Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ani muže z nemocnice, ani korunu sestrám. Nové heslo šéfů lékařských odborů pohřbilo dojem, že jim šlo také o opravdové změny ve zdravotnictví a o pacienty. Ale - pomohlo vládě, píše autor 99 slov Hospodářských novin.

Ani muže z nemocnice, ani korunu sestrám. Nové heslo šéfů lékařských odborů pohřbilo dojem, že jim šlo také o opravdové změny ve zdravotnictví a o pacienty. Ale - pomohlo vládě, píše autor 99 slov Hospodářských novin. Má teď u veřejnosti drtivě navrch nad doktory a ministra Hegera, který obstál. Nevídaná příležitost spustit transformaci zdravotnictví. K dalším reformám kabinet stejné vybídnutí nedostane, ale proč taky? Reformujte, nebo odejděte. Jako seriózní ekonomický deník považujeme chytré reformy za zcela nezbytné, budeme se jim věnovat důkladně, přesně a neodbytně. Hospodářské noviny takové rozhodně byly za Petra Šimůnka a budou i za Petra Šabaty. Ačkoliv se jinak - aby obstály - promyšleně reformují, píše v 99 slovech Hospodářských novin Petr Šabata.


Foto: Archiv Radia Praha
Vysloužilí vojáci, policisté a hasiči připravují žalobu proti státu kvůli patnáctiprocentnímu zdanění výsluhového příspěvku, které zavedla vláda od počátku tohoto roku v rámci úsporných opatření, informují Lidové noviny. "Během několika týdnů vybereme právníka, se kterým stížnost k Ústavnímu soudu připravíme,"řekl listu mluvčí iniciativy Miroslav Pechát. Kritici mluví o zneužití daňového systému a o tom, že stát porušil pravidla. Ministerstvo financí se podle deníku vysloužilců nebojí. Podle jeho výkladu má na zdanění právo a protestovat je zbytečné. "Daňové podmínky může stát měnit kdykoli v závislosti na rozpočtové situaci,"řekl Jakub Haas z ministerstva financí. Někteří odborníci na ústavní právo si ale myslí něco jiného, píší Lidové noviny. "Postižené skupiny mohou mít u Ústavního soudu šanci,"řekl například Jan Kroupa z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Lidové noviny uvádějí, že nespokojení vojáci a policisté mezi sebou pořádají sbírku na kvalitního ústavního právníka, který by jim i s přípravou žaloby pomohl. Dosud vybrali 23.000 korun. Kromě toho začali útočit na ministerstvo i stížnostmi. "V současnosti evidujeme zhruba 200 správních řízení, všechna se snažíme řešit individuálně,"řekl náměstek ministra obrany Michael Hrbata. Podle služebního zákona mají po 15 letech služby nárok na výsluhy vojáci, hasiči, policisté, celníci a vězeňští strážci. Novela zákona o dani z příjmu, která platí od letošního 1. ledna, jim výsluhy zdanila 15 procenty. Ministerstvo financí tak chce získat až miliardu korun do státního rozpočtu, píší Lidové noviny.


Hnutí Občané za svá práva v Praze podalo k Ústavnímu soudu stížnost na loňské podzimní volby do zastupitelstva Prahy. Zpochybnilo v ní fakt, že se do něj volilo podle zákona o obcích. Tvrdí totiž, že volby do pražského zastupitelstva by se měly konat s krajskými, nikoli komunálními volbami, píše deník Právo. "V Praze byli voleni zastupitelé do zastupitelstva hl. m. Prahy, to je do kraje Praha, jak zní ústavní zákon, podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Proto nemohou mít mandát do kraje Praha,"řekl listu předseda hnutí Karel Berka. Deník Právo připomíná, že vedení města dosud namítalo, že Praha je obcí i krajem, a proto si její zastupitelé mohou zvolit, podle jakého zákona se bude volit. Občané za svá práva už dlouho tvrdí, že volby do pražského zastupitelstva by se měly konat zároveň s volbami do ostatních krajů, nikoli s volbami komunálními, tzn. už za necelé dva roky. Opírají se mimo jiné o stanovisko Legislativní rady vlády. Stížnost k Ústavnímu soudu zaslaly loni také Strana zelených, SNK ED a Věci veřejné, a to kvůli rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů. Mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger Právuřekl, že neví, zda Ústavní soud projednávání obou stížností spojí. Oficiální termín jednání ještě nebyl stanoven, spekuluje se o polovině února, informuje deník Právo.


Britská společnost Cuadrilla Resources a australská BasGas požádaly české ministerstvo životního prostředí o udělení licencí k průzkumu ložisek zemního plynu v horninách, především břidlicích. Cuadrilla chce plyn hledat poblíž Valašského Meziříčí, BasGas mezi Prahou a Berounem, píší Lidové noviny. Výskyt plynu v břidlicích na českém území zatím podle listu nikdo systematicky neprověřoval. Výsledkem průzkumu tak může být jak pozitivní překvapení, tak i zklamání, uvádí deník. Pokud by se zemní plyn na českém území objevil, mohlo by to Česku pomoct snížit závislost na jeho dovozu z Ruska. Těžba plynu z břidlic se v posledních deseti letech dynamicky rozvíjí v USA, letos má začít také v Británii a na Ukrajině, píší Lidové noviny.


Foto: Policie ČR
Týrání malého chlapce z Brna vlastními rodiči, kteří ho mučili i připínáčky, nemuselo trvat tak dlouho, kdyby úřady na varování veřejnosti včas a odpovědně reagovaly. Sousedé totiž hlásili týrání chlapce už před dvěma lety, ale sociální pracovníci nereagovali, píše deník Právo. S rodiči, kteří svého nejmladšího syna týrali hlady, bili ho a mučili, byl před několika dny u Městského soudu v Brně zahájen soudní proces. Chlapec byl odebrán rodině do dětského domova v dubnu 2010 poté, co si spis o problémové rodině pozorně přečetly sociální pracovnice v městské části Brno-Židenice, kam se rodina přestěhovala. Podle deníku však týrání mohlo skončit už mnohem dřív. Podezření na týrání totiž policisté poprvé začali vyšetřovat už údajně v roce 2008. V té době manželé ve věku 32 a 34 let žili v městské části Brno-střed. Svědectví o tom podala sousedka, která tehdy sama úřady na problém upozorňovala. "Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," citoval list sousedku. Její výpověď deníku Právo potvrdil i mluvčí policie Petr Nečesánek. "Ano, svědectví jsme zaznamenali už 20. srpna 2008, a pokud vím, tak státní zastupitelství, které případ dozorovalo, určilo opatrovníka, jímž měl být orgán sociálně-právní ochrany dítěte podle místa bydliště," potvrdil. O hrubém zanedbání hovoří podle deníku Právo i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.


Po 100 letech se přestaly v Obchodních tiskárnách Kolín vyrábět karty na mariáš. Výroba byla prodělečná, vytlačily je levné karty z Asie, píše Mladá fronta Dnes. "Celý kartový byznys jsme ukončili, výroba karet tolik nevynášela. O zrušení se rozhodovalo minulý rok. Nakonec jsme licenci pro výrobu karet prodali firmě Hrací karty. Ta by měla s výrobou pokračovat,"řekl generální ředitel OTK Group Petr Ryska. Pode deníku by tak výroba tradičních karet mohla zůstat v Česku, ale skončí dlouholetá tradice jejich výroby v Kolíně. "Tyhle karty se tu tisknou už několik desetiletí. Přesné datum zahájení výroby je těžké vystopovat, bude to ale nejméně sedmdesát let,"řekl Petr Ryska. Kolínské tiskárny v posledních letech prodělávaly a musely upravit strategii. Nejdříve zrušily výrobu kalendářů a diářů, následoval konec karet, píše Mladá fronta Dnes. "Nemohli jsme soutěžit s konkurencí. Hlavně v Asii vyrábějí karty mnohem levněji," dodal ředitel firmy.


Plzeňská policie odložila případ krádeže diamantů za více než milion korun, které se ztratily loni na jaře. "Minulý týden jsme případ odložili, protože se nepodařilo zjistit pachatele,"řekla deníku Právo mluvčí městského ředitelství policie v Plzni Martina Korandová. Policisté spolupracovali se zahraničními kolegy, prověřili všechny osoby, které se zásilkou přišly do styku, ale nikoho z krádeže neusvědčili. Krádeží diamantů se plzeňská policie začala zabývat loni na jaře poté, co obdržela trestní oznámení od zdejší firmy, jíž se zásilka drahých kamenů ztratila. Server Novinky.cz tehdy uvedl, že trestní oznámení podala firma Diamonds International Corporation poté, co její pracovníci zjistili, že se ztratila zásilka diamantů z belgických Antverp. Podle serveru doručila kurýrní služba tři krabice s objednanými diamanty, dvě z nich ale byly prázdné. "Kvalifikovali jsme to jako krádež. Škodu firma vyčíslila na 1,3 milionu korun," uvedla loni mluvčí policie Martina Hábrová. Novinky tehdy napsaly, že krabice, v nichž diamanty chyběly, byly poškozené. Belgická strana potvrdila, že cenné kameny poslala do Česka ve všech třech balících. Diamanty byly určeny k výrobě šperků, připomíná deník Právo.