Přehled tisku

stavka_cerven11.jpg
0:00
/
0:00

"Kazí vám stávka život? Žádejte náhradu", "Stávka: největší od listopadu", "Na podzim bude stávka znovu, přidají se i školy"či "Šťastnou cestu a pevné nervy!" - to jsou titulky článků na úvodních stranách celostátních českých deníků, které reflektují čtvrteční stávku v dopravě.

"Kazí vám stávka život? Žádejte náhradu", "Stávka: největší od listopadu", "Na podzim bude stávka znovu, přidají se i školy" či "Šťastnou cestu a pevné nervy!" - to jsou titulky článků na úvodních stranách celostátních českých deníků, které reflektují čtvrteční stávku v dopravě. Lidové noviny ve svém Sloupku mimo jiné píší, že z odborářských centrál přece jen přišla dobrá zpráva: blokády, především blokáda na pražské magistrále, se nakonec konat nebudou. V hlavním městě, na němž spočine devadesát procent pozornosti médií, se odboráři kromě stávky v zásadě omezí na pochod "papalášskou" Malou Stranou k Hradu. Kdo by se zúčastnil případné živelné blokády, bude desperát i v očích pánů Dufka, Zavadila a Pomajbíka. Tímto ústupem se odbory vrací do vyježděných kolejí, kdy spoluobčany a skrz ně politiky trápí pouze na svém pracovišti. A jakkoliv mnoho cestujících bude mít potíže, je to přece jen obvyklejší druh bezmoci než by byly záběry zatarasených silnic s přihlížející policií. Celý protest podle autora Sloupku Lidových novin nejspíš dopadne česky. Nejdřív hrůzu pouštěly odbory, pak trochu hrůzy pustila vláda, až se posléze ukázalo, že odboroví předáci jsou také z jedné české mámy, která nemá ráda příliš velké konflikty. Což se dalo vytušit už z toho, že na čtvrtek si předáci původně domluvili do lázeňského města Poděbrady golf a přišli jim líto ho kvůli stávce rušit, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Petr Nečas,  foto: ČTK
Odboráři a jejich stávka vdechli nový život reformám, které sama vláda vlastně pohřbila, soudí autor 99 slov Hospodářských novin. Ve stínu stávkového mumraje se koaličním stranám podařilo dohodnout leccos, co nezvládly ve světle reflektorů. A navíc nyní odboráři - znaveni golfem - ohlásili pokračování protestu až na podzim. Má-li premiér Nečas taktický nos, odpoví skvělým protitahem: nedá koaličním ministrům a poslancům ani den prázdnin a projedná všechny reformy v červenci a srpnu. Na podzim nebude proti čemu stávkovat. Navíc se zcela znemožní opozice, která pracovní léto vynechá. Tah hodný světového šachového šampiona má jedinou chybu: je z říše Ánandů, Kasparovů a Fischerů, nikoliv ze světa politiky, uzavírá autor 99 slov Hospodářských novin.


Foto: Tomáš Adamec,  Český rozhlas
Realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka podá v nejbližší době trestní oznámení kvůli možné korupci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Podle Vítka si českobudějovická VZP pronajala nové kancelářské prostory za 12 eur (asi 290 korun) za metr čtvereční měsíčně, zatímco CPI ji nabízela cenu třikrát nižší. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Nejsou to žádné Gripeny, ale v Česku se krade stále i v malém. Pak má ten státní rozpočet za něco vypadat,"řekl deníku Radovan Vítek. Mluvčí pojišťovny Jiří Rod ale tvrdí, že levnější nabídka od CPI přišla až v době, kdy už měla VZP podepsanou smlouvu s jiným pronajímatelem. Pojišťovna se prý dívala na nabídku CPI na webu v březnu, kdy byla údajně cenově srovnatelná s vítěznou nabídkou. VZP nemusí podle mluvčího dělat na pronájem výběrové řízení, proto zřejmě neoslovila CPI přímo. Podle expertů na realitní trh ale není 12 eur měsíčně za metr čtvereční kancelářského prostoru v Českých Budějovicích neobvyklá cena, píše Mladá fronta Dnes.


Německá a rakouská policie odhalila český gang, který v obou zemích kradl luxusní automobily přímo z autosalónů. Zloději, kteří způsobili škodu do desítek milionů korun, byli zadrženi na základě mezinárodních zatykačů v Česku. Nyní jsou ve vazbě a čekají na to, zda budou vydáni k trestnímu stíhání do zahraničí, informuje deník Právo. "Jednalo se o organizovanou skupinu, která pracovala na objednávku. Podezřelí kradli drahá vozidla, a to jak ojetá, tak i nová přímo z autosalónů. U nás je pak legalizovali a prodávali dál,"řekla deníku žalobkyně Lenka Bradáčová z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, která za českou stranu dohlíží na vyšetřování kauzy. Podle listu je na případ uvaleno informační embargo. Policejní prezidium má další podrobnosti zveřejnit příští týden na mimořádné tiskové konferenci. Listu se podařilo zjistit, že mezi zatčenými je také muž z Tachovska, který si již dříve několik let odseděl právě za krádeže aut. Podle rozsudku z roku 2002 byl členem skupiny, která v Čechách kradla vozidla cizincům. Zatykač na něho tehdy vydalo státní zastupitelství v německém Deggenddorfu.


Čeští vědci vědí, jak zničit zákeřnou bakterii E.coli, kvůli které zemřelo jen v Německu už 36 lidí, více než 3000 jsou nakažených, píše Mladá fronta Dnes. Na likvidaci vražedného kmene bakterie EHEC by měl podle vědců stačit vysokotlaký lis. Ten totiž spolehlivě ničí nebezpečnou mikroflóru i bakterie, a to i na luštěninových klíčcích. Vysokotlaký lis je vlastně speciální komora, která se naplňuje studenou vodou, až v ní vznikne tlak 4500 atmosfér. Ten pak zeleninu či ovoce dokonale "vydezinfikuje". "Je velmi pravděpodobné, že naše technologie zničí i zmutovanou střevní bakterii EHEC,"řekla listu profesorka Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. I tentokrát se potvrdilo, jak velkou roli hraje náhoda. Vědci totiž měli původně jiný cíl. Odstranit nadýmání po požití luštěninových klíčků. "Napadlo nás, že by mohl pomoci vysokotlaký lis. A on ty klíčky opravdu 'vylepšil'. Přestaly konzumenty nadýmat, aniž by pozbyly chuti a vitamínů," vysvětlil Mladé frontě Dnes Milan Houška z Výzkumného ústavu potravinářského.


Vodní elektrárna | Foto: Evropská komise
"Stát chce přilákat investice do přehrad" - hlásá jedne z titulků v Lidových novinách. V Krušných horách a v Jizerských horách, v Jeseníkách nebo v Beskydech by mohly vyrůst nové vodní elektrárny. Podle ministerstva průmyslu a obchodu budou potřebné, protože není možné dostatečně regulovat jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje. Řešením by tak byly přečerpávací vodní elektrárny, tedy dvojice nádrží - jedna na kopci a druhá v údolí. Každá z elektráren by vyšla na dvacet až třicet miliard korun. Návratnost by pro investory byla velmi výhodná - od sedmi do deseti let. Ředitel odboru elektroenergetiky na ministerstvu průmyslu a ochodu Roman Portužák Lidovým novinámřekl, že už vytipovali šest vhodných lokalit. Za tu úplně nejvhodnější označil Slavíč u Frýdku-Místku. Tamní elektrárna by svým výkonem dvojnásobně překonala dosed největší podobné zařízení - Dlouhé Stráně v Jeseníkách.


Deník Právo píše o tom, že moderní léky dostávají Češi poslední. Někdy dokonce i se zpožděním tří let oproti Rakousku, Polsku, Maďarsku nebo Slovensku. Vyplývá to z červnové studie společnosti IMS, která se věnuje analýzám jednotlivých trhů s léky na mezinárodní úrovni. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je důvodem příliš komplikovaná administrativa v Česku. To, co jiné země stihnou za půl roku, v Česku trvá až dva roky. Navíc u moderních léků je v Česku nutné kromě stanovení ceny léků čekat také na výpočet úhrady od zdravotnických pojišťoven. V jiných zemích se stanovuje pouze cena léku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce správní řízení zkrátit. "Česko zaujímá mezi zeměmi středoevropského regionu poslední místo,"řekl deníku Právo Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.