Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deník Právo se vrací k senátním volbám a přináší rozhovor s prezidentem Václavem Klausem.

Foto: ČTK
Deník Právo se vrací k senátním volbám a přináší rozhovor s prezidentem Václavem Klausem.

Právo se zeptalo také na to, jestli by nebylo lepší, když sociální demokracie ovládla Senát, aby zásadní vládní kroky procházely v podobě kompromisu s nejsilnější opoziční stranou. Podle Klausova názoru se význam změn, které díky volbám v Senátu proběhly, přeceňuje a reformy může zabrzdit nebo zastavit jen nejednota a nedůslednost vládní koalice. Senátní volby podle prezidenta nebyly referendem o vládě, ale přinesly návrat důvěry voličů ve dvě nejsilnější strany.


Foto: Evropská komise
Většina deníků se věnuje tzv. zápisnému. Ministerstvo školství plánuje, že by šlo o poplatek ve výši maximálně 6 tisíc korun, který by platili studenti na vysokých školách od příštího akademického roku. Komentátorka deníku míní, že zápisné se od školného v ničem neliší. Jen slovo školné získalo po letech planých debat společensky příliš výbušný tón. Upozorňuje také, že se na nápad se zápisným přišlo jaksi zdola, rozpočet si tak původně rozhodla vylepšit úsporami stižená Univerzita Karlova. Většina divokých změn je prý podstatně horších než ty, které mají řád. "Nedílnou součástí přiznaného školného jsou i v těch nejliberálnějších zemích státní půjčky na studia. Nikdo ale neřeší, kde vezme pět tisíc za zápis student z chudší rodiny. Asociální nejsou poplatky za veřejné služby, ale jejich odklady," soudí komentář.

Na zápisné obdobně reagují také Hospodářské noviny. Uvádějí, že proti školnému nikdy nenapíší půl slova, proti hokynářskému přístupu, kterým se snaží školné protlačit ministr školství Josef Dobeš, by se prý měla napsat minimálně protestní trilogie. Jako jeden z bodů, které komentátorovi vadí, jmenuje to, že v programovém prohlášení vlády je, že školné bude zavedeno od školního roku 2013/2014, Dobeš ale chce zápisné, tedy fakticky školné, už za rok. Program také říká, že se školné bude splácet po ukončení studia, Dobeš chce, aby se platilo hned atd. "K dobrému vládnutí patří předvídatelnost. Tohle je špatně," píše deník.


Mladá fronta Dnes informuje o plánu ministerstva práce a sociálních věcí, jak změnit systém péče o ohrožené děti. Dětské domovy by byly až krajní možností. Měla by se zlepšit práce s rodinou a ke slovu by měla přijít i krátkodobá pěstounská péče, která by neměla být žádnou variantou adopce. Dítě by v rodině, kde by se jeden z páru věnoval pěstounství profesionále, mělo zůstat maximálně půl roku. Během pobytu u pěstounů by se děti potkávaly se svými rodiči. Specialistů na tuto krátkodobou pěstounskou péči je ale v Česku zatím málo.


Lidové noviny píší, že se ministerstvo dopravy pod vedení Víta Bárty rozhodlo reformovat BESIP, tedy oddělení bezpečnosti silničního provozu. Odvolalo dlouholetou vedoucí Zuzanu Ambrožovou, o jejím nástupci by se mělo rozhodnout do konce roku. V tom, jak bude BESIP dále fungovat, ale zatím ministerstvo nemá jasno. Komentář listu píše, že když stát není schopen standardními nástroji docílit nějakého cíle nebo není schopen se odhodlat k jednoznačné politice, uchýlí se k informační a preventivní kampani. Její účinnost je zpravidla neměřitelná, a tudíž je možno vydávat ji za úspěšnou. Komentátor také připomíná, že rozpočet oddělení by měl být navýšen, úřad by měl dostávat až půl miliardy ročně. "A s tímto nápadem přišla vláda rozpočtové odpovědnosti."


Mladá fronta Dnes sestavila na základě konkrétních případů, kterými se zabývá policie, policejní inspekce nebo justice jakýsi "ceník úplatků". Podle něj např. za vrácení řidičského průkazu by mohl člověk zaplatit 25 tisíc korun, zastavení trestního stíhání a obvinění by mohlo přijít až na 140 tisíc. Uplácí se také ve zdravotnictví, třeba za lepší místo v pořadníku na operaci by mohl pacient zaplatit 5 tisíc. A uplácení nemíjí ani úřady, např. úplatek za výhodu při prodeji obecního majetku by mohlo stát 150 tisíc.