Přehled tisku

0:00
/
0:00

Rodičům začínají chybět peníze na děti, uvádí deník Právo. Po splátkách hypoték a nákladů na jídlo se právě děti stávají nejpalčivější výdajovou položkou rodinného rozpočtu. Pro rodiče to znamená, že dětem už nemohou platit kroužky a nákladné mimoškolní aktivity.

Rodičům začínají chybět peníze na děti, uvádí deník Právo. Po splátkách hypoték a nákladů na jídlo se právě děti stávají nejpalčivější výdajovou položkou rodinného rozpočtu. Pro rodiče to znamená, že dětem už nemohou platit kroužky a nákladné mimoškolní aktivity. Rodina s dvěma dětmi za fotbalový trénink, hru na kytaru, kroužek keramiky, počítačů a plavání zaplatí až deset tisíc korun měsíčně. Vyplývá to z ankety, kterou si deník udělal mezi svými čtenáři. Statistici před časem spočítali, že náklady na dítě od jeho narození až do dospělosti jsou minimálně půl druhého milionu. Podle analytiků teď už ale začínají výrazně přesahovat dvoumilionovou hranici.


Podle Lidových novin se řidiči, kteří způsobili se svým vozem dopravní přestupek, budou zřejmě dál moci vymlouvat na "osobu blízkou". Dosavadní praxi chtěli narušit poslanci pod vedením dopravního specialisty véčkaře Stanislava Humla, právníci ale jejich návrh zákona rozcupovali. V prvním čtení narazil v ústavně-právním výboru sněmovny. Nizozemský model, ze kterého čeští poslanci vycházeli, nebyl podle deníku pro právníky asi dost civilizovaný. Poslanec Huml se poté nechal slyšet, že se návrh ani nebude snažit dostat do druhého čtení. Poslance nemůžeme úkolovat, píší Lidové noviny, podle jejich nasazení při prosazování vlastních návrhů ale můžeme usuzovat, jak to se svou prací zákonodárce myslí vážně.


Právo informuje, že policisté znovu vyslechli bývalého amerického velvyslance v Česku Williama Cabanisse v kauze korupční nabídky, kterou mu měl údajně dát exministr obrany Martin Barták. Šlo o zakázku na nákup terénních vozů Tatra pro českou armádu. Barták ještě jako náměstek ministryně obrany si měl při návštěvě Spojených států říct Cabanissovi o peníze na urovnání sporu mezi tatrovkou a společností Praha. Tento spor miliardovou zakázku ohrožoval. Ostravský státní zástupce Dušan Táborský, který má kauzu na starosti, uvedl, že Cabannis svou předchozí výpověď minulý týden ještě rozšířil o další podrobnosti. Policie se podle něj celé kauze věnuje velmi intenzívně. Výslech samotného Bartáka přijde na řadu až po analýze všech získaných dokumentů, píše Právo.


Česko, Slovensko a Maďarsko mohou postihnout výpadky dodávek ropy z Ruska. Podle Hospodářských novin to tvrdí mluvčí společnostu Transněfť Igor Ďomin. Firma o tom podle něj bude své odběratele informovat. Důvodem je prý omezená kapacita ropovodu Družba, po jehož jedné větvi Bělorusko začalo dovážet ropu z Venezuely. Experti, které deník oslovil, ale tvrdí, že jde o politický nátlak na Bělorusko kvůli sporům o vytvoření celní unie. Skutečné ohrožení dodávek prý nehrozí. Taktika společnosti Transněfť tak připomíná postup jiného ruského giganta, Gazpromu. Ten také v předvečer plynových válek varuje Brusel před "nezodpovědným chováním" tranzitních zemí. Snaží se tak zajistit si podporu Evropské unie při vyjednávání o cenách, uzavírají Hospodářské noviny.


Výnosný byznys s billboardy u silnic končí, stát ruší smlouvy, napsala Mladá fronta Dnes. Billboardy budou muset jejich majitelé odstranit do roku 2014. Ředitelství silnic a dálnic pošle všem jejich majitelům oznámení, že jim už nadále nebude pronajímat pozemky na reklamní poutače a že je musí odstranit. Některé smlouvy však potrvají ještě tři roky, upozorňuje deník. Ředitelství ovšem chce jednat o předčasném ukončení nájemních smluv, uzavřených na dobu určitou. Ve hře je podle MFD hodně peněz, 2200 billboardu vygeneruje příjem nejméně půl miliardy ročně. Stát z nich má však jen necelých dvacet milionů za rok. Řada billboardů navíc ohrožuje bezpečnost řidičů, proto proti nim dlouhodobě bojují i některá občanská sdružení.


Foto: Evropská komise
Nadějný lék proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukemii, který vychází z objevu profesora Antonína Holého, se při testování na lidech neosvědčil. Látka dobře účinkovala na zvířatech, nádory u psů zmizely za šest dní. Výjimečnost léku spočívala také v tom, že neničil imunitní systém, ale působil jen na zhoubný nádor. Podle informací Hospodářských novin se ale tato látka pro léčbu lidí nehodí. Je příliš toxická. Podle mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Ireny Krumlové byla stažena z klinických testů. Dál se zkoumá možnost jejího využití pro veterinární účely.


Ústavní soud rozhodl, že bývalý lidovecký předseda Cyril Svoboda nezíská činžovní dům v Dejvicích, o který se přel s církevní charitou. Soudci odmítli Svobodovu stížnost pro porušení práva na spravedlivý proces. Podle soudu není jeho stížnost přípustná, protože dosud nevyčerpal všechny prostředky k ochraně svých práv. Jak vyplývá z odůvodnění, politikovi se nevyplatilo jeho taktizování u nižších soudů. Podivný boj o cennou pražskou nemovitost se táhl několik let, připomíná Právo. Svoboda se ve sporu domáhal dědictví po pražské důchodkyni, která krátce před svou smrtí odkázala většinu majetku charitativním organizacím. Podle její dřívější závěti byl ale Svoboda dědičem činžovního domu v hodnotě padesáti milionů za to, že jí kdysi pomáhal uplatňovat restituční nároky. Tvrdil poté, že seniorka sepsala novou závěť pod nátlakem, a dokonce zpochybňoval pravost jejího podpisu. Obvodní soud pro Prahu 6 ale uznal poslední vůli za platnou.


Pražská karta opencard porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Vyplývá to z rozhodnutí, které v úterý vydal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle informací Hospodářských novin hrozí pražskému magistrátu pokuta až pět milionů korun. Ze závěrů šetření vyplývá, že úředníci při vydávání karet lidem dostatečně nevysvětlili, co se bude dít s jejich osobními údaji, které v žádosti o kartu vyplňují. Dostatečně také nezdůraznili, že je možnost koupit si i anonymní kartu, kde člověk údaje dávat nemusí. Konečnou výši pokuty úřad teprve stanoví. Podle mluvčí bude přihlížet ke stupni nebezpečnosti a počtu poškozených lidí. Kartu opencard v současnosti vlastní už přes 560.000 lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají slevy.


Mladá fronta Dnes se vrací k nálezu středověkého relikviáře sv. Maura, který právě před pětadvaceti lety objevili pod podlahou hradní kaple na Bečově kriminalisté. Na stopu vzácné památky románského zlatnictví je tehdy nechtěně přivedl americký obchodní se starožitnosti Danny Douglas, který chtěl pro bývalé šlechtické majitele Bečova relikviář vyzvednout a vyvézt ze země. Američan se dnes k nálezu nerad vrací, památkáři mu prý slíbili, že vyzdvihnou jeho podíl na objevu relikviáře, dosud tak ale neučinili. Douglas dnes úspěšně podniká v Rakousku a podle tam žijícího publicisty Jan Krupky, který se s ním pravidelně stýká, vyrábí konzervy pro psy a kočky.


Sloupek Lidových novin se věnuje problematice umísťování dětí do ústavů. Dětí je v ústavech moc, píše autor, a hledání nové rodiny je zdlouhavé. Je sice pěkné, pokud seženeme více peněz pro pěstouny, to ale neřeší hlavní problém. Tím totiž není hledání náhradní rodiny, ale odebírání dětí z rodiny původní. Česko má nejvyšší počet dětí v kojeneckých ústavech z celé Evropy, v ústavech tráví život pět dětí ze sta. Téměř polovina z nich je odebírána z rodiny z takzvaných sociálních důvodů, většinou kvůli bydlení. Je proto třeba spíš pomáhat funkčním rodinám, aby zůstaly pohromadě, a ne jim násilně odebírat děti, zdůrazňují Lidové noviny.