Přehled tisku

0:00
/
0:00

O předražených zakázkách na úklid vojenských ubytoven, které vypsalo ministerstvo obrany, rozhodovali podle Mladé fronty Dnes někdejší detektivové z protikorupční policie. V tendrech vítězily většinou nejdražší firmy, podle auditu přišel stát o 100 milionů korun.

O předražených zakázkách na úklid vojenských ubytoven, které vypsalo ministerstvo obrany, rozhodovali podle Mladé fronty Dnes někdejší detektivové z protikorupční policie. V tendrech vítězily většinou nejdražší firmy, podle auditu přišel stát o 100 milionů korun. Mezi úředníky, kteří o zakázkách spolurozhodovali, podle listu figurují Jan Paluska a David Průša. Paluska byl na ministerstvu členem hodnotící komise, která ve výběrových řízeních na úklid ubytoven nechávala vyhrát ty nejdražší firmy. Někdejší důstojník Úřadu finanční kriminality a ochrany státu vyšetřoval náhlé zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse. Sekretář ministerstva obrany Jan Vylita dodal, že zodpovědnost nese i tehdejší ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který se sice výběrových řízení přímo neúčastnil, ale jako šéf měl tendry pohlídat. Také Hošta byl elitním detektivem. Popřel, že by na tendru na úklidové služby bylo cokoliv podezřelého. Upozornil, že ministerstvo po tendrech platí za úklid ubytoven méně než v minulosti. Odpovědi na otázku, proč vítězily zdaleka nejdražší firmy, se ale vyhnul. Citovat z jeho reakce nelze, Hošta totiž výslovně zakázal její zveřejnění. Společně s Průšou tvrdí, že je ministerstvo obrany lživě nařklo a chystají hromadnou žalobu.


Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér Petr Nečas (ODS) chce odvolat Radu pro výzkum, vývoj a inovace a jmenovat novou. Premiérovi se nelíbí práce rady. Napsaly to Lidové noviny. Rada v novém složení funguje necelých sedm měsíců. "S prací rady ve stávajícím složení nejsem příliš spokojen. Jak rozsáhlá bude personální změna, a zda se dotkne celé rady, bude otázkou dalších analýz,"řekl deníku Nečas. Podle listu se neoficiálně již několik týdnů mluví o tom, že by měl premiér odvolat kompletně celou radu. To potvrdil i ministr školství Josef Dobeš (VV), který prý sám na Nečase tlačí, aby tento krok udělal. Vědci a odborníci, kteří dění kolem dlouhodobě kritizované rady sledují, si však myslí, že by takový krok byl chybou. Upozorňují na to, že by se zastavila rozdělaná práce, píšou Lidové noviny. Rada pro výzkum, vývoj a inovace je odborným a poradním orgánem vlády České republiky. Její členy jmenuje premiér. Rada zároveň navrhuje, kolik peněz budou na vědu a výzkum dostávat jednotlivé organizace a instituce.


Koh-i-noor, Karma, Emco, Fab či Botas. Tyto tradiční české značky spojuje to, že úspěšně prošly ekonomickou krizí a v současné době rozšiřují výrobu. Za svou dobrou kondici vděčí především exportu, píší Lidové noviny. Přesto i v roce 2010 některé tradiční domácí značky z trhu zmizely a jejich nositelé třeba i zkrachovali. Nejznámějším příkladem je OP Prostějov, který na jaře kvůli dluhům upadl do konkursu. Firmy, které prošly krizí s menšími šrámy, již dnes hovoří o tom, jak si v příštím roce vybojují ještě lepší postavení na zahraničních trzích. Pozitivní zpráva ovšem nečeká na uchazeče o práci. I na trhu úspěšné firmy, které Lidové noviny oslovily, sice již nechystají masivní propouštění, ale s nabíráním nových zaměstnanců zůstávají opatrné. Podle slov jejich manažerů se teď víc vyplatí investovat do nových technologií.


Ilustrační foto
Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný pronajal nemocnici privátní firmě. Jak uvádí Hospodářské noviny, porušil až do teď nezpochybnitelné stranické tabu. Právě sociální demokraté přitom vyhráli v roce 2008 krajské volby mimo jiné díky slibu, že žádné nemocnice pronajímat ani prodávat nebudou. Své voliče ubezpečovali, že všechny krajské nemocnice zůstanou v případě jejího vítězství výhradně veřejné a neziskové. Pronájem se proto nelíbí stínovému ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. S převodem nesouhlasí ani šéf strany Bohuslav Sobotka. Hejtman Novotný, který kraji vládne s komunisty, ale pronájem hájí a říká, že kdyby nemocnici nepronajal, tak by kvůli odchodům lékařů a sester pravděpodobně zanikla. Nový správce, který už investoval do jiné nemocnice, se zavázal, že zdravotníky udrží. Navíc za ním stojí bohatá těžařská firma. Stínový ministr Rath s pronájmem nesouhlasí a považuje to za hrubé porušení programu strany. Hejtman si však z toho nic nedělá. Jak řekl, pan Rath to klidně může kritizovat, ale on mu v kraji nepomůže.


Útoků na personál vlaků prudce přibývá. Jak píší Lidové noviny, jeden z nejkřiklavějších útoků se odehrál ve vlaku na České Budějovice. Těhotná žena, která jela na černo, na kontrolorku překvapivě zaútočila. Průvodčí musela být hospitalizována a nakonec přišla o oko. Agresorů přibývá. Zatímco v roce 2007 evidoval železniční dopravce sedmnáct útoků na vlakový personál, letos číslo rapidně narostlo. K 23. listopadu věděli na ředitelství drah o 61 takových událostech. Značná část souvisí s kontrolou jízdních dokladů, kdy cestující nemají jízdenku a často jsou pod vlivem alkoholu. I proto si letos České dráhy najaly bezpečnostní agenturu, která do vytipovaných spojů nasazovala dvoučlenné hlídky. Pilotní projekt si dopravce pochvaloval. Paradoxem ale je, že právě v roce, kdy se ve vlacích začaly objevovat hlídky, došlo k vůbec největšímu počtu útoků. I když dráhy ještě příčiny nevyhodnotily, vidí spouštěcí mechanismus agrese cestujících ve zhoršené ekonomické situaci.


Dvouleté hlídání bývalého poslance Miloše Melčáka, který byl v roce 2006 zvolen za ČSSD, přišlo ministerstvo vnitra na 2,6 milionu korun. Deníku Právo to řekl ministr vnitra Radek John (VV). Osobního ochránce spolu s řidičem přidělil Melčákovi bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v únoru 2007 poté, co spolu s Michalem Pohankou (také zvoleným za ČSSD) podpořili druhou vládu Mirka Topolánka. Ze sociální demokracie byl Melčák vyloučen. Od té chvíle patřil k nejloajálnějším koaličním poslancům, na které se mohl premiér Topolánek v klíčových otázkách vždy spolehnout, píše Právo. Zatímco ČSSD označovala přidělení ochranky Melčákovi za důkaz politické korupce, Topolánek i Langer to zdůvodňovali výhružnými dopisy a e-maily, které prý Melčák opakovaně dostával. Paradoxně mu však Langer bodyguardy odebral krátce po pádu Topolánkovy vlády v květnu 2009. Spolu s ním o ně přišel další z přeběhlíků, bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý, píše Právo.


Foto: ČTK
Deník Právo popsal Vánoce meteorologa v Šindelové na Sokolovsku. Rudolf Kovařík totiž místo půlnoční mše strávil večer o Vánocích s motorovou pilou a lopatou v ruce při vyprošťování sněhem zavátých aut na cestě mezi Karlovými Vary a Šindelovou. Večer strávili u manželčiny matky a pak se vydali zpět na půlnoční mši. Jenže místo obvyklé tři čtvrtě hodiny se cesta protáhla kvůli sněhové kalamitě na tři hodiny. Nejhorší byla situace mezi Nejdkem a Šindelovou, kde jim spadl strom přes cestu a další hned za autem. Naštěstí měl sebou Rudolf Kovařík motorovou pilu a mohl oba stromy odstranit. Cestou pak potkali další uvízlá auta, která společně s policisty vyprostili. Pila přišla ke slovu i krátce před Šindelovou a Kovaříkovým bylo jasné, že půlnoční už propásli.