakonošovi - sojku práskačku, uzavírají Lidové noviny.


Hospodářské noviny komentují nákupy předražených lékařských přístrojů. Když pacifikoval ministr zdravotnictví Leoš Heger doktory zapojené do akce Děkujeme, odcházíme, sliboval, že zkrotí marnotratnost ředitelů nemocnic, s jakou nakupují drahé a často nevyužité přístroje. Lékaři jsou zpátky v práci, bitvu s divokým nákupem špičkové techniky ale ministerstvo prohrává. Je do něj totiž zapleteno příliš mnoho politiků, včetně krajských hejtmanů, kteří nehledí dál než k nejbližším volbám. Nejnovější model magnetické rezonance, vzdálený od bytu pacienta jen pár stanic autobusem, je totiž skvělý volební magnet. A pro manažery nemocnic zdroj bezpracných provizí. Do jakých konců může pořizování drahých a málo využitých přístrojů dospět, zkoumají teď v Ústeckém kraji policejní vyšetřovatelé. Holding Krajská zdravotní, v jehož vedení sedí politici ČSSD a ODS, totiž dokázal jeden počítačový tomograf nakoupit o dvacet milionů dráž než pražská Nemocnice Na Homolce. Zbytečně utracené peníze vyšetřovatelé odhadují na 120 milionů.


Bývalý sbormistr pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský, odsouzený za zneužívání nezletilých dívek, byl v úterý podmíněně propuštěn z vězení. Píše to deník Právo. Soud Kulínskému udělil trest 5,5 roku odnětí svobody, sbormistr si po uplynutí poloviny této doby podal žádost o propuštění. Obvodní soud pro Prahu 6 jeho žádosti vyhověl. Státní zastupitelství proti tomuto rozhodnutí podalo stížnost, později ji ale zřejmě vzalo zpět. Kulínský zatím s médii odmítá komunikovat. Slavný pěvecký sbor Bambini di Praga založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata - Dětský pěvecký sbor tehdejšího Československého rozhlasu. Kulínský junior, který vystudoval dirigování na brněnské JAMU, se ujal hlavního oddělení souboru už ve svých 18 letech, píše deník.


Ilustrační foto
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary letos přichází s novinkou. Návštěvníci 46. ročníku budou moci z jedné filmové projekce na druhou projíždět na zdarma zapůjčených kolech. Festivalové půjčovny jízdních kol budou umístěny u Thermalu, Grandhotelu Pupp a také stanového městečka. Vlastníci filmových akreditací si budou moci kolo půjčit na první hodinu zdarma, za další hodinu pak zaplatí stokorunu. Informuje o tom deník Právo. Po dlouhých letech se také začne promítat v letním kině za Poštovním dvorem. Vše je tu už připraveno pro první hosty. Festival začíná 1. července.