Přehled tisku

Foto: Graur Razvan Ionut (www.freedigitalphotos.net)
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes komentuje připravované vládní reformy. Autor píše o snižování platů ústavních činitelů, stokorunovém poplatku za denní pobyt v nemocnici nebo o rušení devátých tříd. Jsou to všechno jednotlivé položky z celkového úsilí zastavit zadlužování země a vrátit veřejným financím zdraví. Koalice je zatím odhodlaná o každou položku bojovat.

Foto: Graur Razvan Ionut  (www.freedigitalphotos.net)
Mladá fronta Dnes komentuje připravované vládní reformy. Autor píše o snižování platů ústavních činitelů, stokorunovém poplatku za denní pobyt v nemocnici nebo o rušení devátých tříd. Jsou to všechno jednotlivé položky z celkového úsilí zastavit zadlužování země a vrátit veřejným financím zdraví. Koalice je zatím odhodlaná o každou položku bojovat. Vláda by ale měla celý reformní systém zveřejnit naráz, ve všech souvislostech. Kdyby reformy srozumitelně předvedla už Topolánkova vláda, věděli bychom už dnes, co to reforma důchodů, rozpočtů a zdravotnictví vlastně je. K reformě patří nejvyšší vládní úkol: vysvětlit ji, rozptylovat bludy, předsudky a lži. To si podle autora komentáře musí uvědomit i opozice, která si dnes myslí, že boj proti reformám je ta nejlepší cesta k moci. Jenže až u té moci bude, bude se sama muset do reforem pustit. Reforma státu totiž není žádná efektní čtverylka nějaké koalice, ale nutnost, které se nevyhne žádná vláda.


Radek John  (vlevo) a policejní prezident Oldřich Martinů,  foto: ČTK
Ministr vnitra Radek John v deníku Právo píše: přidávám se k demonstrantům. Přiznává, že rozumím tisícům státních zaměstnanců, kteří se v úterý chystají demonstrovat kvůli vládním škrtům, které sníží jejich platy o deset procent. Nic jiného se ale podle Johna nedá dělat. Státní kasa je totiž prázdná. Stát v minulosti utrácel obrovské množství peněz i v době, kdy se ekonomice dařilo a měl si vytvářet rezervy. Demonstranti by se proto neměli v úterý obracet proti vládě, která je u moci dva měsíce, ale proti předchozím vládám, které dopustily zadlužení země jedním bilionem a dvě sty padesáti miliardami korun. Je jasné, že příští rok, ve kterém vláda chce alespoň zbrzdit nezodpovědné utrácení, bude těžký. John ale jako ministr vnitra v článku žádá všechny policisty a hasiče, aby zatnuli zuby, zůstali a pomohli příští rok přežít.


Lidové noviny komentují snahu, jak ušetřit energii. Zelení si kvůli tomu oblíbili heslo "musíme změnit způsob života". Většina západní společnosti sice svůj život měnit nechce, máme ale nové technologie, které nám tuto změnu umožní. Úsporné technologie nám dávají pocit, že jsme způsob život změnili, aniž bychom museli měnit své zvyky. Je to voličsky stravitelné, v praktickém životě to ale moc nefunguje. Zahraniční studie ukazují, že kdo například přesedlal na úsporné zářivky, svítí jako o závod, takže celkové spotřeba energie neklesá. Chcete skutečně změnit způsob života? - ptá se autor komentáře. Tak nejezděte autem, necestujte, nejezte maso a nesviťte.


Foto: ČT24
Podle Hospodářských novin koupilo ministerstvo obrany za bývalého ministra Martina Bartáka bez soutěže tři obrněné sanitky Iveco za zhruba 100 milionů korun. Vozidla mají co nejdříve putovat jednotkám v Afghánistánu. Podobně jako u předešlých zakázek na vozidla Iveco, ani sanitky nekupovala armáda přímo od italského výrobce, ale od tuzemské společnosti Praga-Export. Přes Pragu-Export proběhla i dosud nejpochybnější zakázka na 90 kusů obrněnců Iveco za 3,6 miliardy Kč. Česko za tyto stroje zaplatilo mnohem více než třeba Rakousko. Soutěž se nekonala, protože Česko chtělo nakupovat obrněnce společně se Slováky. Slovensko ale nakonec couvlo a tamní policie otevřeně mluví o podezřeních, že při celé akci byl porušen zákon. Podle deníku podepsalo ministerstvo kontrakt dva týdny před volbami a spěch vysvětluje tím, že armáda chce sanitky v Afghánistánu nasadit co nejdříve.


Vít Bárta  (druhý zleva),  foto: ČTK
Ministr dopravy Vít Bárta zavřel podle deníku Právo dveře na svůj úřad čtyřem lobbistům. Vstup zakázal Romanu Janouškovi, Ivo Rittigovi, Josefu Jindrovi a Tomáši Hrdličkovi. Podle Bárty to jsou lidé, kteří jsou "s otazníky" spojeni s dopravní infrastrukturou. Není proto dobře, aby se na jeho úřadu vyskytovali. Zákaz vstupu na úřad je podle Bárty jedinou cestou, jak se vlivu lobbistů bránit. Rittig je lobbista blízký exministru dopravy Petru Bendlovi, Hrdlička a Janoušek mají blízko k pražskému magistrátu. O Jindrovi bylo slyšet zejména ve spojení s odvolaným náměstkem ministra obrany Jaroslavem Kopřivou. Spolu údajně domlouvali provizi za stamilionovou armádní zakázku, připomíná Právo.


Podnikatel Tomáš Pitr, který před lety utekl českým úřadům před vězením a nyní čeká ve Švýcarsku ve vazbě na své případné vydání do Česka, podle Lidových novin převedl za pomoci společníků centrum svého podnikání z Karibiku na Seychelské ostrovy. Pitr se podle deníku obával, že v karibském ostrovním státu Svatý Vincenc a Grenadiny, odkud přes české společnosti dosud řídil své podnikání, přestalo být pro jeho finance bezpečno. Pitrův blízký spolupracovník uvedl, že Pitr měl problémy s tamními úřady. Potvrzují to i vysoce postavení úředníci z ministerstva financí. Na Seychelách byla zaregistrována firma ASAJA Corporation, přes kterou uprchlý podnikatel ovládá většinu svých společností v Česku. Sám Pitr nikdy nefiguroval v obchodním rejstříku jako přímý majitel "svých" firem. V jejich orgánech sedí bývalí elitní policisté Luděk Žákovec a Pavel Šrytr, které tam Pitr dosadil po svém útěku z Česka před třemi lety. Švýcarská policie Pitra zadržela 26. července v Sv. Mořic. Ministerstvo spravedlnosti už odeslalo švýcarské straně žádost o Pitrovo vydání. Jednání však může trvat až rok, protože Pitr po svém zadržení vydání do ČR odmítl.


Jihlavský podnik PSJ podle Hospodářských novin začal v Rusku stavět závod na výrobu dřevotřísky za 3,7 miliardy korun. Jde o jednu z vůbec největších zakázek v historii společnosti. "Jde o investici za 151 milionů eur,"řekl deníku předseda představenstva PSJ František Vaculík. Dotáhnout zakázku do úspěšného konce firmě podle něj trvalo dva roky. Dokončení výstavby závodu na výrobu takzvaných OSB desek vedle města Petrozavodsk v Republice Karélie se plánuje na duben 2012. PSJ v minulosti již stavěla podobný, ale menší závod v Jihlavě pro firmu Kronospan. PSJ má v současné době v Rusku nejlukrativnější zakázky. V Rjazani, necelých 200 kilometrů od Moskvy, staví také obchodní centrum M5 Mall za zhruba 170 milionů eur (4,2 miliardy Kč). Naopak vůbec největší zakázka PSJ, stavba multifunkčního centra v ruské Soči za bezmála deset miliard korun, se podle HN kvůli financování zkomplikovala a do olympiády se její realizace již nestihne.


Foto: ČTK
Pražská vína už ztratila svůj "kouřový nádech", uvádí se v pražské příloze Mladé fronty Dnes. O minulém víkendu proběhlo v Praze hned několik vinobraní, na kterých mohli lidé ochutnat víno z pražských vinic. Víno i burčák se nabízely na náměstí Jiřího z Poděbrad i na proslulé vinici v Grébovce. Víno se pěstuje i na vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Tróji, na vinici v Modřanech i nově i na jižních svazích pod Pražských hradem, kde bývala vinice v době sv. Václava. Podle znalců už chuť vína z pražských vinic neovlivňuje kouř a smog, jako tomu bylo v minulých letech. Vinaři tvrdí, že dnes jsou už tato vína srovnatelná s ostatními.