Přehled tisku

0:00
/
0:00

České velvyslanectví v Kyjevě prostřednictvím místního tisku pohrozilo Ukrajině, že zastaví vydávání víz, pokud ukrajinská strana nezakročí proti pouliční vízové mafii. Informuje o tom deník Právo. "Samozřejmě nechceme, aby se pro vaše krajany tato procedura stala složitější. Zároveň je ale nutné něco podniknout proti podvodníkům, kteří u našeho konzulátu operují," uvedl vedoucí úřadu Vítězslav Pivoňka.

České velvyslanectví v Kyjevě prostřednictvím místního tisku pohrozilo Ukrajině, že zastaví vydávání víz, pokud ukrajinská strana nezakročí proti pouliční vízové mafii. Informuje o tom deník Právo. "Samozřejmě nechceme, aby se pro vaše krajany tato procedura stala složitější. Zároveň je ale nutné něco podniknout proti podvodníkům, kteří u našeho konzulátu operují," uvedl vedoucí úřadu Vítězslav Pivoňka. Dodal, že prostranství před úřadem je ukrajinským územím, a pouze ukrajinské úřady tam tedy mohou udělat pořádek. Milan Ekert z české ambasády v Kyjevě konstatoval, že před konzulátem například funguje síť samozvaných zprostředkovatelů, kteří žadatelům prodávají lístky na přednostní pořadí ve frontě. Na úřadu přitom žádný pořadník neexistuje, zaměstnanci vyřizují žádosti popořadě.


Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) by rád získal na platy doktorů pět miliard korun od menších zdravotních pojišťoven. Píšou to Hospodářské noviny. Odbory Hegerův plán podporují, pojišťovny jsou proti. Podle deníku mají menší zdravotní pojišťovny na účtech přebytky přes deset miliard korun. Heger ubezpečil, že nechce zaměstnanecké a oborové pojišťovny k rozpuštění peněz do zdravotnictví nutit za každou cenu. Chce se s nimi nejdříve dohodnout. Menším pojišťovnám, jež podle listu na rozdíl od Všeobecné zdravotní pojišťovny ještě mají na účtech docela slušné přebytky z minulých let, se Hegerův plán nelíbí. Tvrdí, že jsou to peníze pojištěnců, garance kvalitní zdravotní péče i mezd lékařů. Ministrův nápad naopak podporují lékařské odbory. K tomu, aby lékaři stáhli výpovědi, však Hegerova snaha stačit nebude. Podle odborů je to dlouhodobé řešení. Plán má podporu i v opoziční ČSSD.


Zdravotní sestry se bojí, co s nimi bude, píší Lidové noviny. Až 28. února doběhne výpovědní lhůta tisícům nespokojených lékařů, nedobrovolně je mohou následovat zdravotní sestry i další nemocniční personál. V ochromených nemocnicích pro ně totiž nebude práce ani peníze. Může dojít i ke krachu nemocnic, řekl Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. A nejčernější scénář už připustila první nemocnice, v Českém Krumlově.


Ministerstvo financí připravuje možná už poslední vlnu privatizace státního majetku. Týkala by se podniků, které už není nutné nadále státem řídit. Jsou to dosud netransformované státní podniky - Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta, ale také zkušební a výzkumné ústavy nebo rekreační objekty z majetku policie a armády. Získané příjmy by měly jít na důchodovou reformu, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstvo financí chce mít do poloviny příštího roku inventuru majetku státu určeného k privatizaci. Podle náměstka Zdeňka Zajíčka, by stát měl říci, jestli některé činnosti místo něj nemůže vykonávat někdo jiný. Například zkoušky advokátů převzala Česká advokátní komora. Proč by například o rybářském lístku nemohl rozhodovat Rybářský svaz," naznačil Zajíček. Podle něj by prodeje menších státních podniků mohly vynést stovky milionů korun.


Premiér Petr Nečas (ODS) by chtěl, aby se novým ministrem životního prostředí stal šéf jeho poradců Martin Říman. Potvrdilo to několik dobře informovaných občanských demokratů, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD). Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) rezignoval kvůli korupční aféře na Státním fondu životního prostředí. Podle některých členů ODS Nečas ještě úplně nepohřbil myšlenku, že by se Drobil do vlády vrátil. V takovém případě by se Říman vrátil do role premiérova poradce. Nečas na dotaz listu, zda uvažuje o Římanovi jako o ministrovi životního prostředí a následném návratu Drobila, nereagoval. Pro Římana podle deníku mluví fakt, že je Nečasův stranický spojenec. Navíc pochází, stejně jako Drobil, z Moravskoslezského kraje. Tomu by tak zůstalo zastoupení ve vládě. A Nečas by si tím region, který momentálně velmi potřebuje, zavázal.


Žít zdravě se v příštím roce vyplatí. Za neřesti jako cigarety a alkohol si totiž lidé od ledna připlatí, naopak domácí biopotraviny budou díky širší nabídce lacinější, píší Lidové noviny. Zdraží se například pivo, průměrně o dvě procenta. A důvod? Zdražily se suroviny, z nich se pivo vaří. Více budou stát také obědy v restauracích. Odborníci totiž předvídají zdražování potravin. A hospody trend promítnou do svých cen. Nahoru by měly jít ceny pečiva, ale i cukru a čokolády. Další příčina, proč ceny potravin půjdou nahoru, je špatná úroda. Obchodní řetězce úmysl šroubovat ceny popírají, nicméně tvrdá jednání s dodavateli probíhají. Zdaleka nejvíc si ovšem domácnosti připlatí za nájmy a energie.


Hazardní firmy, které musí část výnosu posílat na veřejně prospěšné účely, dávají každý rok desítky milionů korun na boj proti rakovině společnosti Onkocet. Ta za ně provozuje například mamograf, který má snadno odhalit rakovinu prsu. Odborníci však tvrdí, že tento přístroj rakovinné bujení odhalit nedokáže. Jak informují Hospodářské noviny, obecně prospěšná společnost Onkocet Čechy dostala v uplynulých dvou letech od provozovatelů heren, kasin a loterií 41 milionů na prevenci rakoviny a zdravotnickou charitu. Hazardní firmy neplatí daně z příjmu, musí však každý rok posílat 6 až 20 procent z výnosů na veřejně prospěšné účely. Samy si vyberou, komu peníze poskytnou, musí pouze vše doložit ministerstvu financí. Podle Hospodářských novin až stovky milionů dostávají sdružení, která nevykazují činnost, a vzniká tak podezření, že se peníze vracejí zpět do hazardu.


Foto: archiv Radia Praha
Politici ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) budou i v příštím roce vedle svého platu brát měsíčně také až třicetitisícové odměny. Celkem jde o 50 lidí, každý z nich si ročně přivydělá až 200.000 korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Koncem března přitom premiér Petr Nečas (ODS) sliboval, že zákonodárci přestanou brát odměny za křesla v dozorčích či správních radách veřejných institucí. Ředitelka tiskového odboru deníku řekla, že na příští rok bylo schváleno na odměny téměř 15 miliónů korun. Zákonodárci přitom podle Hospodářských novin nemají nárok na odměny za posty v řídících orgánech státních či polostátních institucí. Vysvětlují to tím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je veřejnoprávní a nikoli státní. Jak uvedl deník, poslanci pobíráním odměn jen obcházejí zákon o střetu zájmů.


Ministerstvo dopravy plánuje příští rok zrušit několik železničních tratí. Nemá na jejich údržbu. O některé už projevili zájem soukromníci, uvádí Mladá fronta Dnes. Česko má jednu z nejhustších železničních sítí na světě. Od začátku roku však začne na mnoha místech řídnout. Pokud se nenajdou kupci, koleje se vytrhají nebo nechají zarůst plevelem a cestující místo na nádraží začnou chodit na zastávku autobusu. Důvod je jediný - provoz tratí i jejich údržba je drahá. Konec čeká třeba spojnici mezi Hevlínem a Hrušovany na Znojemsku. Místní starosta by uvítal alespoň víkendový provoz, který by zajistil obci příjmy z turistického ruchu, protože na jižní Moravě je řada cyklostezek. Jediným řešením, jak zabránit likvidaci trati, je její koupě. Soukromníci na rozdíl od státu věří, že budou na provozu vydělávat. Umějí totiž nalákat turisty, nejsou tolik závislí na dotacích a mohou vydělat i na provozu nákladních vlaků.


Protože se blíží Silvestr objevují se v tisku i veselé historky. Právo například přináší perličky z pojišťoven. Každý rok vyřídí operátoři stovky tisíc telefonátů poškozených lidí, přičemž mnohé z nich by se mohly zapsat zlatým písmem do knihy kuriózních výroků, předčítaných nejlépe na Silvestra. Třeba o chudáku zajíci nebo neviditelném autě. Jedna řidička svoji nehodu popsala takto: Vyhnula jsem se zajíci, který vběhl do silnice. Přitom jsem narazila do protijedoucího auta. Auto v protisměru mě tak rozhodilo, že jsem místo brzdy šlápla na plyn a narazila do auta přede mnou. Nejvíc mě ale mrzí, že zajíce potom přejelo auto v protisměru. To jsem ho mohla přejet rovnou a nemusela jsem mít škodu na vozidle. A nebo nehoda z křižovatky, kde řidič řekl: Najednou, kde se vzalo, tu se vzalo, přijelo neviditelné auto, narazilo do mého vozidla, a zase zmizelo.