Přehled tisku

scitani_lidu3.jpg
0:00
/
0:00

Ráno pošťačkou, večer sčítací komisařkou, informují Lidové noviny o pracovní době mnoha lidí, kteří se na sčítání lidí, domů a bytů podílejí. Do práce přijdou v šest ráno a do jedné odkroutí běžnou službu. Poté zasednou ke stolu, kde třídí a nadepisují formuláře, které od čtyř do osmi večer rozdávají lidem.

Ráno pošťačkou, večer sčítací komisařkou, informují Lidové noviny o pracovní době mnoha lidí, kteří se na sčítání lidí, domů a bytů podílejí. Do práce přijdou v šest ráno a do jedné odkroutí běžnou službu. Poté zasednou ke stolu, kde třídí a nadepisují formuláře, které od čtyř do osmi večer rozdávají lidem. To je nyní běžný pracovní den českých poštovních doručovatelek, které zažívají jedny z nejtěžších dnů ve své práci. Pod pohrůžkou vyhazovu totiž mnohé z nich musely přijmout práci při sčítání lidu, která se jim změnila v noční můru. Distribuce formulářů totiž trpí řadou problémů. Sčítacích komisařů je příliš málo, zhruba čtyřikrát méně než při minulém sčítání. Práci doručovatelek komplikují i administrativní chyby. Na formulářích třeba chybí adresy, které se musí psát na poště a to celou proceduru prodlouží.


Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Mnozí odborníci soudí, že ministr financí Miroslav Kalousek nedělá dobře, když chce pro některé lidi zrušit možnost daňových odečtů úroků z úvěrů na bydlení. Jak uvádí Právo, opatření se dotkne obrovského množství lidí. Daňové úlevy se totiž vztahují nejen na hypotéky, ale i na úvěry ze stavebního spoření. Daňové úlevy přinášejí lidem tisíce i desetitisíce korun ročně. Například člověk s hypotékou, který za rok zaplatí na úrocích 100 tisíc korun, si o stejnou částku může snížit svůj základ daně a za rok tak ušetří 15 tisíc korun. Podle bývalého náměstka ministra financí Tomáše Prouzy je změna nedomyšlená. Nikdo nespočítal, jaký to bude mít negativní vliv na bytovou výstavbu. Záměr považuje za rozporný s tím, oč se vláda snaží v penzijní reformě. Když si chce někdo pořídit vlastní byt, aby si snížil budoucí náklady, stát by to měl podle Prouzy podporovat. S návrhem nesouhlasí ani advokátka Hana Marvanová. Mluvit o tom, že daňové úlevy jsou podporou pro bohaté, je podle ní absurdní. Odečty úroků jsou ve světě standardní nástroj k tomu, aby si rodiny se středními příjmy mohly pořídit vlastní bydlení. Podle Marvanové byly navíc daňové odečty zavedeny na základě širokého politického konsensu.


Jiří Vlach,  foto: ČTK
Pomník ubitým Němcům vzbudil v Dobroníně na Jihlavsku vášně, píšou Lidové noviny. Deska ponese jen jména identifikovaných obětí nalezených v katastru obce. Rozhodli o tom ve vypjaté atmosféře zastupitelé. Odmítli tak návrh německých potomků zabitých. Němci do Dobronína totiž napsali, že by chtěli, aby na náhrobním kameni na tamním hřbitově bylo uvedeno sedmnáct jmen krajanů zahynulých za tragických okolností na konci války na Polensku. Zastupitelé to zamítli poměrem hlasů devět ku čtyřem a přijali návrh starosty Jiřího Vlacha. Pokud by došlo k nálezu dalších hrobů, budou jména podle starosty doplněna. Ostatky, které mají být na hřbitově uloženy, byly nalezeny loni při policejním průzkumu lokality Budínka nedaleko obce. Policie reagovala na zprávu 87letého Fritze Hawelky o poválečném násilí. Oznámení podal jihlavský novinář Miroslav Mareš. Nalezené ostatky patří třinácti mužům. Policejní vyšetřování ještě není ukončeno.


V případě, že Ústavní soud (ÚS) zruší platnost podzimních komunálních voleb v Praze, mohla by podle analýzy ministerstva vnitra do zvolení nových zastupitelů vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na krizový plán, který vypracovali úředníci vnitra pro případ, že by verdikt ústavních soudců vedl k vypsání nových voleb. "Zákon o hlavním městě fakticky tuto možnost předpokládá. Dosadit správce obce nepřipadá v úvahu,"řekl listu náměstek ministra vnitra pro legislativu František Vavera, jehož úsek analýzu zpracoval. Bém se k možnosti vrátit se na místo primátora nevyjádřil. Další možností, kterou vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody a jeho rady. Stížností na volby do pražského zastupitelstva se bude Ústavní soud zabývat příští úterý. S variantou zrušení voleb se přitom v politických kuloárech počítá. Ministerstvo vnitra pracuje ale i na tom, aby se situace s účelovým dělením Prahy do více volebních obvodů neopakovala.


Foto: ČT24
Lékaři budou muset dokázat, že na kongresech pracují, uvádí Mladá fronta Dnes. Který lék předepsat? Ne vždy dnes rozhodují jen odborné znalosti lékaře - někdy to může být i pocit závazku farmaceutické firmě, která mu zaplatila dovolenou v cizině. Pod záminkou, že jde o odborný kongres. To by mělo skončit. Ministerstvo připravuje změny v zákoně o regulaci reklamy. Kongresy by měly mít odborné opodstatnění, lékaři by se na nich měli opravdu vzdělávat. Zákon má také pod hrozbou milionových pokut upravit míru pohostinnosti. Firmy by lékařům mohly platit cestu a ubytování, ale ne výlet za exotikou. Tak vypadal třeba "kongres", který pro české urology před lety zorganizovala firma Apotex. Nabízela jim, že je vezme na safari do Keni. Rozseknout propletenec farmaceutických firem a lékařů je důležité, protože kvůli němu se ze zdravotnictví ztrácejí peníze a pacient často nic netuší.


Exekuce | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Češi v exekuci v průměru dluží kolem 65 tisíc korun, píše deník Právo. Dluhy se v následných dražbách věcí, které exekutoři zabaví, umořují i jen po stovkách. Vyplývá to z analýzy, kterou Právu poskytl Exekutorský úřad v Přerově. Ten patří se svými více než 50 tisíci exekucemi za rok k největším v zemi. Samotná částka dluhu se v průměru ještě navyšuje o dalších více než deset tisíc korun o náklady věřitele, exekuce a právního zastoupení. Třeba jedna stará pokuta od revizora ve výši 800 korun se tak snadno může po letech vyšplhat až na bezmála dvacet tisíc korun.


České dráhy (ČD) koupí od rakouských státních železnic ÖBB 32 vyřazených rychlíkových vagónů z osmdesátých let. Za vozy z let 1980 až 1982 mají dráhy zaplatit zhruba 48 milionů korun. Píše o tom Mladá fronta Dnes (MfD). K převzetí vagonů by mohlo dojít během jara. Rakušané se starých vozů zbavují, protože kupují moderní soupravy RailJet. Podle listu je cena 48 milionů za 32 vozů extrémně výhodná - za podobnou částku se dá koupit jeden nový vagon. Rakouské vozy, které mají zvýšit komfort cestujících, chce dopravce podle listu nasadit na rychlících z Prahy do Českých Budějovic a do Chebu, kde nyní jezdí podobně staré vagóny řady B východoněmecké výroby. Letos chtějí ČD do obnovy vagonů a lokomotiv investovat asi osm miliard korun, tedy o dvě miliardy víc než loni.


Česká pošta s největší pravděpodobností koupí českou a slovenskou pobočku soukromé poštovní společnosti TNT Post. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) bude více než stomilionové převzetí konkurenta součástí chystané transformace státního podniku na akciovou společnost. Akvizicí TNT Post by Česká pošta získala velmi silnou pozici v adresném i neadresném doručování reklamních letáků a obchodní pošty, píše Mladá fronta Dnes s tím, že právě v této oblasti patří TNT k české špičce. Mluvčí českého zastoupení TNT Blanka Mikulová nicméně odmítla komentovat, v jaké fázi jsou vyjednávaní o fůzi jejího zaměstnavatele a České pošty. Podle deníku ukazuje na možnou akvizici také fakt, že se jméno generálního ředitele TNT Post Petra Zháňala objevilo na seznamu kandidátů na budoucího šéfa České pošty. Lidé ve vedoucích pozicích přitom mívají ve smlouvách tzv. konkurenční doložku, která jim po podání výpovědi na nějakou dobu pod vysokou pokutou zakazuje pracovat pro konkurenční firmu.


Policie kapituluje. Po více než čtyřletém vyšetřování končí fiaskem případ únosu a zmizení otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Je z něj obviněn mimo jiné příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Jak píše Právo, detektivové z protimafiánského útvaru totiž sami navrhli státnímu zástupci, aby zastavil stíhání všech obviněných. Pro tvrzení, že je za únosem Lamberta Krejčíře z roku 2002 právě Starka a šest jeho společníků, nezajistili policisté ani jeden přímý důkaz. Pro policii jde o velkou ostudu. Celou kauzu rozjížděli v roce 2006 pod vedením tehdejšího šéfa Jana Kubiceho ve velkém. Například Starku zatýkali za dramatických událostí na uzavřené dálnici se samopaly a s využitím vrtulníku. A také za dohledu přizvaných médií. Starka pak strávil tři měsíce ve vazbě. Současný ředitel útvaru Robert Šlachta dnes kauzu hodnotí jako prohru. Pokud státní zástupce skutečně stíhání Starky a spol. zastaví, může to mít kromě policejní ostudy i závažné důsledky pro státní kasu. Advokáti obviněných už totiž předeslali, že v takovém případě jsou odhodláni po státu požadovat milionové částky.