Přehled tisku

0:00
/
0:00

V souvislosti s děním kolem koaliční krize úterní tisk upozorňuje na úskalí předčasných voleb, po nichž volá opozice a nebrání se jim ani někteří politici vládní koalice. Komentátoři se shodují, že by nebyly rozumným řešením a nastiňují jiná.

V souvislosti s děním kolem koaliční krize úterní tisk upozorňuje na úskalí předčasných voleb, po nichž volá opozice a nebrání se jim ani někteří politici vládní koalice. Komentátoři se shodují, že by nebyly rozumným řešením a nastiňují jiná.

Podle Hospodářských novin jsou předčasné volby instrumentem pro zcela výjimečnou situaci, kdy se země už nemůže pohnout jakýmkoliv směrem. "To ale věru není chvíle, kdy se rozhádají dvě či tři politické strany," píšou. "Pokud tato vláda padne, není třeba hnát lidi znovu k urnám. Měla by prostě jen vzniknout nová vládní většina (na výběr je hned několik možností) i s účastí sociálních demokratů a normálně, bez hysterie se ujmout odpovědnosti, protože to je základní povinnost politika. Reformy by zřejmě vypadaly poněkud jinak, což není žádná velká tragédie, protože by pak zřejmě aspoň přežily střídání garnitur po příštích volbách. Možná by k nim i někdo přišel," píše komentátor Hospodářských novin.

Podle Lidových novin by byly předčasné volby hazardem a demokraticky nejčistší řešení by naše demokracie taky nemusela přežít. Předčasné volby podle komentátora deníku nic neřeší a jsou špatné nejen pro většinu politických stran, ale i pro zemi a její politickou kulturu. "Navrhovat je právě teď je politická lehkovážnost až bezohlednost," píše. Ze systému zastupitelské demokracie vyplývají pro politiky i určité úkoly, zejména popasovat se s mandátem získaným od voličů tak, aby ti z aktu vyjádření své vůle a delegování moci měli nějaký užitek. "Jestliže u nás zastupitelská demokracie příležitostně degeneruje v samovládu místních opevněných mocenských sítí, jež pro občany mají po většinu volebního období jen sdělení ´do toho vám nic není´, ještě to neznamená, že správný je opačný extrém. Politik, který by po občanech pořád dokola chtěl, aby mu nově rozdali karty, by projevoval jen sobectví stvrzené neschopností," píše.


Václav Klaus, foto: ČTK
Právo poukazuje na to, že Hrad naznačil, že po pádu této vlády už nemusí dát šanci na sestavení nového kabinetu opakovaně premiérovi Nečasovi, čímž udělal krůček k pokusu vytvořit velkou koalici. Zároveň jsou podle jeho komentátora pozoruhodné nevzrušené tváře představitelů ODS a TOP 09. Kdyby se (předčasné volby) konaly letos na podzim, nepřinesly by pravděpodobně ani jedné z těchto formací úspěch. Patrně dopředu kalkulují s tím, že i kdyby tyto volby drtivě vyhráli sociální demokraté, nezbude vítězi nic jiného než přilézt ke křížku a žádat o koalici právě tyto dvě partaje. Protože jinak by se musela ČSSD domlouvat s komunisty. "Spojenectví sociální demokracie s ODS, případně i s TOP 09, by lahodilo prezidentovu zraku, neboť by disponovalo drtivou většinou ve Sněmovně. A program takové vlády by musel být nutně poznamenán pravicovou orientací dvou menších partnerů. A o to jde," píše komentátor Práva.

Mladá fronta Dnes v komentáři nazvaném pět minut tatíčkem komentuje lavírování prezidenta Václava Klause kolem přijetí demise ministrů vlády nebo návrhy na jejich odvolání. Komentátor upozorňuje, že prezident sice slovy respektuje, že žijeme v premiérském a nikoli prezidentském politickém systému, někdy však vynucený podpis prodává stejně draho jako domorodá nevěsta panenství.


Deník Právo pod titulkem Na vlastní oči, což je název někdejšího investigativního televitního pořadu Radka Johna, uvažuje o "tunelování demokracie politickou stranou vytvořenou velkou bezpečnostní agenturou (ABL)," tedy stranou Věci veřejné. Podle deníku jde o bezpečnostní hrozbu silného kalibru, protože toto tunelování vede přes ministerstvo vnitra. Riziko je v tom, že bychom se mohli ocitnout ve státě, kde by se občané naprosto nemohli spolehnout na nezávislost policie a její schopnost hájit jejich bezpečí a efektivně čelit bezpečnostním hrozbám. Podle deníku ale případ Věcí veřejných otevírá další podstatné otázky: nakolik je stát schopen bránit se pokusům o nepřátelské převzetí složek státu? Předseda vlády Nečas ještě v létě varoval před infiltrací bezpečnostní agentury ABL, nakonec ale dal na ujištění Věcí veřejných, že se tak nestane. Neměl před jmenováním vlády dát podezření prověřit BIS?" Podle deníku šlo i o důvěryhodnost vůči českým spojencům v EU a NATO. "Politický zájem na vzniku koalice za jakoukoli cenu byl přednější, než znepokojivá fakta." Podle deníku vede premiérova chyba nejen ke krizi a znevěrohodnění koalcie, ale i ke znevěrohodnění demokracie a znechucení občanů z politiky a z politiků. "A to je také, a nemalá, bezpečnostní hrozba," uzavírá komentátor Práva.


Z dalších témat také Právo uvádí, že z povinné výbavy autolékárniček ještě letos zmizí resuscitační maska i leták o poskytování první pomoci. Ministerstvu dopravy to nyní oficiálně doporučil náměstek ministra zdravotnictví Vítězslav Vavroušek a ministerstvo dopravy jeho požadavek respektuje, píše deník. "S tím, že by se měl obsah autolékárniček takto změnit, nemáme žádný problém. Na základě připomínek České resuscitační rady jsme se na tom předběžně shodli už počátkem března, čekali jsme ale ještě na oficiální stanovisko ministerstva zdravotnictví," cituje Martina Nováka z tiskového oddělení MD. Co dnes musí v autolékárničce být, stanovuje příslušná vyhláška MD, kterou v roce 2009 podepsal tehdejší ministr dopravy Gustáv Slamečka. Součástí povinné výbavy je od ledna letošního roku resuscitační maska a také isotermická fólie a leták s návodem, jak pomoci raněným při autonehodě. Vyměnit si kvůli tomu muselo od letošního ledna lékárničky sedm milionů motoristů, kteří za to celkem vydali přes dvě miliardy korun. Někteří odborníci ale masku i leták kritizovali jako obtížně použitelné pomůcky. Kvůli další změně změně vyhlášky však řidiči nebudou muset vydat ani korunu. "Bude to na dobrovolné bázi. Prostě řidičům doporučíme, aby si ze svých lékárniček resuscitační masku vyňali. A výrobci už nové autolékárničky budou dodávat bez masky i letáku,"řekl Právu Novák.


Věci veřejné podle Lidových novin chystají trestní oznámení, ve kterém chtějí rozkrýt, jakým způsobem docházelo ve státním podniku Lesy ČR ke ´krádežím za bílého dne´. O praktikách prý věděl nejen současný ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), ale i generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Ani jeden z nich však nekonal, a proto mají oba odejít, píše deník s odvoláním na VV. "V současné době dokončujeme právní analýzu. Trestní oznámení podáme tento týden, ve středu nebo ve čtvrtek,"řekl Lidovým novinám poslanec VV Josef Novotný. Odvolání ministra Fuksy již o víkendu žádal předseda VV Radek John, ten však neuvedl konkrétní pochybení, kvůli kterému by měl ministr odejít. "Trestní oznámení se bude týkat nakládání s prostředky Lesů ČR. Ukážeme v něm, jakým způsobem se ve státních lesích kradlo a jak na to právníci upozorňovali,"řekl LN Novotný s tím, že zatím nemůže být konkrétnější. "Bude to o tom, co říkal Knetig o Drobilovi, o tom, jak se v lesích kradlo za bílého dne," dodal Novotný pro Lidové noviny.