Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se v komentářích věnují průběhu čtvrteční stávky odborů. Ta zastavila vlaky a ve velkých městech omezila veřejnou dopravu. V Praze přestalo vůbec poprvé jezdit metro.

Foto: ČTK
Deníky se v komentářích věnují průběhu čtvrteční stávky odborů. Ta zastavila vlaky a ve velkých městech omezila veřejnou dopravu. V Praze přestalo vůbec poprvé jezdit metro. Deníky si všímají situace především v hlavním městě a zdůrazňují fakt, že dopravní kolaps nenastal. Veřejnost se podle nich na protesty naopak dobře připravila a Praha byla mnohem průjezdnější, než tomu běžně v pracovní dny bývá. Hospodářské noviny připomínají, že od stávky se čekal střet a výbuch lidové naštvanosti. Projevil se ale spíš haškovský duch Česka, podotýká deník. Atmosféra v ulicích připomínala spíš prodloužený víkend. Lidé zjistili, že jízdou na kole se dá z Prahy udělat příjemnější město. Pro sebe tak získali víc svobody. "Tohle byla prima stávka. Hoši, děkujeme." uzavírají Hospodářské noviny.

Foto: ČTK
Mladá fronta Dnes svůj komentář uvádí titulkem "Veselá stávka". Podle listu byli ve čtvrtek hned čtyři vítězové. Tím prvním je veřejnost, která reagovala klidně, rozumně a rozmyslně. Stávka ji nebolela, čímž podle deníku sebrala odborářům jejich hlavní triumf. Druhým vítězem je označena vláda a úřady velkých měst za to, jak s odboráři do poslední chvíle jednaly a dosáhly slušných úspěchů při zmírnění protestu. Za třetího vítěze označuje deník stávkokaze, tedy řidiče autobusů a tramvají, kteří navzdory protestům svých kolegů vyjeli. Pomohli tak některým lidem překonat nepříjemnosti a obtíže. Posledním vítězem pak jsou právě odbory. Stávku se jim podařilo zorganizovat, vláda je ochotná s nimi dále jednat, upadající odborové svazy si vylepšily renomé. "A pokud je mírná forma protestu výrazem soudnosti odborových šéfů, pak si zaslouží malou pochvalu," podotýká komentátor MfD.

Foto: ČTK
Mělo to být varování vládě, aby si s odbory nezahrávala. Lidé jsou prý vrcholně naštvaní a za odboráři stojí drtivá většina obyvatelstva. Právě to měla dokázat stávka v dopravě. Situace v Praze ovšem připomínala spíš happening. "Tak klidnou, přívětivou a volnou metropoli zažijí lidé stěží i o prázdninách, " píše komentátor deníku Právo. Malým počtem aut a vyrojením cyklistů se Praha podoba spíš norskému Oslu a počasí vyvolávalo vzpomínku na něco středomořského. Provozovatelé restaurací na trase odborářského pochodu stáli před svými podniky a na odboráře se dívali jako na kejklíře z daleké ciziny, uvádí autor. Vláda se podle něj situací v Praze zabývat nemusí, protože se v ulicích nic nedělo. Petru Nečasovi a Miroslavu Kalouskovi se ulevilo tak, že na následné tiskové konferenci si ve svých vyjádření jak o odborech, tak o opozici nebrali vůbec servítky.

Foto: ČTK
Také Lidové noviny popisují průběh stávky až idylicky, a to s titulkem "Město, ve kterém chci bydlet". Deník si všímá minima aut, možnosti neomezeně parkovat v modrých zónách, absence revizorů ve vozech hromadné dopravy, které navzdory stávce vyjely a celkové přátelské atmosféry. Kolem se míhaly stovky cyklistů a bruslařů, jak to v přátelském městě má být. Díky malému provozu nikdo neriskoval život a také řidiči jsou klidní a usměvaví. "Tuhle Prahu bych vážně dovedl mít rád," píše autor. Zvlášť když ví, že Praha nebude olympijská. Městská rada smetla opuletní myšlenku bývalého primátora ze stolu. Město přitom za přípravy, plány, vize a výhledy stačilo utratit sto milionů korun. Alespoň tak ale víme, že olympijský závod jachet na šeberovském rybníku opravdu uspořádat nejde, uzavírají LN.

Foto: ČTK
Vyjel jsem s tramvají, teď budu vyděděnec, říká v Mladé frontě Dnes jeden z řidičů, kteří se ve čtvrtek odmítli připojit ke stávce v dopravě. I když cestující řidiče autobusů a tramvají oceňovali a děkovali jim, od svých kolegů vyslechli "stávkokazové" spíše nadávky a spílání. Už cestou do práce museli ve svých vozovnách projít "uličkou hanby", kterou jim připravili jejich kolegové. Ti na ně pískali, fotili je a nadávali jim. Řidiči byli z chování svých spolupracovníků zděšeni. "Nevím, jak to bude vypadat zítra. Určitě to bude nepříjemné,"řekl jeden z těch, kteří řídili tramvaj i během stávky. Většinu dobrovolníků, kteří během stávky pracovali, to ale neodradilo. Někteří z nich uváděli, že nemají žádný důvod ke stávce, jiní si zase rádi přivydělali.


Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg neuspěl u vlády se svou koncepcí zahraniční politiky, uvedly Lidové noviny. Sám ministr přiznal, že výhrady k jeho koncepci měl jak premiér Petr Nečas, tak ministr obrany Alexandr Vondra. "Jak známo, já jsem velmi proevropský. A to oběma pánům vadilo,"říká šéf české diplomacie. Měli také dojem, že koncepce věnuje příliš malou pozornost Severoatlantické alianci. Tou se ale bude zabývat bezpečnostní koncepce, kterou Schwarzenbergův úřad rovněž připravuje. Koncepci v dopise premiéru Nečasovi kritizoval i prezident Václav Klaus. Podle deníku si prezident stěžuje na to, že koncepce je napsaná v úřednickém, nikoliv politickém duchu. Těžko se z ní také dá vyčíst, jak konkrétně se mají čeští politici v Bruselu chovat. Prezident si také stěžuje na ignorování posledního dramatického vývoje v eurozóně, která spěje ke státnímu bankrotu Řecka. Schwarzenberg ale namítá, že je připraven svou koncepci zahraniční politiky ČR doplnit argumenty "Ani mne ale nenapadne měnit styl evropské politiky,"říká ministr v Lidových novinách.


Nyní již bývalý šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák rozdával ještě květnu, kdy byla firma už v úpadku, svým spolupracovníkům milionové odměny. Například finanční ředitel Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Michal Krejcar dostal 6. května osm milionů korun za zásluhy při stavbě víceúčelové O2 areny. Píšou o tom Hospodářské noviny (HN). Krejcar stihl z odměny získat 1,9 milionu korun, vyplacení zbytku odměny zarazil insolvenční správce Sazky Josef Cupka. Krejcar pracoval kromě ČSTV také pro Sazku jako šéf majetkového odboru a to za téměř 150.000 korun měsíčně. Podle HN je Krejcar dlouholetým spolupracovníkem Hušáka a stále mu zajišťuje kontrolu nad tokem peněz do ČSTV a tím pádem i loajalitu sportovních funkcionářů. Stál v čele společnosti Bestsport, která je provozovatelem O2 areny. Dále zastupuje Sazku ve třech dceřiných firmách a sedí v dozorčí radě Skiareálu Harrachov. Deník píše, že Hušák akcionáře Sazky zavazoval různě. Sportovci měli dostávat posty v dceřiných firmách loterijní společnosti, některým pomohl v kariéře, zajistil lukrativní obchody nebo jim ukázal svět luxusních kasin v Macau, Singapuru či Las Vegas.


Koně Převalského z pražské zoo v rezervaci Chomyn Tal na západě Mongolska,  foto: ČTK
Právo informuje o úspěšném převozu koní Převalského z pražské zoologické zahrady do Mongolska. Historicky první transfer koní, kterým hrozí vyhynutí, trval celkem tři dny. Z Prahy je převážel vojenský speciál. Poté ještě koně museli ujet několik set kilometrů v autě. Teprve pak mohl ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek sdělit prostřednictvím satelitního telefonu, že všichni čtyři koně jsou naprosto v pořádku. Na cestě přitom čekalo českou expedici několik překážek. V jednom místě dokonce museli veterináři přetahovat autor s koňmi přes řeku na lanech. Teď už koně běhají v ohradě v mongolské stepi. Měli by se připojit k menšímu stádu koní, které mongolští chovatelé plánují k zachování koně Převalského ve volné přírodě.