Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny se v minulých dnech věnovaly problematice hazardu, zmapovaly, jak milióny korun, které musí hazard povinně odvádět na dobročinnost, končí u pochybných podnikatelů a neprůhledných sdružení.

Hospodářské noviny se v minulých dnech věnovaly problematice hazardu, zmapovaly, jak milióny korun, které musí hazard povinně odvádět na dobročinnost, končí u pochybných podnikatelů a neprůhledných sdružení.

Ministerstvo financí hodlá vše prověřit a od ledna vyčlení na krajských finančních úřadech 166 úředníků, kteří budou mít na starosti pouze kontrolu hazardu. Komentář deníku píše, že taxikáři a majitelé heren dohromady tvoří neporazitelnou sílu, o které každý ví, ale nikdo si s ní nedokázal poradit. Jakoby šlo o zvlášť rafinovaný a neodhalitelný druh organizovaného zločinu a ne o odvětví zcela závislé na podmínkách státu. V lidech, kteří by se na finančních úřadech kontrole hazardu věnovali, vidí komentátor pokrok, nicméně navrhuje vládě "rozpočtové odpovědnosti" hazard tvrdě zdanit a zbytečné úředníky propustit.


Lidové noviny informují, že pro mladé učitele není na školách místo a uvádějí příklad ostravské učitelky matematiky a němčiny, která pracuje v baru. A není sama, řada jejích spolužáků nemůže sehnat práci v oboru. Místa pro začínající učitele nejsou také proto, že ředitelé zaměstnávají přesluhující pedagogy. Ti v minulých letech zůstali ve školách, protože učitelů byl nedostatek, dnes je ale situace jiná a učitelské povolání začíná být opět žádané. Učitelé v důchodu ale stále na školách zůstávají, zákon nedovoluje penzistu kvůli vysokému věku propustit, a tak zatímco počet učitelů mezi 36 a 45 lety průběžně klesá, počty těch starších 65 let stoupají.


Mladá fronta Dnes se věnuje tzv. "komínové vyhlášce". Zatímco majitelé domů považují nově nařízené pravidelné návštěvy kominíka za byrokratické obtěžování, hasiči a kominíci změnu vítají. Jejich hlavním argumentem je bezpečnost obyvatelstva, komíny bez kontroly mohou způsobit požár. Nicméně ze statistik vyplývá, že tato příčina požáru není častá. Požáry v domácnostech jsou jedny z nejzávažnějších. Podle hasičů však nejde ani tak o ně, ale o otravy plyny, když se péče o komín zanedbá, může oxid uhličitý nebo uhelnatý unikat a způsobit úmrtí. Předpisy o čištění komínů patří k nejstarším v Evropě, datují se od panování Marie Terezie, která v roce 1751 vydala tzv. ohnivý patent.


Pavel Bělobrádek,  foto: ČTK
Deník Právo si všímá nově zvoleného předsedy KDU-ČSL. Stal se jím Pavel Bělobrádek. "Sociální cítění podle Bělobrádka je vytvoření takových podmínek, aby se každý sám, ve své rodině, staral sám o sebe. Proto podle něj má stát co nejvíce peněz nechat v rodině, aby se ve spolupráci s obcí a neziskovým sektorem postarala vlastními silami o děti, nemocné a nemohoucí," uvádí komentátor a dodává, že tato pozice naznačuje, že se lidovci z hlediska politické kompatibility stávají kádrovou rezervou příštích pravicových koalic. Potřebují však trpělivost, test jejich orientace může přijít až s krajskými a senátními volbami v roce 2012."


"Testy aut se zpřísní, technická podraží," píší Lidové noviny a dodávají, že Česká republika se stala středobodem trhu s kradenými vozy a auta ukradená jinde v Evropě tady kvůli nedostačujícím zákonům velmi snadno získávají novou identitu. Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie která nemá nástroje, jak kradená auta účinně odhalit. Změnit by tuto praxi chtělo ministerstvo dopravy, které hodlá zpřísnit kontroly původu vozidla. Kontroly se tudíž prodraží, protože se budou ověřovat všechny identifikační znaky. Lidem, kteří byť nevědomky vlastní odcizený nebo ze součástek sestavený vůz, policie auto zabaví.


Radek John
Mladá fronta Dnes informuje o prvním balíku protikorupčních opatření, který dokončuje ministr vnitra Radek John. Mezi návrhy je např. povinnost zveřejňovat jmenovité seznamy, jak který člen vlády i obecních a krajských zastupitelstev hlasoval. Dále pak by např. měly být na jednom místě, internetové stránce Centrální adresa, zveřejňovány informace týkající se prodejů a nově i pronájmů majetku státu. Ministr vnitra také hodlá přerozdělit pravomoci mezi zastupiteli a radou obcí. Chtěl by zrušit dosavadní praxi, kdy v řadě měst a vesnic je uzavírání nejrůznějších nájemních smluv pouze v rukách radních.