Přehled tisku

0:00
/
0:00

Vysokoškolské vzdělání stojí poprvé více než školka, zjistila Mladá fronta Dnes. Ještě před deseti lety platily rodiny za předškoláka dvojnásobek toho, co za studenta vysoké školy. Podle aktuálních čísel je poměr opačný. Vysokoškolák je v průměru mnohem dražší.

Vysokoškolské vzdělání stojí poprvé více než školka, zjistila Mladá fronta Dnes. Ještě před deseti lety platily rodiny za předškoláka dvojnásobek toho, co za studenta vysoké školy. Podle aktuálních čísel je poměr opačný. Vysokoškolák je v průměru mnohem dražší. Velká část z nich totiž za své studium platí. Na soukromé školy jich chodí třicetkrát více než tomu bylo deset let zpátky. Není se ale čemu divit. Soukromých vysokých škol je totiž v Česku dvakrát více než škol veřejných. Před deseti lety bylo v Česku 23 veřejných, osm soukromých a čtyři státní vysoké školy, loni už 26 veřejných, 44 soukromých a dvě státní, píše list. Rostoucí kvantitu však ne vždy následuje kvalita. Ministerstvo školství chce teď proto zpřísnit kontrolu škol a také kritéria pro udělování akreditací, které školám umožňují otevírat studijní obory, uvádí deník. Podobně tomu je i u středních škol. Tento školní rok už na soukromé střední školy chodí 14 procent dětí. Na soukromé a církevní základní školy chodí dvě procenta dětí, píše Mladá fronta Dnes.


Ministerstvo obrany chystá zrušit třetí největší vojenský újezd Jince neboli Brdy, rozkládající se mezi Středočeským a Plzeňským krajem. Informuje o tom deník E15. Podle dokumentů, které má list k dispozici, doporučil cvičiště u jinecké dělostřelecké posádky zrušit generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Návrh nyní musí schválit ministr obrany Alexandr Vondra. Kvůli novelizaci příslušného zákona bude nutný souhlas vlády a parlamentu, s převodem území budou muset rovněž souhlasit krajské a místní samosprávy, poznamenal list. Zdroje blízké ministerstvu se shodují, že rozhodování bylo obtížné, protože generální štáb dlouhá léta úporně trval na zachování všech pěti vojenských výcvikových prostorů - Boletic, Brd, Březiny, Hradiště a Libavé. Nakonec Jan Vylita po posouzení ekonomických, ale především vojenských kritérií upřednostnil Jince. Jejich roční provoz vyjde zhruba na 100 až 150 milionů korun, po případném uzavření tamní posádky by úspora mohla být ještě vyšší, píše deník E15. Rozloha prostoru Brdy je 260 kilometrů čtverečních. Z toho 90 procent tvoří lesní porosty, zbytek využívá armáda. Na území se nachází specializovaná dělostřelecká, tanková, protitanková a letecká střelnice. Už několik let ji využívají rovněž vojáci členských zemí NATO v rámci cvičení Létající nosorožec. Po zániku cvičiště by se musela přemístit 13. dělostřelecká brigáda a její 132. dělostřelecký oddíl, které sídlí v Jincích. České dělostřelce by tak potkal podobný osud jako jejich slovenské kolegy z vojenského újezdu Javorina. Po vleklých diskuzích Slovensko tento prostor zrušilo začátkem roku, uzavírá deník E15.


Viktor Čech
Ministr vnitra Radek John (VV) zřídí v nejbližších dnech post policejního ombudsmana. Horkým kandidátem na funkci je podle Lidových novin Johnův náměstek a neúspěšný uchazeč na policejního prezidenta Viktor Čech. Deníku to potvrdily dva nezávislé zdroje z vedení vnitra. Interní předpis, díky němuž má místo vzniknout, chce John podepsat ještě tento týden. Ve čtvrtek by se mělo ještě doladit, zda bude ochránce práv podřízen ministrovi, nebo to bude nezávislý post, píše list. "Funkce ombudsmana bude zřízena proto, aby chránila práva a oprávněné zájmy příslušníků a zaměstnanců policie. Dále pak má předcházet řešení různých typů diskriminace a šikany ze strany nadřízených, podřízených či případně spolupracovníků," zdůvodnil krok ministra mluvčí Pavel Novák. Reálně ale nebude mít ochránce práv policistů pravomoc spory řešit. Bude se zabývat podněty, pak je analyzovat a ve finále vydávat doporučení. Ne všichni jsou podle deníku z Johnova záměru nadšení. "Ve chvíli, kdy má policie ukrutně málo peněz, tak je to naprostá zbytečnost,"řekl například poslanec Jan Vidím (ODS). Zdrženlivě se tváří policejní prezident Petr Lessy. Podle něj jde zatím jen o návrh, jak bude fungovat, ukáže čas.


Problémy loterijní společnosti Sazka, která je v insolvenci, sice nejspíš uškodí sportovním svazům, pomohly už ale obchodním řetězcům, zjistil deník Právo. Mobilní operátoři totiž kvůli dluhům Sazky přestali předplacené karty dobíjet z terminálů firmy. Výrazně tak narostl počet lidí, kteří si kredit dobíjejí u pokladen obchodů. Podle zjištění listu v některých řetězcích došlo až k pětinásobnému nárůstu dobíjení. Deníku to potvrdil mluvčí hypermarketů Globus Boris Malý. Podobnou zkušenost mají také družstevní prodejny COOP, které dobíjení mobilních telefonů umožňují na 2200 terminálech. Podle odborníků lidé měsíčně za dobíjení předplacených karet do mobilů utratí více než miliardu korun, píše deník Právo.


Ředitelství silnic a dálnic se chystá vypsat výběrové řízení na projekt takzvané diagnostiky, který má detailně zjistit, v jakém stavu jsou české vozovky. Sbírání a vyhodnocování dat vyjde řádově na několik desítek milionů korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle listu vyjede na české silnice po šesti letech znovu speciální auto, jehož počítačové systémy dokážou sbírat přesná data o tom kde, jak a za kolik vyspravit hrbolaté a děravé silnice. "Zakázku rozdělíme na silnice první třídy a pak na rychlostní silnice a dálnice. Zvlášť budou také tendry na sbírání dat a vyhodnocování," uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jiří Švorc. Systém dokáže ušetřit až 30 procent nákladů na opravy a údržbu silnic. "V počítačovém modelu se dá i spočítat, na které opravy nejefektivněji využít předem daný rozpočet, nebo co se stane se silnicí, když se oprava například o rok odloží," popsal pro Hospodářské noviny Václav Bolina ze společnosti Viageos, která má jako jediná v Česku monitorovací auto k dispozici. Do výběrového řízení se ale mohou přihlásit také uchazeči ze zahraničí. V Evropě je 18 podobných vozů.


Foto: Evropská komise
Lidem bydlícím v blízkosti slunečních elektráren začaly častěji než dřív praskat žárovky, píší Lidové noviny. Podle deníku je situace nejvážnější v místech, kde jsou k rozvodně připojeny velké solární parky. Ohroženy jsou zejména žárovky a spotřebiče citlivé na kolísání napětí v síti. Deník uvedl, že na jihu Čech obchodníci zaznamenali nárůst prodeje žárovek, objevily se také stížnosti na poškození počítačů a dalších elektrospotřebičů. Podle provozovatele největší rozvodné sítě v Česku, kterým je společnosti ČEZ Distribuce, mohou podobné problémy nastat. Rychlá změna počasí totiž může způsobit krátkodobý výkyv napětí v síti. Spotřebiče, které jsou na změny napětí citlivé a nejsou dostatečně chráněny, mohou být poškozeny, řekl deníku ředitel úseku Řízení sítí ČEZ Distribuce Pavel Filipi. Energetici se s tak velkými výkyvy dosud nesetkali, píše deník. "Nedostatek i přebytek výkonu v síti má dopad na kvalitu elektřiny a při vysokém rozdílu mezi výrobou a spotřebou v systému by mohlo dojít k narušení stability systému," dodala mluvčí provozovatele české přenosové soustavy ČEPS Zuzana Dvořáková.


Věra Bílá
Někdejší světově proslulá romská zpěvačka Věra Bílá se bude muset přestěhovat do holobytu. Jak píše deník Právo, v úterý o tom rozhodli rokycanští zastupitelé. Zpěvačka je bez prostředků a údajně je závislá na hracích automatech, uvádí list. Z původního obecního bytu, kde bydlela třicet let, dostala Věra Bílá výpověď kvůli dluhům. "Jedná se o několik tisíc korun. Jsou to dlužné platby za odvoz odpadu i poplatky z prodlení,"řekla deníku Právo rokycanská místostarostka Marie Hlávková, podle níž dostala Věra Bílá výpověď už v loňském roce. "Pokud se odmítne vystěhovat, podáme žalobu k soudu o vyklizení bytu. Jako náhradu může dostat jen zmíněný holobyt," uvedla místostarostka Rokycan Marie Hlávková. "Chovali jsme se k ní nadstandardně, teď už vůči ní postupujeme jako v případě jakéhokoli jiného nájemníka," dodala.