Přehled tisku

0:00
/
0:00

Petru Nečasovi nechybí odvaha. Oznámí záměr zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (v řeči opozice zdražení potravin) až o sedm procent dva týdny před volbami, píše autor Sloupku Lidových novin. Ekonomové pochvalně zamručí, protože chce obě sazby daně sblížit a preferuje daně nepřímé před zdaňováním práce - výkonu.

Petru Nečasovi nechybí odvaha. Oznámí záměr zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (v řeči opozice zdražení potravin) až o sedm procent dva týdny před volbami, píše autor Sloupku Lidových novin. Ekonomové pochvalně zamručí, protože chce obě sazby daně sblížit a preferuje daně nepřímé před zdaňováním práce - výkonu. DPH se navíc státu pohodlněji vybírá a jako metoda naplnění státní kasy je její zvyšování spolehlivé. Nějakou rezervu pro reformu, například důchodů, tedy vláda zajistí. Zásadní ovšem bude, jestli premiéra jeho reformní zápal nepřejde poté, co bude konfrontován s reakcí opozice či koaličních partnerů. Pro reformu, alespoň v Česku, bylo vždy klíčové, aby se sami reformátoři nepolekali své odvahy, píše autor Sloupku Lidových novin.


Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), si údajně dělala kompletní prověrku klíčových lidí z vedení radnice Prahy 11. Mladá fronta Dnes, která už ve čtvrtek informovala o sledování někdejší starostky ODS Marty Šorfové, zjistila, že detektivové detailně mapovali i rodinné a majetkové poměry pěti dalších politiků, shromažďovali o nich zákonem chráněné osobní informace nebo data z policejní evidence. List má k dispozici seznam lidí, na němž kromě někdejší starostky Prahy 11 figuruje i jméno tehdejšího zastupitele za Evropské demokraty Iva Svobody, zástupce starostky za ČSSD Ivana Škody a také Jana Šimůnka a zastupitele za ODS Jana Vašíčka a Dalibora Mlejnského. Dva posledně jmenovaní o údajném sledování sami promluvili už ve čtvrtek. Všichni politici se ale o sledování dozvěděli až od reportérů Mladé fronty Dnes. Detektivové při pátrání získali informace o majetku, pobytu i chování a slabých místech politiků. Shromáždili také řadu osobních údajů, které čítají čísla řidičských průkazů, čísla pasů, údaje ze zbrojních průkazů, informace o registračních značkách nebo data o trestním stíhání. Ministr Bárta ve čtvrtek tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. Dokumenty považuje za falzum a těší se na výsledek soudu. Mladá fronta Dnes ale tvrdí, že má dokumenty ze zdrojů ABL, a to i v elektronické podobě.


Jiří Teryngel
Protikorupční policie navrhla obžalovat známého pražského advokáta Jiřího Teryngela a další tři muže za údajný více než stomilionový daňový únik při obchodu s cigaretami a za vydírání firmy podnikatele Martina Ulčáka. "Státní zástupce v nejbližších dnech podá obžalobu,"řekla deníku Právo mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Mužům hrozí až 12 let vězení. "Návrh na podání obžaloby se týká celkem čtyř osob. U všech jde o trestný čin krácení daně, u tří z nich také o vydírání, u jednoho o porušování povinnosti při správě veřejného majetku a u jiného zase o návod k tomuto trestnému činu," upřesnila mluvčí. Policie podle listu viní Jiřího Teryngela z prvních dvou trestných činů. Dozorový žalobce prý obdržel návrh od protikorupční policie tento týden. "S tím jsem počítal. Podám naopak návrh na zastavení mého trestního stíhání, který jasně zdůvodním. Samozřejmě s tím obviněním nesouhlasím,"řekl Jiří Teryngel. Společně s ním detektivové navrhli posadit na lavici obžalovaných také bývalého spolumajitele zkrachovalých hutí a dva slovenské podnikatele, píše deník Právo.


Energetická společnost RWE, která je mimo jiné jedničkou na českém plynárenském trhu, vytváří v Praze regionální sídlo pro celou střední i jihovýchodní Evropu a Turecko. Deníku E15 to řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Nová firma RWE East má vzniknout do konce roku. Cílem je posílení RWE v celém regionu. "Skupina RWE vidí ve střední Evropě potenciál pro rozvoj dalších aktivit," uvedl Martin Chalupský. Díky této konsolidaci prý bude možné zjednodušit systém řízení a definovat oblasti budoucího rozvoje. Z geografického hlediska patří střední a východní Evropa vedle německého, britského a nizozemského trhu k prioritním oblastem pro budoucí aktivity skupiny. Mimo strukturu RWE East zůstane provozovatel české soustavy plynovodů Net4Gas, který bude vzhledem k oddělení sítě od obchodu s plynem podřízen přímo německé centrále. Vznik regionálního sídla v Praze souvisí s celkovou restrukturalizací skupiny RWE, která chce tímto způsobem čelit nejistým ekonomickým podmínkám a zvýšeným nákladům, píše deník E15.


Skupina expertů, kterou kvůli solárnímu boomu sestavil premiér Petr Nečas, přišla s novým návrhem, jak domácnostem a firmám ulevit. Na prudký růst cen elektřiny je možné reagovat například vyšším zdaněním plynu a uhlí, řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Získaný daňový výnos by se pak použil na dotace distribučním firmám, které mají povinnost vykupovat elektřinu od investorů za zvýhodněnou cenu. Podporu obnovitelných zdrojů by tak nepokrývali v plné výši spotřebitelé. Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt soudí, že by se použití kompenzačních mechanismů mohlo promítnou do konečné ceny elektřiny. Ministerstvo průmyslu je v každém případě rozhodnuto udržet zdražení elektřiny na úrovni do deseti procent, uzavírají Hospodářské noviny.


Václav Havel
Lidové noviny přinášejí exkluzivní rozhovor s Václavem Havlem. Bývalý prezident listu mimo jiné řekl, že lidé brání krajinu proti necitlivým zásahům až ve chvíli, kdy se jich případná devastace přímo dotkne. "A pakliže stav krajiny není vnímán jako hodnota, o kterou je třeba pečovat, schválíme, postavíme a zvykneme si téměř na cokoli,"řekl listu Václav Havel. Právo rozhodovat o veřejném prostoru bychom přitom podle něj měli mít všichni. Václav Havel také upozornil na skutečnost, že nepromyšlenou urbanizaci měst budou v říjnu řešit architekti, urbanisté a ekologové na Foru 2000, které exprezident založil. "Věřím, že konference poslouží jako inspirace a nabídka a přispěje k probíhající světové diskusi,"řekl Lidovým novinám exprezident Václav Havel.


Chystá se první veletrh, na němž bude třicet německých klinik přesvědčovat české doktory, aby nastoupili k nim, píše Mladá fronta Dnes. Německo jich prý nutně potřebuje na 4 tisíce a zájem tamních klinik i českých lékařů výrazně zesiluje. Stále více nemocnic si podává tištěné inzeráty v češtině, kde shánějí chirurgy, anesteziology, pediatry, neurology, geriatry, internisty i ortopedy. Na veletrhu jim v přesvědčování budou pomáhat i Češi, kteří už za hranicemi udělali kariéru. Mnoho z nich zastává v Rakousku nebo Německu i vedoucí pozice, a obecně tam mají dobrou pověst. "Vaši lékaři mají v Německu a Rakousku velké renomé a zastávají i vedoucí pozice - pracují jako vedoucí lékaři, primáři,"řekl listu Randolf T. Kunert, generální ředitel veletrhu, který se uskuteční 29. a 30. října v Praze.