Přehled tisku

Vít Bárta, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Odchod předsedy Věcí veřejných Radka Johna z vlády není žádnou hysterickou ani impulzivní reakcí, nýbrž promyšleným tahem, uvádí analýza Mladé fronty Dnes. Kdyby Vít Bárta tuto strategii sepsal na papír svým slovníkem, jak to před lety učinil s plánem získat ekonomický prospěch skrze politiku, mohla by vypadat takto. Vize: Získat ministerstvo spravedlnosti, a tím kontrolu nad státními zástupci a vyšetřováním kauz. Cíle: Dostat do křesla ministryně naši poslankyni Karolínu Peake. Prostředky: Odstranění současného ministra Jiřího Pospíšila z ODS s legendou, že brzdí boj s korupcí.

Vít Bárta,  foto: ČTK
Odchod předsedy Věcí veřejných Radka Johna z vlády není žádnou hysterickou ani impulzivní reakcí, nýbrž promyšleným tahem, uvádí analýza Mladé fronty Dnes. Kdyby Vít Bárta tuto strategii sepsal na papír svým slovníkem, jak to před lety učinil s plánem získat ekonomický prospěch skrze politiku, mohla by vypadat takto. Vize: Získat ministerstvo spravedlnosti, a tím kontrolu nad státními zástupci a vyšetřováním kauz. Cíle: Dostat do křesla ministryně naši poslankyni Karolínu Peake. Prostředky: Odstranění současného ministra Jiřího Pospíšila z ODS s legendou, že brzdí boj s korupcí. Věci veřejné budou mít po demisi Johna v kabinetu jen tři ministry. Podle koaliční smlouvy mají nárok na čtyři křesla. Resort spravedlnosti se nabízí pro stranu, která si říká protikorupční. Zdálo se, že když ministr Pospíšil coby děkan vyčistil zkompromitovanou právnickou fakultu v Plzni, odpolitizuje justici s novým nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Toho se mnozí současní i bývalí politici mohli leknout. Tlak na Pospíšilův odchod sílil nejen z Věcí veřejných, ale i z části ODS. V tuto chvíli jako by však u Pospíšila zvítězila touha po udržení funkce. Ubral plyn a odmítl odvolat pražského státního zástupce Vlastimila Rampulu, v jehož odboru už roky leží největší případy, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Průlom v boji s hazardem, uvádí v titulku Lidové noviny, když informují o rozhodnutí soudu. Města a obce by měly mít právo podílet se na rozhodování, zda do ulic pustí výherní videoterminály. Radnice tak už nemusí jen dál pasivně přihlížet, jak hracích zařízení ve městě přibývá. První takový úspěch si vybojovalo před soudem město Bohumín. Pražský městský soud tento týden rozhodl o žalobě bohumínské radnice na ministerstvo financí. Městu se nelíbilo, že úřad v jeho ulicích povolil nový typ výherních automatů - tzv. videoterminálů. A to i do prostor, kde město vyhláškou automaty zakazuje, třeba v okolí škol. Úřad se přitom při vydávání povolení radnice na její názor neptal, protože ji nepovažoval za účastníka řízení. Podle soudu je ale takový postup nezákonný. Obcím se však nemusí podařit videoterminály zastavit. Pokud žadatel splní všechny podmínky, musí povolení dostat.


Na skoupených malých dluzích lidí vydělávají firmy desítky milionů. Jak uvádí deník Právo, tisíce Čechů začínají v posledních měsících doplácet horentní sumy za to, že opomněli dříve někde zaplatit pár stovek korun, nebo s platbou nesouhlasili, ale bylo ticho po pěšině a tak to pustili z hlavy. Tyto pohledávky začaly ve velkém skupovat vymáhací firmy a některé tzv. investiční společnosti. Vydělávají na tom desítky milionů. K rychlému získání mnohonásobně větších částek, než je samotný drobný dluh, navýšený o nesmyslná penále a poplatky využívají tito spekulanti návrhů na elektronický platební příkaz, podávaných na soudy. Z necelých tří set korun tak může být najednou i deset tisíc. To se stalo i rodině ze západních Čech. Zapomněla zaplatit hospitalizační poplatek 250 korun za vážně chronicky nemocného, tehdy dvouletého chlapečka. Nikdo tento drobný tři roky starý dluh nepřipomněl. Najednou od soudu přišel elektronický platební rozkaz na sedm tisíc korun. Jenže věřitel to ze zákona není povinen připomenout, píše deník Právo.


Za průlomový považují pedagogové verdikt teplického soudu, který podmíněným trestem skončil řízení s mužem, který vulgárně urážel učitele a zaměstnance Základní a Praktické školy v Krupce. Podkopávat autoritu učitelů před žáky je nepřípustné, sdělil Právu soudce Miroslav Čapek jeden z důvodů pro udělení v podobných případech dosud nevídaného trestu. Hulvátovi ale podle Čapka přitížilo, že byl v minulosti už sedmkrát soudně trestaný. Projednávaný případ se stal ve druhé polovině března, kdy otce jednoho ze žáků přivedlo k nepříčetnosti, že se nemohl dostat do budovy školy. Před soudem se hájil, že mu 'ujely nervy'. Soudce navíc nařídil, že se musí omluvit. Pokud tak do čtrnácti dnů neučiní, půjde si trest odsedět do vězení. Nekompromisní Čapkův postoj kvitují především kantoři, kteří mají s nepříčetnými rodiči žáků a studentů podobné zkušenosti.


Vizitka českých rodičů - šest tisíc týraných dětí, píší Lidové noviny. Nechvalně známý případ osmiletého Dominika, kterého rodiče nutili chodit v botách s připínáčky, je jen mediální špička ledovce. Ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že počet odhalených krutě trestaných či dokonce zneužívaných dětí je nejvíce za uplynulých deset let. Sociální pracovníci loni zaznamenali skoro šest tisíc oznámení kvůli týrání dětí. Oproti předchozímu roku přibyla více než tisícovka případů. Odborníci se liší v názoru, jestli to opravdu znamená, zda mezi rodiči přibylo tyranů. Někteří alarmující čísla čtou jako dobrou zprávu. Jak uvedla Zuzana Baudyšová z nadace Naše dítě, spíše to ukazuje, že zafungovaly kampaně a veřejnost se stala vnímavější a podezřelé případy mnohem více hlásí. Přesto jsou pro mnohé odborníky čísla varovná. Oznámené případy navíc přestavují jen malou část z celkového množství trápených dětí.


V obci Bohy na severním Plzeňsku půjdou opět k volbám. Soud zrušil letošní dubnové obecní volby, neboť se opakovala situace z loňského roku, kdy soud volby v řádném termínu také zrušil. Důvodem bylo v obou případech účelové přihlašování voličů před volbami, píše regionální Mladá fronta Dnes. Soud uznal výhrady, že starosta přihlašoval k pobytu v obci svoje příznivce, zatímco příznivce druhé strany přihlásit odmítal. O volebním výsledku rozhodoval doslova hlas jednoho člověka. Z 90 registrovaných voličů přišli loni volit téměř všichni. Před novými dubnovými volbami zase díky přihlašování lidí posílila své pozice skupina starostových odpůrců. Počet voličů se zvedl až na 136 lidí. Lidé kolem starosty tentokrát volby prohráli. Soud ale vyhověl jejich stížnosti a kvůli účelovému přihlašování voličů volby opět zrušil. V obci se proto bude hlasovat znovu.


Ministerstvo dopravy hledá nového správce a údržbáře nemovitostí, které český stát vlastní nebo má v pronájmu v hamburském přístavu. Hodnota zakázky se blíží pěti milionům za rok a půl, píše E15. S novým správcem, má přijít i nový způsob využití majetku, řekl listu bez bližších podrobností mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Česká republika vlastní v Hamburku jeden přístav a dva další má v pronájmu na 99 let do roku 2028. Ministerstvo nemovitosti nyní využívá k dílčím pronájmům, slouží ale také českým říčním dopravcům. Část budov je přitom značně zchátralá. Provoz všech tří areálů je ztrátový, ministerstvo na údržbu doplácí miliony korun ročně, uvádí deník. Majetek v německém přístavu zajistila tehdejšímu Československu Versailleská smlouva, která měla zajistit volný přístup nového státu k moři. Situaci zkomplikoval konkurz zprivatizované Československé plavby labské, která měla plochy pronajaty. Vznikl tak spor, zda budovy patří do majetku státu, nebo byly zprivatizovány spolu s firmou a patří do její konkurzní podstaty. Teprve koncem roku 2008 došlo k dohodě a správce podstaty předmětné nemovitosti z konkurzu vyřadil.