Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Odboráři ukázali v úterý úspěšný tah, píše autor Sloupku Lidových novin. Václavské náměstí nezaplní čtyřicet tisíc lidí ani z poliny. Ale čtyřicet tisíc na náměstí Palachově už připomíná září 1938, kdy národ před parlamentem žádal odmítnutí Mnichova. Co ta síla odráží? Fakt, že vládní škrty jsou opravdu brutální? Nebo to, že jsme protestům odvykli? Správná odpověď je B.

Až čtyřicet tisíc lidí demonstrovalo na Palachově náměstí proti snižování mezd ve státním sektoru,  foto: ČTK
Odboráři ukázali v úterý úspěšný tah, píše autor Sloupku Lidových novin. Václavské náměstí nezaplní čtyřicet tisíc lidí ani z poliny. Ale čtyřicet tisíc na náměstí Palachově už připomíná září 1938, kdy národ před parlamentem žádal odmítnutí Mnichova. Co ta síla odráží? Fakt, že vládní škrty jsou opravdu brutální? Nebo to, že jsme protestům odvykli? Správná odpověď je B. Jak víme z jiných zemí, síla protestů nebývá přímo úměrná míře škrtů. Jde o to, jak vlády svou politiku vysvětlují a jak ji společnosti přijímají. Lotyšskem neotřásly ani mnohem drastičtější škrty na mzdách i důchodech! Řeckem otřásla už sama představa škrtů. Česká zkušenost by se měla držet spíše té lotyšské. Jedná podle toho vláda? Vysvětluje své kroky? To je téma pro ni. Kdybychom byli o dva roky dříve a vláda se třásla o většinu v patu 100:100, byla by pro ni ta demonstrace hrozbou. Ale premiér Nečas má v zásobníku 118 poslanců, což váží více než čtyřicet tisíc odborářů. Úterní demonstrace není hrozbou, ale výzvou, a on tu výzvu ustojí. Má aspoň námět k přemýšlení, jak jednat, aby se na 21. září vzpomínalo jen jako na odborářské Nagano, uzavírá autor Sloupku Lidových novin.


Ministr vnitra Radek John (VV) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chystají novelu zákona o policii, která má vojenské policii umožnit pořizovat odposlechy podezřelých osob a získávat citlivé informace o telefonních hovorech, tak aby měla stejné pravomoci jako Policie ČR. Takové kompetence nemají ani tajné služby, které se jich opakovaně dožadují, píše deník Právo. Dosud při vyšetřování zločinů či přečinů vojáků, kdy bylo potřeba nasadit odposlechy a využít operativní techniku, mohli vojenští policisté pouze požádat policejní vyšetřovatele o součinnost. "Vojenská policie je víceméně bezzubá a nedokázala vyšetřit očividné krádeže. Vrabci na střeše si cvrlikali o cinknutých armádních zakázkách, v kterých jsme přicházeli o miliardy, a vojenská policie v nich zatím selhávala,"řekl listu Radek John. Rozšíření pravomocí vojenských policistů se ale nelíbí opozici. "Pokud si vojenská policie bude moci v podstatě dělat, co chce, tak to nebude dobré kvůli bezpečnosti. Mohou také nastat chaotické situace, kdy obě složky budou pracovat na jednom případu. Proto nic podobného podporovat nebudu,"řekl deníku Právo předseda bezpečnostního výboru Sněmovny František Bublan (ČSSD). Podle něj je současná úprava dostačující.

U policie loni pracovalo 438 lidí, kteří dostali za rok na odměnách přes 100.000 korun. Podle Mladé fronty Dnes si nejvyšší odměny odneslo deset policejních šéfů. Jeden z policistů měl loni vedle platu dokonce 760.000 korun. Vyplývá to z údajů, které si od ministra vnitra Radka Johna (VV) vyžádal poslanec a jeho stranický kolega Stanislav Huml, uvedl deník. Kdo konkrétně vysoké prémie dostal, vedení policie ale neprozradilo. "Ve zveřejnění jmen policistů, kteří pobírali odměny, nám brání zákon na ochranu osobních údajů,"řekl deníku mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Podle zdrojů Mladé fronty Dnes vysoké odměny dostali lidé na manažerských pozicích - krajští ředitelé, vedoucí velkých útvarů nebo šéfové z policejního prezidia. Odměny jsou přitom mnohdy vyšší, než jaký je roční plat policisty stanovený tabulkami. "Systém odměn už několik let slouží jako motivační prvek pro ty, kteří nesou největší odpovědnost. Tabulkový plat pro policisty v nejnáročnějších manažerských funkcích není adekvátní," uvedl k vysokým odměnám personální ředitel policie Roman Fidler. Podle zákona o služebním poměru je policistovi ale možné odměnu jednorázově vyplatit za splnění mimořádného úkolu nebo za dosavadní výkon služby při dovršení 50 let věku. Podle Fidlera ale nebyl zákon porušen, protože"když některý vedoucí nebo ředitel zvládl na jedničku své úkoly, lze to považovat za splnění mimořádného služebního úkolu", uvádí Mladá fronta Dnes.


Foto: Evropská komise
Pokud se do konce roku investorům do solární energie podaří spustit 2000 megawattů instalovaného výkonu, naroste cena elektřiny pro domácnosti příští rok až o 18 procent. Zpřesněný odhad elektrárenské společnosti ČEZ zveřejnil její výkonný ředitel Daniel Beneš, uvádějí Hospodářské noviny. "Zatímco samotnou silovou elektřinu nezdražíme, spotřebitelům se ale na faktuře výrazně změní položka týkající se podpory výroby z obnovitelných zdrojů,"řekl listu Daniel Beneš. U ceny proudu pro velké podniky se ČEZ nadále drží odhadu navýšení o 20 až 25 procent. Čím více se blíží konec roku, tím přesněji se dá odhadnout, kolik projektů pracujících s obnovitelnými zdroji se podaří připojit. Podle Daniela Beneše se do konce roku připojí do energetické sítě další solární elektrárny o výkonu 1800 až 2000 megawattů, z toho 140 megawattů připojí ČEZ. Manažeři ČEZ jsou přitom v odhadu navýšení ceny mezi odbornou veřejností největší pesimisté. Například podle úterního vyjádření předsedy představenstva EP Holdingu Daniela Křetínského se cena proudu příští rok zvedne domácnostem maximálně o 15 procent. Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt odhaduje 12 až 15 procent. Nejmenší dopady podpory obnovitelných zdrojů na zákazníky očekává Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Podle jejích předpovědí elektřina zdraží v průměru jen o 7 až 8 procent, píší Hospodářské noviny.


Kolínská automobilka TPCA vyrábějící malé modely vozů Peugeot, Toyota a Citroen chystá od října zpomalení výrobního tempa. Reaguje tak na situaci na evropském trhu. Závod letos vyrobí 300.000 vozů, o 30.000 méně než loni, píše deník Právo. "Očekáváme menší odbyt v následujících měsících. Skončilo šrotovné a poptávka po malých vozech, které byly díky této podpoře v extrémní oblibě, začíná klesat. Navíc je v tomto segmentu velká konkurence. Předpokládáme, že ke konci tohoto roku po říjnovém zpomalení linek vyrobíme zhruba 300.000 vozů,"řekl listu mluvčí automobilky Radek Kňava. Závod byl postaven na kapacitu 300.000 auto ročně, takže loňská produkce byla nad rámec této kapacity a byla daná obrovskou poptávkou po malých ekonomických modelech. Vedení automobilky si netroufá odhadnout, jak se bude odbyt a tedy i výroba pohybovat v následujícím roce. Zpomalení výrobního tempa se podle mluvčího automobilky nedotkne kmenových zaměstnanců, jichž je v TPCA 3300. "Těm jsme dali příslib, že nebudou při výkyvech propouštěni. To vykrýváme agenturním personálem. V současné době máme 200 takových pracovníků, většinou jsou to zahraniční dělníci z Vietnamu," doplnil Radek Kňava.


Návrh nové budovy Národní knihovny v Praze od Jana Kaplického
Občanští demokraté změnili názor a začali jednat s vdovou po architektovi Janu Kaplickém o stavbě Národní knihovny podle jeho návrhu. Navrhují dokonce, aby vyrostla na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné, píše Mladá fronta Dnes. Předchozí vedení pražské ODS projekt blobu odmítlo. Nyní se však blíží komunální volby a ODS se obává volebního výsledku v metropoli poté, co ji tam v květnových sněmovních volbách porazila TOP 09. Nynější představitelé ODS u architektovy manželky Elišky Kaplický zjišťují, zda mohou počítat s její podporou. Podle deníku už vznikly i animované návrhy, jak by se blob na místě Stalinovy sochy vyjímal. "Moc se z toho raduji. A nejenom já, ale celý architektonický tým, který vítězný návrh na novou Národní knihovnu vytvořil,"řekla deníku Eliška Kaplický, jejíž manžel loni v lednu zemřel. Jeden z volebních lídrů pražské ODS Jan Kalousek uvedl, že s Eliškou Kaplickou několikrát hovořil, aby si vyslechl její názor a získal o blobu informace. Výstavbu Kaplického knihovny přitom podporují v současné době všichni kandidáti na post pražského primátora. Spory jsou pouze o to, kde by měla stát, kde vzít peníze a kdo ji dokončí, uvádí Mladá fronta Dnes.