Přehled tisku

Petr Nečas (vlevo) a Václav Klaus, foto: Vláda ČR
0:00
/
0:00

Tisk se zabývá pokračující vládní krizí a komentuje nový spor, který se rozhořel mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem. Komentátoři se shodují, že prezident tím, že klade premiérovi podmínky, vyostřuje situaci a podráží mu nohy.

Petr Nečas  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: Vláda ČR
Tisk se zabývá pokračující vládní krizí a komentuje nový spor, který se rozhořel mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem. Komentátoři se shodují, že prezident tím, že klade premiérovi podmínky, vyostřuje situaci a podráží mu nohy. Prezident nepokrytě kope za Víta Bártu a jeho Věci veřejné. Prohlubuje politickou krizi. S použitím metod, o jejichž čistotě lze pochybovat, píše komentátor Hospodářských novin. Podle něj prezidentovo lavírování s odvoláním ministrů za Věci veřejné poskytuje Bártovi čas, aby útočil na ministry ODS a TOP 09, a tak rozmělnil celou kauzu, která, což je podle něj třeba stále připomínat, je založena na podezření z uplácení poslanců a na snaze vytřískat z politiky maximum pro firmu ABL. Nečas má dobrý důvod špatně spát. "Ví, že Topolánkovi Klaus dvakrát nepomohl při pádu vlády uprostřed předsednictví EU. Copak nepěkného asi prezident nakonec provede jemu?," táže se.

Právo připomíná, že Nečas byl na rozdíl od pánů Topolánků, Langrů či Přemyslů Sobotků až do loňských voleb ne-li přímo oblíbencem, tak aspoň politikem, jehož bral Václav Klaus vážně. S převzetím premiérské funkce to však šlo s Nečasem pomalu, ale jistě z kopce, přičemž jeho hodnocení přísným hradním okem procházelo několika stadii. "Nyní přichází sestupná fáze prezidentovy přízně číslo tři. V právě probíhající vysoké mocenské hře vytáhl Klaus na Nečase svou dosud nejtěžší zbraň, když jeho (ne)plán označil za 'bezcenný a špatný', přičemž podobnost s 'falešným a prázdným Topolem' nemusí být jen náhodná, glosuje Právo.

Podle komentátora Lidových novin není Klausovo podmiňování výměny ministrů ničím jiným než pokusem o obnažení slabosti protivníka a Nečas by musel být Gross, aby si to nechal líbit. "Kromě toho je Klausův krok také cíleným zásahem do konkrétní politické hry. Není to ovšem ledajaká hra. Jde v ní o střet formací používajících specifické metody. Takové metody, že můžeme jen doufat, že otázka 'co na Klause Bárta má', je nehorázným projevem paranoie. Ale jistí si tím bohužel být nemůžeme," píše komentátor Lidových novin.


Ivan Fuksa,  foto: ČTK
Ministr zemědělství za ODS Ivan Fuksa, na něhož Věci veřejné podaly trestní oznámení kvůli nakládání s finančními prostředky státního podniku Lesy ČR, nařkl ministra dopravy Víta Bártu z pokusu vstoupit do lesního byznysu a profitovat z něj. Uvedl to v rozhovoru pro Lidové noviny. Bárta ale Fuksovo nařčení razantně odmítl. Věcem veřejným a jejich ministrům ve vládě se podle Fuksy nelíbila metoda prodeje dřeva, kterou prosazoval a postupně realizuje. Podle něj se prý v době, kdy vláda projednávala tzv. Dřevěnou knihu, tedy koncepci hospodaření Lesů ČR, proslýchalo, že se Bárta chystá koupit Hradeckou lesní a dřevařskou společnost. Ta obchodovala 16 let s velkou částí dřeva ze státních lesů. Smlouva s ní vypršela loni na konci roku a Lesy ČR ji kvůli nevýhodnosti neprodloužily. Do té doby firmy musely vytěžené dřevo ze státních lesů prodávat právě Hradecké lesní. Podle Fuksy je útok Věcí veřejných na ministerstvo buď snahou o odvedení pozornosti od vlastních skandálů strany, nebo o udržení údajně netransparentního systému obchodu se dřevem. Naopak podle Věcí veřejných se v Lesích děly "krádeže za bílého dne".


Koláž: Kristýna Maková
Při prodeji nemovitostí musejí jejich majitelé výrazně slevit ze svých cenových požadavků, píší Hospodářské noviny. A vůbec nejtvrdší střet s realitou zažívají ti, kteří chtějí prodávat byt. Realizované ceny byly loni v porovnání s inzerovanými i o více než pětinu nižší. Například místo dvou milionů nakonec jen kolem 1,6 milionu. Ani letos se přitom tyto nůžky moc nesevřely. Nadsazené nabídkové ceny bytů jsou fenoménem posledních tří let. Někteří prodávající si ani nemohou dovolit jít s cenou dolů. Před krizí, kdy šplhaly ceny nemovitostí strmě nahoru, si vzali hypotéku. Cena bytu je teď nižší a nepokryla by celý dluh. Zlevňují i nové byty a byty v panelácích. Nadsazené ceny ale nejsou plošným jevem. Například v centrech měst jsou inzerované ceny bytů reálné. Na další pád cen se však musí připravit majitelé novějších bytů na okrajích nebo za hranicemi měst, kde je špatná infrastruktura. Na trhu je přetlak nabídky, brzdou je pomalý růst ekonomiky a zpřísnění podmínek bank u hypoték.


Foto: Free Digital Photos
Nemají občanku, nejsou trestně odpovědní, nemohou převzít doporučený dopis. Přesto už jsou klienty bank, telefonních operátorů nebo zákazníky zásilkových obchodů. Jak uvádí Právo, dítě je na trhu váženým spotřebitelem, jehož potenciál si obchodníci stále více uvědomují. Dětská psycholožka Milena Tejklová přitom před reklamní masáží zacílenou na děti varuje. Děti nemají žádnou zkušenost a tudíž reklamě podlehnou mnohem snadněji než dospělí. Například běžné účty určené pro dětské klienty do 15 let věku patří už do standardní nabídky českých bankovních domů. Osobní účet Junior si může u České spořitelny založit už 8leté dítě, pochopitelně se souhlasem rodičů, kteří mají k účtu dispoziční právo. Potomek má vlastní platební kartu, i když o rozsahu jejího využívání rozhodují rodiče.


Karel Komárek
Podnikatelská skupina KKCG Karla Komárka posiluje svůj byznys v cestovním ruchu. Podle Mladé fronty Dnes dokončuje jednání o převzetí cestovní kanceláře Nev-Dama, která se zaměřuje především na lyžařské zájezdy a je ve svém oboru bezkonkurenčně největší na českém trhu. "Na trhu se o tom v poslední době hodně mluví," potvrdil informace listu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Obě strany obchodu zatím transakci nekomentují. Komárek by koupí Nev-Damy výrazně posílil svůj podíl na trhu českého cestovního ruchu, počtem klientů by se měla firma dostat přes čtvrtmilionovou hranici. Vlastní totiž už cestovní kancelář Fischer. Obrat obou firem by mohl přesáhnout 3,5 miliardy Kč a bojovat tak s Exim Tours o post největší české cestovky.


Ministerstva dopravy a zdravotnictví se v dubnu dohodla, že ještě letos upraví vyhlášku a z povinné výbavy autolékárniček zmizí leták o první pomoci a resuscitační maska. Pokud se tak stane, tak nové lékárničky budou téměř stejné, jako byly ty před povinnou výměnou. Jak uvádí Právo, navíc v nich zůstane jen termofolie a jiný typ nůžek. Obě věci lze přitom pořídit dohromady za sto korun. Neschopnost úřadů problém neustále nových lékárniček vyřešit, tak připravil motoristy o nemalé peníze. Řidiči zaplatili za nové lékárničky zhruba 2 miliardy, kdyby si koupili jen fólii a nůžky, bylo by celý proces o více než miliardu levnější.


Vláda chce vytlačit mládež z hospod, píší Lidové noviny. Obrázek, kdy si skupina patnáctiletých dává v hospodě či na diskotéce pivo, není v českých poměrech ničím výjimečným. V budoucnu to má být jinak. Vládní odborníci začali připravovat strategii, jak nezletilým alkohol zatrhnout. Nová vládní skupina se bude třeba zabývat zavedením tvrdších sankcí pro majitele hospod. Ačkoliv už dnes platí plošný zákaz prodeje alkoholu nezletilým, v praxi se norma příliš nedodržuje. Řešením by mohlo být právě převedením odpovědnosti na hospodské. Koordinátor vládní protidrogové politiky chce přestavit i svůj návrh, podle kterého by nezletilí nesměli ve večerních hodinách do hospod vůbec vkročit. To platí třeba ve Velké Británii nebo v Irsku. Češi se každoročně umísťují v pití alkoholu na předních příčkách. Nejméně jednou ročně se opije 48 procent šestnáctiletých Čechů.