Přehled tisku

Foto: Vláda ČR
0:00
/
0:00

Pod titulkem Danajský dar uvažuje deník Právo o politických preferencích českých voličů, jak je zjistil nedávný průzkum Stem. Levice, tedy ČSSD a KSČM by dohromady měla ústavní většinu. Lídři obou stran ale koalici na vládní úrovni odmítají.

Foto: Vláda ČR
Pod titulkem Danajský dar uvažuje deník Právo o politických preferencích českých voličů, jak je zjistil nedávný průzkum Stem. Levice, tedy ČSSD a KSČM by dohromady měla ústavní většinu. Lídři obou stran ale koalici na vládní úrovni odmítají. "Musejí přitom vědět," píše autor úvahy, "že kdyby se jim taková příležitost po dalších sněmovních volbách naskytla a oni by ji zahodili, mohli by se tvrdě rozejít s očekáváním většiny svých voličů." Deník také uvádí, že Nečasova vláda fakticky působí jako PR tým pracující na drtivém vítězství levice. "Bratrské vztahy v rámci jednoho politického proudu neexistují ve chvíli, kdy si strany konkurují.A to je případ ČSSD a KSČM. Jenže vidina obrovské moci je příliš lákavá," píše deník. Jeden podle deníku bude muset ustoupit a bude to ten slabší - tedy KSČM. Komentátor připomíná, že reálná většina levice tu už byla v roce 2002. Premiér Vladimír Špidla ale spolupráci s komunisty odmítl, protože komunisté se podle něj stále chovali podle starých příruček a zvyků. Špidlův argument podle komentáře deníku Právo dodnes nepozbyl platnosti.


Ředitelství silnic a dálnic stáhlo žádost o dotaci na stavbu silnice z Brna do Mikulova, na kterou mělo Česko dostat od Evropské unie minimálně 620 milionů korun. Při přípravě stavby se totiž zřejmě podvádělo, uvedly Hospodářské noviny. Ministerstvo dopravy se obává, že nedostane ani osm miliard korun na dálnici D8, jejíž stavba se zřejmě nestihne dokončit v termínu. Slíbené peníze by úřady chtěly přesměrovat na opravy dálnice D1. "Ředitelství silnic a dálnic žádost stáhlo, protože by nemuselo prokázat splnění všech podmínek pro přiznání dotace,"řekl náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Podle něj jsou těžkosti s výstavbou silnice z Brna do Mikulova takového řádu, že ministerstvo kvůli tomu podalo trestní oznámení. "Jsou problémy se smluvní dokumentací," uvedl Hampl. Na nesrovnalosti ve výstavbě silnice z Brna na Mikulov upozornil Evropskou komisi brněnský občan. Silnice získala dotaci jako součást páteřní sítě evropských komunikací TEN-T, jenže dotyčný nikde nenašel, že by tato komunikace byla do páteřní sítě skutečně zařazena.

Deník otiskuje na toto téma také poznámku, ve které se píše: "S příčetným využíváním eurofondů to v Česku nikdy nebylo slavné. Od začátku platilo: 'Dejte nám prachy a my si za ně něco postavíme. Nestarejte se co. Dlužíte nám, protože my jsme na tom byli za léta bolševismu nezaslouženě hůř než vy.'" A tenhle postoj podle komentátora dodnes funguje, přetože dnes patří Česko k bohatším státům Evropské unie. "Proto si neděláme iluze, že za vrácením miliardové eurodotace na rekonstrukci silnice Brno - Rajhrad je náhlé prozření a objevený respekt k pravidlům. Spíš za tím cítíme snahu přesměrovat evropské peníze na jinou stavbu, na které se vyživí kamarádi těch, kteří zrovna rozhodují," domnívají se Hospodářské noviny.


Vedení policie se obává, že desítky elitních detektivů brzy podají výpověď. Pokud odejdou už letos, bude se jim počítat výsluhová renta z roku 2010, kdy jejich příjem ještě nezmenšila úsporná opatření vlády. Policejní prezident je chce udržet mimořádnými odměnami v celkové výši asi pěti milionů korun. Informují o tom Lidové noviny. Kromě oslabení policejního sboru také hrozí, že důstojníci odejdou do soukromé sféry, a z policie by tak mohly uniknout důležité informace. "Pokud máme na lidi vysoké nároky, tak za to chtějí dobře zaplatit, jinak odejdou do soukroma. To by mohlo nastat po prázdninách, aby stihli odejít do konce roku,"řekl listu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Kriminalisté z protikorupční policie tvrdí, že jim některé firmy nabízejí ve srovnání s policií až trojnásobný plat. Šlachta dodal, že policejní prezident mu pro elitní policisty ve středu přislíbil mimořádné odměny. Kromě toho, že by policejní sbor přišel o zkušené kriminalisty, však hrozí i únik citlivých informací. Podle bývalého policisty Václava Lásky stát nemá šanci kontrolovat, zda policista po odchodu do soukromé sféry dodržuje závazek mlčenlivosti. Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc proto navrhuje, aby detektivové ve vyšších funkcích podepsali v budoucnu závazek, že po odchodu budou nejméně tři roky pracovat ve veřejné sféře.


Akreditační komise ministerstva školství navrhuje odebrat Právnické fakultě Západočeské univerzity akreditaci pro doktorské studijní programy a omezit pro magisterské. Píše to Mladá fronta Dnes. Komise se na fakultu zaměřila na začátku června, svoje stanovisko nyní odešle na ministerstvo školství. Hlavním důvodem je podle listu avizovaný odchod mnoha vyučujících v čele s autorem nového občanského zákoníku Karlem Eliášem. Závěry zveřejní akreditační komise dnes. "Mohu ale říct, že jsme přijali tato usnesení: pro doktorský program navrhla komise odnětí akreditace, pro magisterský program omezení akreditace spočívající v zákazu přijímat ke studiu nové uchazeče,"řekl listu tajemník akreditační komise Jiří Smrčka. Je to přitom vůbec poprvé, co veřejná vysoká škola přijde o akreditaci pro některý typ studia.


Městský soud v Praze zrušil rozsudek nad bývalým šéfem pražského policejního oddělení Zahradní Město Lubošem Čížkem, kterému Obvodní soud pro Prahu 10 udělil podmíněný trest odnětí svobody za machinace při přidělování odměn podřízeným. Píše to čtvrteční vydání deníku Právo. Městský soud vrátil případ k novému projednání s tím, že jednání obžalovaného není trestné. Čížek byl obžalován z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle spisu vybraným podřízeným přiděloval vysoké prémie, ale pak jim oznámil, že mu musejí část peněz vrátit, aby mohl odměnit i ostatní pracovníky. Poté, co byl obviněn, policistům vše doplatil. Obvodní soud ho odsoudil k ročnímu vězení s dvouletou podmínkou a ke tříletému zákazu práce u policie. Předsedkyně odvolacího senátu Jarmila Löffelmannová však tento rozsudek označila za zcela nezákonný. Obvodní soud podle ní pominul, že šlo o léta akceptovaný způsob. "Toto přerozdělování není jednáním, které by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele," uvedla Löffelmannová.


Terry Gilliam a Michael Havas  (vpravo)
Třetí ročník píseckého filmového Festivalu nad řekou se letos kvůli nedostatku peněz neuskuteční. Pořadatelé akce, která se měla uskutečnit od 29. července do 5. srpna, nesehnali hlavního sponzora, píše čtvrteční vydání Deníku. Organizátoři přesto věří, že se festival po roční přestávce do Písku zase vrátí. "Nepodařilo se nám uzavřít přislíbenou smlouvu s rozhodujícím sponzorem. S ohledem na naše další partnery nechceme riskovat, že bychom nedokázali udržet kvalitativní laťku nastavenou předchozími dvěma ročníky Festivalu nad řekou," uvedl prezident festivalu Michael Havas. Píseckou radnici však toto rozhodnutí nepotěšilo. Podle starosty Ondřeje Veselého (ČSSD) představuje zrušení festivalu pro město velkou komplikaci. "Chápu, že se nepodařilo získat peníze, ale není možné, aby se to řešilo pouze měsíc předem. Tento krok navíc způsobil mezeru v kulturním programu města,"řekl Veselý. Loni nesoutěžní Festival nad řekou navštívilo na 2000 diváků. Během sedmi dnů měli možnost zhlédnout 120 filmů.