Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se věnuje brutálnímu útoku, k němuž o víkendu došlo v Ostravě. Dva nezletilí výrostci tu během několika minut pobodali tři chlapce ve věku devět, třináct a čtrnáct let. Své oběti si přitom vybírali náhodně, zaútočili na ně na dětském hřišti a dalších místech ostravského sídliště Zábřeh.

Dětské hřiště v Ostravě-Zábřehu,  místo,  kde byl napaden devítiletý chlapec,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se věnuje brutálnímu útoku, k němuž o víkendu došlo v Ostravě. Dva nezletilí výrostci tu během několika minut pobodali tři chlapce ve věku devět, třináct a čtrnáct let. Své oběti si přitom vybírali náhodně, zaútočili na ně na dětském hřišti a dalších místech ostravského sídliště Zábřeh. Stav nejmladšího chlapce byl několik hodin kritický, teď už jsou ale všichni tři mimo ohrožení života. Podle svědků byli útočníci opilí. Prvního z nich, šestnáctiletého mladíka, policie dopadla během několika minut. Mezi svými vrstevníky je známý mimo jiné jako rapper, který na internetu zveřejňuje písničky plné násilí. Svůj brutální čin údajně oznámil už týden předem na Facebooku. U druhého pachatele policie prověřuje, zda se na útoku také podílel, nebo jen přihlížel. Policisté zločin prošetřují jako pokus o vraždu, pachatelům by v tom případě hrozilo až deset let vězení. Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové, která se zabývá dětskými násilníky, je výjimečné, že výrostci neskončili u první oběti, ale napadli další děti. Zatím se s takovým případem ve své práci nesetkala. Stejně jako s tím, že by si pachatel vybíral své oběti náhodně, píše Mladá fronta Dnes.


Tisková konference k Listopadové výzvě pražským zastupitelům,  foto: ČTK
Autoři petice spojené s Listopadovou výzvou proti koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátě přiznali podle deníku Právo, že jsou pod ní i falešné podpisy. Petice proti nim totiž není zajištěna, zjistil deník. Na problém upozornilo sobotní Právo, když jeho redaktor bez potíží připojil pod výzvu například jméno prezidenta Václava Klause. Autoři výzvy poté poděkovali deníku za upozornění na tuto závadu a ujistili, že už došlo k takové úpravě, aby nebylo možné hlasovat z jednoho počítače vícekrát. Petičníci také musí odpovědět na potvrzující e-mail. Počítač, ze kterého chodily falešné podpisy, organizátoři akce zablokovali. Během víkendu vzrost počet lidí, kteří tímto způsobem dali najevo nesouhlas se vznikající pravolevou koalicí na pražské radnici, na dvacet tisíc. Falešných podpisů je přitom zhruba jedno procento, upozornil deník Právo.


Bohuslav Svoboda
Ani přímá volba pražského primátora by mnoho nepomohla, soudí komentátor Lidových novin. Odvolává se přitom na Bratislavu, kde primátora volí obyvatelé města přímo. Kdyby se v Praze hlasovalo stejně jako ve slovenské metropoli, nový primátor by se rozhodně nejmenoval Svoboda, soudí autor komentáře. A naděje, že se v Praze něco změní a že se tu bude za čas žít podobně jako v městech na evropské špici, k nimž bohatstvím, nikoliv však úrovní života patříme, by byla větší. Abychom nezůstali jen u Prahy, podobné pocity musí mít spousta voličů v dalších městech, kde byly mnohdy upečeny divné koalice s jediným cílem - uchovat místní penězovody. Co tedy zbývá naštvaným Pražanům a obyvatelům jiných měst? Dávat neustále nahlas najevo svůj názor a pokusit se o ještě jasnější změnu znovu, v nových volbách. Nejpozději za čtyři roky, uzavírají Lidové noviny.


Radek John
Tápání šéfa Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna táhne podle Hospodářských novin stranu ke dnu. Věci veřejné podle deníku hrají půl roku po volbách, kdy se dostaly do sněmovny i do vlády, roli jasného poraženého. Neuspěly v senátních ani komunálních volbách a v průzkumech veřejného mínění se propadly pod hranici volitelnosti. Samotný šéf strany se nepřesvědčivým vedením vnitra propracoval z pozice nejpopulárnějšího politika až na konec žebříčku. A véčkaři začínají uvažovat o radikální proměně vedení. Nahlas to řekl zatím jen ministr školství Josef Dobeš, podle kterého by předseda strany neměl být současně ministrem. Ministr dopravy Vít Bárta, který je považovaný za faktického lídra strany, tyto úvahy odmítá. Podle něj dává nejvyšší post ve straně Johnovi i silnější mandát pro odstranění problémů v resortu vnitra. Podle některých představitelů VV by ale bylo nejlepší, kdyby John na svou vládní funkci rezignoval a věnoval se pouze vedení strany. Podle zdroje ze špiček strany ale John na svém ministerském postu velmi lpí. Jako o možné nástupnici Johna na poštu šéfky Věcí veřejných se spekuluje o Kateřině Peake, která se specializuje na boj proti korupci.


Do penzijních fondů by v příštím čtvrtstoletí měl přitéct nejméně bilion korun, tedy 1000 miliard. Napsal to deník Právo s odvoláním na dosud nezveřejněné materiály ministerstva práce a sociálních věcí. Ministerstvo prý plánuje, že z odvodů ve výši 28 procent hrubé mzdy, které nyní míří do státního důchodového systému, by postupně až pět procent šlo v rámci takzvaného opt-outu do správy soukromých fondů. První tři roky od spuštění nového penzijního systému by to byla tři procenta, za tři roky nato by se sazba zvedla na čtyři procenta a po dalších třech letech by se ustálila na pěti procentech. Povinné odvody do penzijních fondů by se podle návrhu MPSV měly týkat všech daňových poplatníků, kterým je nyní méně než 40 let. Nad tuto věkovou hranici by si pak lidé spořili dobrovolně. List míní, že "současný návrh MPSV je k penzijním fondům ještě vstřícnější než veškeré dosavadní plány koaličních stran a Bezděkovy komise". Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek počátkem října na mezinárodním fóru Zlatá Koruna prohlásil, že důchodová reforma by měla být připravena do 1. leden 2012.


Lidové noviny informují o nejrůznějších pracích, při nichž si tajně přivydělávají policisté. Citují například policistu z Moravskoslezského kraje, který si nepřál zveřejnit své celé jméno. Ten si po své práci u policie přilepšuje jako finanční poradce, přestože to podle interních policejních předpisů v žádném případě nesmí dělat. A podobné případy se podle deníku množí. Důvod je jediný: peníze. Mzda policistů totiž za poslední půlrok v rámci škrtů klesla až o několik tisíc. "Zvykli jsme si na určitý plat a o ten jsme přišli, takže hledáme prostředky, jak si vydělat i jinde,"říká policista ze severní Moravy. Seznam policejních vedlejšáků je přitom podle deníku rozmanitý. Od finančního poradce až po taxikáře, pojišťováka nebo práci na stavbě. Policejní šéfové se k tomu nechtějí příliš vyjadřovat. Tvrdí, že se setkali jen se zákonnými způsoby, jak si mohou jejich podřízení k platu policisty přivydělat.


Resortní organizace Zařízení služeb ministerstva vnitra nakupovala pro vnitro za stovky tisíc ročně diáře, bloky, dárková pera, svítilny či sady nářadí, předměty však nikdy nedorazily. Podle Mladé fronty Dnes za tyto předměty vnitro zaplatilo a peníze už pak nikdo neviděl. Zjistilo to nynější vedení ministerstva při kontrole. Systém prý fungoval delší dobu. Ministr vnitra Radek John (VV) podle deníku považuje za nepřípustné, aby se v příspěvkové organizaci vnitra mrhalo penězi ve velkém, zatímco se snižují kvůli škrtům platy zaměstnancům. ZSMV pro ministerstvo zajišťuje nákupy aut, nábytku a opravuje i policejní služebny. O jejích praktikách svědčí prý i jiný fakt. "Když MfD nedávno popsala chování jeho pracovníků, jeden z úředníků ZSMV byl podle důvěryhodných informací redakce brutálně zmlácen," píše deník. Zmlácený muž trestní oznámení na neznámého pachatele po dvou týdnech stáhnul, důvodem byl prý strach.